Meruňky a užitečné vlastnosti

Mnoho lidí si meruňky oblíbilo pro vynikající chuť. Dužnina meruněk je velmi bohatá na vitamíny a minerály. Ale kromě ovoce, mnozí lidé jedí i meruňková jádra. Některé odrůdy mají v sobě spíše sladké jádra, které mohou dobře nahradit mandle u některých pokrmů.

Za zemi původu se dnes považuje oblast severní Číny, odkud se přes střední a severní Asii dostala do Evropy. Největší zásluhu na produkci meruněk mají Arabové, kteří ji jako první kultivovali v jižním Španělsku a v jižní Francii.

 

Složení meruňkových jader

* Velké množství oleje;

* Nasycené a polynenasycené mastné kyseliny;

* Železo;

* Vitamin PP.

 

Meruňky mají vysoký obsah kalorií – na sto gramů výrobku 519 kalorií. Faktem je, že jádra meruněk obsahují amygdalin, kde se nalézá jedovatý kyanovodík. Proto nesmíte jádra z meruněk dávat dětem. Musíte jasně vysvětlit dítěti, proč tyto jadérka nemohou být konzumovány ve velkém množství.

Pro zajímavost, nyní existuje mnoho protichůdných informací o tom, že amygdalin je schopen léčit rakovinu, a že jadérka jsou vynikající prevencí proti rakovině.

meruňky

 

Použití meruňkových jader jsou užitečné pro:

* Ty, kteří chtějí jen přibrat na váze;

* Ty, kteří chtějí obnovit svou imunitu;

* Ty, co mají problémy s pokožkou. Jádra jsou vhodná na omlazování pokožky, obnovení rovnováhy vody v dermis, což eliminuje suchou kůži;

* Ty, kteří je potřebují pro léčbu dýchacích cest.

Ohromný účinek přináší olej lisovaný z meruněk. Od dávných dob byl považován za lék. Jde o skladiště vitamínů – A, F, C a B, olej dále obsahuje fosfolipidy a tokoferol. Čaj s meruňkovou dření – preventivní opatření pro kardiovaskulární systém. Ale před zahájením léčby s tímto produktem se raději poraďte s lékařem.

 

Není jádro jako jádro

Můžete se setkat s informací, že jen hořké jádra kyselých meruněk, pocházejících z původních oblastí, obsahují potřebné látky. Domníváme se, že jde spíše o touhu obchodníků učinit “exotické” jádra z dovozu žádanější.

Konečně, už jsme zmínili, že laetril obsahují prakticky všechny druhy ovoce, dokonce i jadérka jablek. Jediný rozdíl je v jeho množství. Připouštíme, že v hořkých meruňkových jádrech jich může být více.

 

Dávkování a způsob užívání:

Doporučení ohledně počtu užitých meruňkových jader denně se liší od 2 do 10 jader na den. Jako nejrozumnější dávkování se jeví 1 jadérko na 10 – 13 kg tělesné hmotnosti.

sušené meruňky

Na e-shopu Grizly.cz můžete zakoupit sušené ovoce a to včetně metuněk bez přidaného cukru!

 

Zdroje:

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-apricots

https://www.healthline.com/nutrition/apricots-benefits

https://food.ndtv.com/opinions/8-apricot-benefits-the-nutritional-heavyweight-among-fruits-1248312

Naposledy aktualizováno 18 prosince, 2020, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *