Glukosamin je stavební kámen pro naše klouby

Určitě jste v posledních letech zaznamenali nárůst různých přípravků, které slibují doslova zázračné účinky v oblasti kostí a kloubů. Ne vždy se však tyto informace zakládají na pravdě. V mnoha případech ze zkušeností zákazníků stejně vyplyne, že výrobek, který se rozhodli na popud vábivé reklamy zakoupit, nepřinesl vůbec nic a všechno je stále při starém.

Naštěstí se ale v obrovském počtu nefunkčních přípravků nachází i takový, který svou důležitost prokazuje již velice dlouho. Řeč je o glukosaminu sulfátu, který se postupem času stal nejpoužívanější látkou v péči o klouby. Čemu za to vděčí? Na to se vám pokusíme odpovědět prostřednictvím tohoto článku.

Co je vlastně glukosamin?

Glukosamin je látka, která se v našem těle přirozeně nachází v poměrně značném množství.  Jak se dá usoudit a přihlédnutím na název samotný, tak vzniká biochemickými pochody z glukózy. Pro náš organismus je skutečně zásadní látkou, protože se dá v podstatě říci, že pohyb bez něj by byl velice obtížný, skoro až nemožný.

Kloubní chrupavky

Tvoří totiž nedílnou součást všech vazivových tkání a kloubních chrupavek, na kterých kvalita našeho pohybu přímo závisí.

Chrupavky zajišťující propojení kostí a kloubů jsou díky němu pružné, pevné a hladké, což jsou základní vlastnosti, kterými by měly disponovat.

TIP na článek: Nejsilnější kloubní výživa

Glukosamin se nejčastěji vyskytuje ve dvou základním podobách. Můžeme se setkat se sulfátem, anebo chloridem. Pokud se budeme bavit o potravinových doplňcích, tak k lepším efektům pomáhá glukosamin sulfát, který se v těle lépe vstřebává a celkově se mnohem užitečnější. Tyto informace se vám jistě budou hodit ve chvílích, kdy budete muset do nějakého doplňku investovat.

Flextor na klouby recenze

Flextor je přírodní doplněk stravy určený pro správný chod kloubů. Používá se na bolavé klouby, po různých zraněních a další problémech.

Obsahuje glukosamin sulfát a to navíc v kombinaci s chondroitinem. Tím vytváří skvělou kombinaci pro zdraví našeho pohybového aparátu.

Přírodní složení (celkem 7 látek)

Český výrobce

Užívání: 2-3 tablety (tablety můžete užívat najednou)

Balení vydrží 2-3 měsíce

Cenově dostupný – nyní s 30% slevou

Recenze na Flextor

Stop bolesti kloubům

Glukosamin a jeho pozitivní účinky na naše tělo

Glukosamin je sice přirozenou součástí našeho těla, nicméně je také součástí mnoha přípravků díky svým vlastnostem a pozitivních účincích.

Využívá se pro léčbu většiny nemocí spojených s pohybovou soustavou.

Nejčastěji se pak skloňuje v souvislosti s artrózou, osteoporózou a problémy s klouby.

Regenerace

Glukosamin je tak výjimečný zejména proto, že kromě regenerace stávající chrupavky se podílí i na tvorbě chrupavky nové.

Regenerace spočívá v tom, že je chrupavka daleko pružnější a odolnější vůči opotřebení, které přichází zejména s věkem.

Díky všem těmto skutečnostem se glukosaminu trefně přezdívá „kloubní výživa“, proti čemuž se nedá rozhodně nic namítat.

  • zlepšuje trávení a zdraví střev
  • podporuje regeneraci chrupavek
  • chrupavky jsou odolnější a pružnější

Zmírňuje bolest artrózy

Kromě účinků na kloub samotný glukosamin dokáže také zmírnit bolest a velikost zánětu při artróze, čehož dosahuje ovlivněním metabolických dějů, které probíhají uvnitř chrupavky.

Úleva však nepřijde hned, k tomu je potřeba být trpělivý. Jedná se o dlouhodobý proces, který první ovace přinese v řádu několika týdnů.

Jako prevence při dlouhodobé léčbě je tedy naprosto nepostradatelný.

Glukosamin hraje zásadní roli také při tvorbě nehtů, šlach, kůže nebo srdečních chlopní.

Dále také zlepšuje funkce lymfatického systému a přispívá k lepšímu trávení a zdraví střev. Všechny tyto skutečnosti nám jasně prokazují, o jak důležitou látku pro náš organismus se vlastně jedná.

Máte málo glukosaminu? Problém poznáte okamžitě

Pokud se ve vašem těle nachází málo glukosaminu, první problémy se projeví velice brzy.

Protože hraje tak zásadní roli v rámci pohybové soustavy, pocítíte ztuhlost kloubů, objeví se záněty  a čeká vás také bolestivý pohyb.

Všech těchto jevů se ovšem efektivně zbavíte tak, že zařadíte glukosamin jako doplněk stravy do svého jídelníčku.

Pokud již navíc trpíte závažným onemocněním jako je artróza, nedoporučuje se nad tímto krokem dlouze váhat.

Ještě jednou, jaké problémy to jsou?

  • ztuhlost kloubů
  • záněty
  • bolestivý pohyb
  • artróza

Nadměrné množství glukosaminu v těle je také nežádoucí

Stejně jako v mnoha dalších oblastech života se ani v souvislosti s glukosaminem nedoporučuje extrém ani z jedné strany.

Málo glukosaminu v těle přináší skutečně mnoho problémů, nicméně ani jeho nadbytek není ničím přínosným.

Předávkování se může projevovat žaludečními problémy, nadýmáním, zácpou nebo naopak průjmem.

Nutno však podotknout, že předávkování může dojít jen velice obtížně.

Zdravý kloubový aparát

Pokud trpíte velice vážnými artrózními stavy, tak vám lékař předepisuje opravdu vysoké dávky, které několikanásobně převyšují doporučené dávkování.

Dá se tedy říci, že předávkovat se glukosaminem prakticky nemůžete. Žádné zásadnější jevy, než které jsme popsali výše, navíc dosud nebyly zaznamenány.

Nicméně se vždy vyplatí dát na odborné rady a nevytvářet si dávkovací plán svépomocí.

Jak vypadá doporučené dávkování glukosaminu?

Je potřeba si uvědomit, že klouby máme jen jedny. Právě proto se v případě problémů doporučuje glukosamin konzumovat každý den.

Doporučená denní dávka glukosaminu se uvádí 1,5 g.

Účinky se ovšem samozřejmě nedostaví hned, proto je nutné jej pravidelně užívat nejméně po dobu 2 měsíců, kdy se zlepšení začne konečně projevovat.

Jako první pocítíte úlevu při pohybu, zvýší se pružnost kloubů a tím pádem budou také méně ztuhlé. Čím déle budete v užívání glukosaminu pokračovat, tím lepší účinky můžete očekávat.

Koho se většinou potřeba doplňovat glukosamin týká?

A pro koho je glukosamin jako doplněk stravy vlastně vhodný?

Odborníci se shodují, že do jídelníčku by jej měly zapojit hlavně těhotné a kojící ženy. Dále se pak podává dětem, u kterých zatím dochází k vývoji všech částí těla.

Dospívající jsou také zatím ve vývinu, proto i u nich není užívání glukosaminu na škodu.

A jak jistě tušíte, převážnou část uživatelů tvoří staří lidé, u kterých s věkem přichází také pochopitelné opotřebení kloubů a chrupavek.

Problémy s pohybem se pak začínají projevovat někdy kolem věku 50 let. V té době je volání po glukosaminu ještě zásadnější, pokud si chcete udržet vitalitu i do následných let.

Kloubus

Kloubus, druhý nejlepší přípravek na klouby od malého českého výrobce. Opět zde naleznete kombinaci glukosaminu a chondroitinu, jednoduše proto, že se jedná o nejlepší kombinaci pro podporu kloubů.

Pokud máte dost s užíváním různých tablet, tak můžete mít radost. Kloubus je totiž prášek, který je rozpustný ve vodě a je určený výhradně k pití. PS: CHUTNÁ SKVĚLĚ (grepová příchuť).

Nejsilnější produkt na klouby v ČR

Originální receptura

Příjemní grepová příchuť

Kloubus zkušenosti jiných lidí

V čem se dále glukosamin nachází?

Glukosamin nenajdete pouze v doplňcích stravy, ale v nezanedbatelné míře se nachází i v  potravinách.

Zejména jej můžeme zaznamenat v ústřicích, krabech a ulitách garnátů. Dále se pak vyskytuje ve výtažku z indického stromu boswelia nebo výtažku z celerových semen.

Při pohledu na seznam těchto potravin však musíme usoudit, že se nejedná o zboží, které je běžně k dostání, takže se stejně koupi doplňku stravy nakonec nevyhnete.

Glukosamin můžete užívat v doplňcích

Problémy s klouby postihují čím dál tím, více lidí. Užívání doplňků je běh na dlouhou trať. Stačí ale vytrvat a pozitivní efekty se dostaví!

Zdrojem glukosaminu jsou pak samozřejmě také klouby a kosti. Nicméně se tento způsob získání důležité látky hodí spíše pro zvířata, které to mají s dostupností přeci jen o něco jednodušší, takže se o jejich zdraví v tomto ohledu nemusíte vůbec bát.

Slova na závěr – vyčkejte, úspěch se dostaví

V závěrečném shrnutí bychom ještě jednou chtěli vyzdvihnout důležitost glukosaminu pro naše tělo.

Zdraví pohybové soustavy výrazně ovlivňuje kvalitu životů, zejména v pokročilém věku.

Pokud na sobě tedy pociťujete nějaké změny, určitě byste neměli nad zařazením glukosaminu do stravování přemýšlet ani vteřinu.

Lidé mají občas sklony nechávat řešení problémů na poslední chvíli a potom se diví, když se požadovaný efekt nedostaví okamžitě.

Pokud necháte nepříjemnosti spojené se špatnou funkčností kloubů dojít příliš daleko, bude samozřejmě rekonvalescence trvat déle.

I ve chvíli, kdy problém podchytíte včas, se první účinky glukosaminu objeví až po několika týdnech.

Nakonec se ale dostaví, což by pro vás mělo být tou hlavní motivací. Navíc se nejedná o látku, která problémy pouze utlumí, ale která je rovnou řeší. Nepodceňujte tedy závažnost situace a vhněte se k řešení ještě dnes. Nakonec nám jistě poděkujete.


Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glukosamin

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-807/glucosamine-sulfate

Naposledy aktualizováno 7 června, 2022, autorem Redakce Magazínu

5/5 - (1 vote)

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *