Cardio vs. HIIT aneb Jak spalovat podkožní tuk pokud možno co nejúčinněji

Ještě nedávno byl za nejlepší způsob spalování tuku považován tzv. aerobní trénink neboli cardio. Klíčem k účinnému spalování bylo udržet tepovou frekvenci v aerobním pásu. Jenomže pak se objevilo cvičení HIIT, které se v některých případech ukázalo být efektivnější. Kde se nachází pravda?

Jednoznačná odpověď neexistuje. Nejlepším způsobem, jak trvale zhubnout a udržet si ideální váhu je kombinace pravidelného pohybu a zdravého jídelníčku.

Cardio a mýtus o aerobním pásmu

Cardio, neboli aerobní trénink, je jakákoliv déletrvající fyzická aktivita. Princip spočívá v udržení tepu v takzvaném aerobním pásmu, což je 60 až 75 % maximální tepové frekvence. Nejčastěji se cardio provádí na trenažérech, jelikož umožňují udržet stabilní tep a brání jeho výkyvům.

Dlouhou dobu se totiž tvrdilo, že nejvíce tuku se spálí právě v aerobním pásmu. Spousta sportovců se nejméně hodinu denně trápila na cardio trenažérech, aby se zbavili nenáviděného tuku. Ukázalo se však, že spalovat tuk lze účinněji a rychleji.

HIIT spaluje tuky při i po fyzické aktivitě

Pod zkratkou HIIT se ukrývá označení intervalového tréninku, jehož princip spočívá ve střídání fází vysoce intenzivního cvičení a odpočinku. Náročnější, avšak kratší trénink vede k mohutnému nakopnutí metabolismu. Za 20 minut intervalového cvičení spálíte stejné množství kalorií jako za 45 až 60 minut klasického cardia. Spalování tuku navíc trvá ještě dlouhé hodiny poté.

Spalování tuků podpoří vhodné doplňky stravy

Nejen spalování tuků, ale také výkon a následnou regeneraci podpoří doplňky stravy pro sportovce. Mezi takové patří řada H24 Herbalife Nutrition, která zahrnuje vyvážená jídla v prášku H24 Formula 1 Sport, sportovní nápoj CR7 Bobule Acai pro lepší výkon během cvičení či proteinové nápoje pro intenzivní zotavení po aerobním či anaerobním tréninku. Jednotlivé produkty lze objednávat prostřednictvím některého z distributorů.

Naposledy aktualizováno 9 ledna, 2023, autorem Redakce Magazínu

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *