Jaké problémy mohou být způsobeny menopauzou?

O vlnách tepla a výkyvech nálady zřejmě už slyšel každý. Konec vaší periody ale může znamenat i začátek mnohých závažnějších zdravotních problémů. Zatímco některé ženy vyváznou téměř bez následků, jiné tolik štěstí nemají. Přečtěte si, jak se chránit v přechodu..

 

suché oči

Estrogen není jediný hormon, který během menopauzy způsobuje problémy. Ženy mají v těle také určité množství testosteronu, ten v tomto období rovněž začíná klesat a může způsobit problémy s vašima očima.

Testosteron hraje klíčovou roli ve funkci žláz, produkujících olejovitou vrstvu, zvlhčující povrch oka. Když jeho hladina klesne, olejovitá vrstva se zúží. V důsledku toho oko produkuje více slz, obsahujících dráždivou sůl – ta může způsobovat pocit suchosti, podráždění a dokonce záněty.

 

spánková apnoe

Syndrom spánkové apnoe se vyznačuje přestávkami v dýchání během noci po dobu minimálně 10-ti sekund. Ženy po přechodu mají až 3,5-krát větší šanci, že se u nich tento stav objeví, než ty před menopauzou.

Znemožňuje postiženému v kvalitním spánku a zvyšuje riziko vzniku cukrovky, mrtvice a podobně. Noční přílivy potu způsobené vlnami horka tedy zaručeně nejsou to jediné, co vám během přechodu do menopauzy dokáže bránit ve spánku.

Během menopauzy vás vůči spánkové apnoe dělá náchylnější hned několik faktorů – snižuje se například míra progesteronu, hormonu, který chrání naši dýchací soustavu. Dále se ztenčuje kůže na vašem krku, která může narážet na dýchací cesty překážet dýchání. Rovněž menopauzální přibírání dokáže zatížit dýchací systém.

 

TIP: kompletní informace o menopauze

 

onemocnění jater

Když jste mladá a zdravá, vaše játra se snadno vzpamatuje z jakékoliv škody, způsobené například alkoholem, infekcí či ukládáním tuku. Někdy se však stává, že orgán vytváří zjizvené, poškozené tkáně namísto zdravého.

Navíc, zdá se, že ženský hormon estrogen s procesem tvorby tkáně kooperuje a protože právě během menopauzy jeho hladina prudce klesá, může docházet k hromadění poškozené tkáně. Postupem času takto může vzniknout závažné chronické onemocnění jater.

 

ztráta sluchu

Sluch s věkem slábne přirozeně, ale ženy po přechodu tento problém mohou pociťovat obzvlášť intenzivně. Je to opět estrogenům – hraje totiž roli ve funkci kochlei, tedy šneka, zatočeného orgánu ve vnitřním uchu, který přeměňuje vibrace na elektrické signály, takže je jejich náš mozek schopen zpracovat.

Naposledy aktualizováno 1 října, 2020, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *