Snídáte? Měli byste. 3 důvody, proč snídani věnovat pozornost

Hubnete? Sportujete? Potýkáte se s nedostatkem energie během dne? Pak byste neměli podceňovat snídani . A rozhodně byste ji neměli nahrazovat jen hrnkem kávy. Taková správně složená fit snídaně může váš den změnit jen k lepšímu. Proč tedy dbát na její složení a správné stravovací návyky?

Správná fit snídaně dodá po ránu potřebnou energii

Snídaně je bohužel chodem, který je prostě z nějakého důvodu často vynecháván. Například proto, že brzké vstávání není pro některé lidi jednoduchou věcí.

A jíst v této situaci hned po probuzení? Pro mnohé z nás nemyslitelné. Ovšem vynechání snídaně se nevyplatí.

Zvlášť v případě, kdy máte fyzicky a psychicky náročnou práci, aktivně sportujete nebo chcete zhubnout.

Důvod?

 • Po ránu je tělo de fakto energeticky prázdné. Potřebuje získat dostatečnou vzpruhu na to, aby mohlo správně fungovat.
 • Při dobrém složení nastartujete nejen tělo, ale i mozek. Lépe se vám bude pracovat i koncentrovatt.
 • Pro váš optimální výkon by snídaně měla obsahovat potraviny bohaté na bílkoviny. Například vejce, mléko, mléčné výrobky, luštěniny či ořechy.
 • Zapomínat by se nemělo ani na sacharidy a vlákninu. Celozrnné pečivo není žádným velkým prohřeškem. Hlavně v případě, pokud jej doplníte potřebnou fyzickou aktivitou v pozdějších hodinách.
 • Pokud se nezvládnete najíst doma, vezměte si snídani do práce. Ale nevynechávejte ji.

Snídaně rozhodne o tom, co budete jíst po celý den

Chcete jíst zdravě a vyváženě, ale nakonec během oběda sklouznete k tomu, že si dáte vysoce kalorické jídlo? Případně vaše rozhodnutí vydrží do odpolední kávy, kterou proložíte něčím sladkým? Možná i za to může nedostatečná snídaně.

 • Díky vyvážené snídani dojde k regulaci hladiny krevního cukru.
 • Vy se tak vyhnete chuti na nezdravé, sladké nebo tučné potraviny po minimálně celé dopoledne. A to zní dobře, že?

Kromě nedostatečné snídaně může být příčinou chuti na sladké či tučné také stres. V případě, že zažíváte náročné období, byste měli věnovat pozornost stravování dvojnásob.

Nejen vyvážené snídani, ale i pravidelnosti jídelníčku a dostatečnému přísunu vlákniny a bílkovin.

Tělo se zasytí a vy tím minimalizujete možnost, že dobrovolně skočíte v kavárně u dortu. Také snáze odoláte chuti na tučná jídla, kterou s sebou stres často přináší.

Cvičíte? Pak je pro vás dobře složená snídaně ještě důležitější

V případě, že jste do svého denního plánu zařadili také pravidelný a intenzivní pohyb, tak byste na složení jídelníčku měli brát ještě větší zřetel. Hlavně v případě, že se snažíte své tělo dostat nejen do formy, ale zároveň i zhubnout. Sestavit pro tento případ vhodný jídelníček není zrovna nic jednoduchého.

 • Správně složená snídaně pomůže i ke správnému vývoji svalů. Ty potřebují ke svému zdárnému vývoji hlavně bílkoviny. Mnoho sportovců je však ve svém ranním stravování vynechává. Stěžují však svému tělu potřebnou regeneraci.
 • V případě, že trénujete hned po ránu, je dobré uzpůsobit snídani stylu cvičení, ale i času, který zbývá mezi snídaní a samotným cvičením. Čím dříve cvičení po snídani následuje, tím lehčí jídlo by mělo být.

Když na vymýšlení správně vyvážené snídaně nemáte čas

Problémem, se kterým se však mnoho lidí potýká je to, že informace o správném stravování mají, ovšem uvést je do reality je pro ně už mnohem obtížnější. Někdy může být příčinou nedostatek času či nechuť k vaření.

Pokud se chcete stravovat dobře, vyváženě a zdravě, jako efektivní možnost se nabízí krabičkový systém. Ten lze vytvořit i doma.

Jídlo na den dopředu si předpřipravíte do krabiček a ty pak v průběhu toho dne konzumujete. Krabičky můžete dopřát také od odborníků. To vám ulehčí život i životosprávu.

 • Zajistíte si pravidelné stravování.
 • Ušetříte starosti s tvořením jídelníčku, ale i nákupy. Vaše celodenní stravování bude jimi zajištěno.
 • Zlepšíte si své stravovací návyky. Budete jíst mnohem zdravěji.

A jak jste na tom vy? Snídáte?

Naposledy aktualizováno 27 července, 2022, autorem Redakce Magazínu

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *