atkinsova dieta

Atkinsova dieta patří společně s proteinovou dietou mezi nejznámější diety na světě. Byla pojmenovaná podle doktora Atkinse, díky kterému je hubnutí zase o něco rychlejší a spolehlivější. Dieta spatřila světlo světa v roce 1970.

Atkinsova dieta spočívá v omezení sacharidů, které nahradíte za zdravé tuky a bílkoviny. Výhodou je zachování a dokonce budování svalové hmoty. V článku se dozvíte, co přesně Atkinsova dieta obnáší, jaký je jídelníček, povolené potraviny a zkušenosti lidí, která mají s dietou zkušenosti.

 

Atkinsonova dieta

Co to je Atkinsonova dieta? Je to způsob stravování. Z jídelníčku odstraníte rychlé i komplexní sacharidy (pečivo a přílohy: brambory, těstoviny, knedlíky a další) a nahradíte za zdravé tuky společně s kvalitními bílkovinami. Součástí jídelníčku bude i zelenina, která nasytí a zbaví pocitu hladu.

Dieta má ale i další výhody. Když konzumujeme cukry, narůstá hladina cukru v krvi  (tvoří se inzulín) a my máme hlad. Když si tělo zvykne na to, že nekonzumujeme cukry, sníží se chuť k jídlu.

Můžete se také setkat s označením nízkosacharidová dieta. První týdny jsou v této dietě nejtěžší, protože musíte stáhnout příjem sacharidů téměř na nulu. Maximálně 20 až 30 gramů. Díky tomu se naše tělo dostanete do ketózy, při které naše tělo spaluje vlastní tukové zásoby, protože nemá kde jinde získávat energii.

Na principu ketózy funguje i tzv. proteinová dieta. Pro návštěvníky našeho magazínu jsme připravili srovnání nejlepších KETO diet  pro rok 2021.