Kolagen a proč jej naše tělo potřebuje

Kolagenové doplňky stravy jsou v dnešní době velmi populární, doporučuje je snad každý influencer na Instagramu a prezentuje je jako zázrak na počkání. Co to ale vlastně ten kolagen je a k čemu je nám dobrý?

Co to ten kolagen je?

Slovo ‘kolagen’ je odvozeno z řeckého slova ‘kolla’, lepidlo, tzn. je to látka, která doslova slepuje tělo dohromady. Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základním stavebním kamenem všech našich pojivových tkání.

Je součástí kloubů, vazivových tkáních, chrupavek či kůže. Jedná se tedy o živočišnou bílkovinu, a je obsažen pouze v živočišných zdrojích.

Takže třeba pro takové vegetariány, vegany, nebo lidi, kteří maso prostě neradi jedí, je docela obtížné jej získat.

Naštěstí však existují potraviny a účinné látky, které jeho produkci v našem těle přirozeně podporují.

Proč vůbec kolagen suplementovat?

Naše tělo si dovede kolagen vyrobit samo. Je tedy třeba jej vůbec suplementovat?

Tělo je sice schopné si kolagen samo vytvářet, ale to pouze do zhruba 25 let.

Potom jeho přirozená produkce klesá, a čím jsme starší, tím více je potřeba jej doplňovat z jiných zdrojů.

Nejvíce ohroženou skupinou na jeho nedostatek jsou ženy v menopauze, protože u těch vzhledem k hormonálním změnám dochází k přeuspořádání kolagenu a jeho fragmentaci.

K čemu vlastně kolagen potřebujeme?

Jako hlavní strukturální bílkovina je kolagen důležitý pro celkovou funkci těla – pro normální funkci pohybového aparátu, pevné kosti i zuby a také pro pevnou a zdravou pleť a vlasy.

Nedostatek kolagenu v těle se může projevit špatnou a bolestivou pohyblivostí kloubů, zhoršením kvality pleti, vlasů i nehtů. Vyšší spotřebu kolagenu mají hlavně sportovci a těžce fyzicky pracující lidi.

Na nedostatek kolagenu často trpí také obézní lidé, kteří mají kvůli silné nadváze přetížené klouby. Další skupinou s vysokou potřebou kolagenu jsou kuřáci.

Ti mají totiž velkou spotřebu vitamínu C, který kolagen pro svoji produkci potřebuje. Škodliviny z cigaret pak také přispívají k degeneračním procesům, které kolagenová vlákna ničí.

Jak produkci kolagenu přirozeně podpořit?

Pokud chcete produkci kolagenu v těle přirozeně podpořit, následující tipy vám mohou pomoci. Zvyšte příjem vitamínů, a to konkrétně vitamínu A, E a hlavně C.

Doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou nebo omega 3 mastnými kyselinami představují taktéž účinnou podporu.

ovocné a zeleninové šťávy pro dostatek vitamínů

Vhodné jsou i tzv. zelené superpotraviny, jako je spirulina či chlorofyl. Tvorbu kolagenu výborně podporují potraviny s vyšším obsahem síry, jako je cibule, česnek, brokolice nebo olivy.

Naposledy aktualizováno 25 října, 2022, autorem Redakce Magazínu

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *