Co je to Dukanova dieta?

Je to dieta, kde se jídelníček skládá, z co nejvíce bílkovin a vynechávají se sacharidy. Začíná to být jedna z nejznámějších diet a důvodem je hlavně Carol Middleton. Někteří ji možná neznáte, ale její dceru rozhodně ano, je to totiž Kate Middleton, vévodkyně z Cambridge. Právě její matka nedá na dietu dopustit a zhubla s ní něco kolem 10 kilogramů.

S revoluční dietou přišel doktor Pierre Dukan před pár lety spolu s knihou “Neumím zhubnout.” Hned ze začátku se “vyrojilo” několik kritiků z řad dietologů a doktorů. Ačkoliv je dieta lehce kontroverzní a záleží jen Vás, jestli jí vyzkoušíte nebo nikoliv.

 

Dělení na fáze

Dukanova dieta se dělí do 4 fází. První útočná, druhá rovnoměrná, třetí udržovací a poslední stabilizační. Délka bude záležet na počtu kilogramů, které chcete zhubnout. Pokud přemýšlíte o 5kg, tak vydržte 2 dny, jestli o 10 kilogramech, tak 3 dny. Ukážeme si tedy, co a jak, aby perfektní postava nebyl už jen sen!

První fáze

V první, tedy útočené fázi se zaměříte pouze na  bílkoviny. Zakázaná je i veškerá zelenina a ovoce, což je hlavně v začátcích obrovský nezvyk. Důležitým prvkem je dostatečný pitný režim, který rozhodně nezanedbávejte! Co tedy konzumovat?

  • telecí, hovězí, krutí, kuřecí a králičí maso
  • losos a tuňák
  • kvalitní šunky (krutí, kuřecí, vepřevou), sušené hovězí maso
  • mléčně výrobky s nízkým obsahem tuku, tofu

Druhá fáze

V druhé fázi je nutné zařadit do jídelníčku i zeleninu. Je tu ale jedno pravidlo, které určuje, že musíte jídelníčky střídat.  Zelenino – bílkovinový jídelníček a čistě bílkovinový střídejte například každých 5 dní. Ve fázi přetrvejte až k Vaší vysněné váze (hmotnosti). A jakou vlastně konzumovat zeleninu?

  • rajčata, ředkvičky, paprika, mrkev
  • okurky, špenát, brokolice, chřest
  • houby

Třetí fáze

Na třetí fázi přistoupíte ve chvíli, kdy máte svoji vysněnou váhu. Zde už je povoleno konzumovat jídlo s obsahem škrobu a jedno ovoce denně. Fázi je nutné udržovat na každé zhubnuté kilo, 10 dní (zhubnete 6 kilo, tak ve fázi vydržte 60 dní). A jídlo?

  • jedno ovoce (zakázaný je jen banán, třešně a hroznové víno)
  • 2 krajíce celozrnného chleba
  • 40 gramů sýra denně

Čtvrtá a poslední fáze

Dokázali jste to! Teď už se můžete vrátit ke svému jídelníčku. ALE POZOR! Do konce života je nutné držet jeden den z týdnu bílkovinový jídelníček. U Dukanovi diety je doporučené ještě konzumovat 3 lžíce ovesných otrub denně.

Doufám, že Vám článek poskytl důležité a zajímavé informace, které dokážete zužitkovat. Na internetu jsem našel většinou kladné recenze, přesto bych ale byl rád, kdyby někdo z čtenářů Perfektní postavy poskytl zkušenosti. Stačí do komentářů a já je buďto nechám v komentářích, nebo je vložím zpětně do článku. Děkuji.