Jak se zbavit křečových žil? – existují 3 druhy léčby

V článku se podíváme na problém, který trápí mnoho žen a dívek po celém světě. Nemusíte ale propadat panice, křečové žíly je možné řešit, stačí dodržovat záasady a vyzkoušet některé z uvedených metod.

Pro jednoduchá řešení přejděte ke konci článku. Pro plné pochopení problematiky doporučujeme přečíst celý článek.

Co to jsou křečové žíly?

Křečové žíly, nebo také varixy či metličky jsou nevzhledné vystouplé nařasené žíly dolních končetin. Nejedná se však jen o kosmetickou vadu, ale o komplexní zdravotní problém.

Jak vznikají křečové žíly?

Problém může být velmi komplexní, začínající už v tělní pumpě – srdci. Když srdce z jakéhokoliv důvodu řádně nepumpuje krev do žil, mění se tlak krve a nastávají problémy.

Křečové žíly nemusí být vždy až tak komplexní problém, někdy se problematika zaměřuji čistě na zdraví krevních cév. Jejich elasticitu a propustnost.

křečové žíly a jejich léčba
Křečové žíly trápí mnoho žen i od poměrně nízkého věku.

Ať už z jakéhokoliv důvodu problém vzniká, křečové žíly se tvoří tak, že se krev hromadí v žíle a rozšiřuje ji tak, nastává nedomykavost žilních (venózních) chlopní.

Co patří mezi rizikové faktory

 • Těhotenství
 • Vyšší věk
 • Hormony, včetně užívání hormonální antikoncepce
 • Genetika
 • Obesita
 • Vysoký krevní tlak
 • Nedostatek pohybu

A co kouření?

Kouření je často ve spojení s onemocněním cév, jedná se však spíše o postižení tepen (artérií). U žil (vén) není zatím souvislost mezi křečovými žilami a kouřením popsána, avšak tak jako tak kouřením zvyšujete pravděpodobnost vzniku trombu a následné trombózy.

Těhotenství

Těhotenství – v tomto období je výskyt křečových žil velmi častý. Avšak po porodu by se po čase měl stav žil vrátit do stavu před těhotenstvím.

Věk

Věk samozřejmě hraje svoji roli, lidé trpí křečovými žilami častěji ve věku nad 60 let. Uvádí se, že až polovina lidí v kategorii 60+ trpí onemocněním křečových žil. Je to tím, že se s věkem postupně zmenšuje elasticita stěny cév.

Hormony

Hormony v těle ovlivňují mnoho, jak už bylo zmíněno, vyšší výskyt křečových žil se objevuje v období těhotenství.

Změny hormonální hladiny však u žen nastává i v období klimakteria (přechodu), v rámci menstruačního cyklu a také u některých onemocnění.

Jaká je prevence křečových žil?

 • Pestrý zdravý jídelníček
 • Pitný režim
 • Sport
 • Konzumace potravinových doplňků

Zdravý životní styl. Dodržovat pitný režim, sportovat, konzumovat zdravé potraviny.

Mezi potraviny, které zlepšují elasticitu krevních cév, patří pohanka. Pohanka obsahuje tzv. rutin. Ten můžete konzumovat i v potravinových doplňcích.

Rutin se přirozeně nachází dále v routě, jerlínu japonském, chřestu, slupkách rajčat, jablečné slupce, lesních plodech, banánu a zeleném čaji. Rutin svým účinkem také přispívá jako antioxidant.

TIP: Přečtěte si náš článek, co patří mezi antioxidanty?

Jaké jsou příznaky?

Na kůži dolních končetin pozorujeme tmavě fialové až modré žíly, které vystupují až na povrch kůže. Žíly na povrchu kůže jsou zřasené.

 • Takzvané těžké nohy, bolestivost dolních končetin
 • Otoky
 • Křeče v nohách
 • Křečové žíly mohou i svědit, ztvrdnout
 • Krvácení z žil, zarudnutí
 • Záněty, někdy vyústěné až v bércový vřed

Jak léčit křečové žíly?

 • Konzervativní léčba
 • Chirurgická léčba
 • Alternativní léčba

Díky včasné léčbě lze dosáhnout lepších výsledků, neotálejte tedy s konzultací u odborníka.

Varixy (křečové žíly) bez léčby nikdy samy nemizí, naopak se jejich stav postupně zhoršuje. Léčba se dá rozdělit na konzervativní a chirurgickou. V případě, že konzervativní léčba nezafungovala, následuje více invazivní metoda – chirurgická.

To, že se nejedná jen o kosmetickou vadu, ale i velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění jsme si již popsali, ale hrozí i velmi vážná žilní trombóza – ucpání žíly krevním trombem (sraženinou). Proto je velmi vhodné problém řešit včas a vyhledat odbornou pomoc.

Konzervativní léčba

Mezi konzervativní metody patří kompresní punčochy a medikamentózní léčba. Kompresní punčochy sice problém nevyřeší, ale problém se dále nezhoršuje. Jedná se o zdravotní elastické punčochy II. kompresní třídy.

Mezi medikamenty, které se používají, patří například escinum alfa, saponin, který pomáhá zlepšovat elasticitu žilních stěn a jejich propustnost.

Dále je doporučeno změnit životní styl – věnovat se více pohybu. Při sedavém zaměstnání si vyčlenit krátké pauzy na procházku, či vyběhnout shody tam a zpět. Také se setkáme s ‘‘babskými radami‘‘ jako zábal ze syrových brambor, či zelí.

kompresní podkolenky antibakteriální pro léčbu křečových žil
Na křečové žíly doporučujeme kompresní podkolenky.
léčit křečové žíly s kompresní terapií
Velký výběr barev a velikostí.

Domácí léčba křečových žil

Domácí léčba zahrnuje pití speciálních bylinkových čajů, aplikace krémů a zábalů a speciální cvičení.

Co obsahují čaje, které mají pomáhat v boji s křečovými žilami? Směs bylin jako pohankovou nať, květ a list černého bezu, nať rdesna ptačího, řebříčková nať, hloh, jmelí, srdečník, měsíček, komonice, routa, aronie, kaštan a další.

Gely obsahující účinnou látku heparinum natricum pomáhají odstraňovat drobné žilky, ale také se používají k léčbě poranění, pohmožděnin, hematomů a onemocnění šlach, vazů a svalů.

Ke konzervativní léčbě patří také užívání enzymů, které napomáhají všeobecně v hojení a propustnosti tkání k podávaným lékům. Další užívanou účinnou látkou je Salicylát. Ten působí proti bolesti, protizánětlivě a zmírňuje otok.

Dále Myrtekain snižuje svalový tonus a působí lokálně analgeticky. Účinné látky se vstřebávají přes kůží formou mastí a gelů a působí přímo v postižené oblasti.

Veinoplus na křečové žíly

Veinoplus na křečové žíly
Pravidelné elektrické impulzy uleví nohám a zlepší cirkulaci krve.
zlepšuje cirkulaci krve a pomáhá při léčbě žilních onemocnění
vhodné pro náročné povolání
klinické studie prokázaly 88% úspěšnost léčby (lepší čísla než u konkurence)

Chirurgická léčba

Během operace se odstraní postižené žíly. Místo nich fungují okolní zdravé žíly. Žíly se odstraňují z mikrořezů a vpichů pomocí speciálních háčků. Po výkonu jsou na končetiny navlečeny kompresivní punčochy, ty pacient musí nosit týden a to nepřetržitě. Další 3 – 4 týdny pacient nosí punčochy pouze přes den.

Sklerotizace je méně invazivní zásah, kdy se do žíly vpraví látka, která ji naruší, a tělo pak nemocnou žílu samo odbourá.

K dalším možnostem chirurgického řešení je využití laseru.

Radiofrekvenční metoda patří také k méně invazivnímu zákroku, je to bezpečná metoda odstranění křečových žil, minimalizuje pooperační bolest a má vynikající kosmetický efekt.

Rekonvalescence po radiofrekvenční metodě je velmi krátká, už po pár dnech se můžete vrátit do práce.

Alternativní léčba

Za alternativní léčbu můžeme brát například užívání homeopatik. Uvádí se, že neúčinkují přímo na křečové žíly, ale pomáhají v úlevě od nepříjemných příznaků u křečových žil nebo po chirurgickém výkonu a sklerotizacích.

Nanášet na postižené končetiny můžete různé bylinné zábaly a krémy. Přirozený obsah aescinu a aesculinu obsahuje například rostlina Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum).

Dále se na končetiny sužované křečovými žilami používá řepíková mast, arniková mast, konopná mast nebo rakytníkový olej.

Pro zábaly se používají látky, které pomáhají prokrvit pokožku, jako kofein, výtažky z chilli papriček, břečťanové silice, zázvor a podobně.

I po chirurgické terapii může nastat recidiva (znovuobjevení křečových žil), v tom případě se musí zvolit jiný způsob chirurgické terapie.

V jakých případech raději navštívit lékaře?

V případě, že jsou n těle jen drobné, nebolestivé žilky, jedná se spíše o kosmetickou vadu.

V jakémkoliv jiném případě je vhodné lékaře navštívit, jelikož hrozí velmi komplexní zdravotní postižení.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně křečových žil

Na závěr

Trpíte na křečové žíly a máte dobré zkušenosti s nějakou metodou, která pomáhá? Zapojte se do diskuze pod článkem a podělte se s ostatními.

Každé ženě s dlouhodobými problémy doporučujeme vyzkoušet kompresní podkolenky, přístroj Veinoplus a Advance Hemoxin.

Použité zdroje:

www.celostnimedicina.cz

www.sukl.cz

Naposledy aktualizováno 21 února, 2022, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

3 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *