V posledních letech se konzumace živočišného mléka snížila a tento trend bude pokračovat i nadále. Důvodů je několik, ale mezi ty nejhlavnější patří rozrůstající se intolerance laktózy (nesnášenlivost mléčného cukru) a snaha přejít na veganský styl života.
Napomáhají tomu i zprávy, jak je kravské mléko pro tělo nezdravé, a že se tělo za ty léta nedokázalo přizpůsobit.
Není mléko jako mléko
“Mléko” z rostlinných zdrojů není pravé mléko. Proto se v regálech obchodů setkáme spíše s názvem rostlinný nápoj. Označení mléko se může použít pouze u produktu, který je z mléčných žláz savců, jinak je to výše zmiňovaný “rostlinný nápoj.”
V čem je rostlinné mléko jiné?
Živočišné a “rostlinné mléko” mají několik rozdílností. Rostlinné mléko neobsahuje laktózu (tudíž je vhodné pro lidi s intolerancí laktózy), obsahuje méně bílkovin (až na mléko ze sóji), neobsahuje takové množství cholesterolu a má nižší podíl nasycených tuků – vhodný pro osoby se zvýšeným cholesterolem!
Při koupi produktů nebo mléka z rostlinných zdrojů je třeba si dát pozor na obsah sacharidů. Velice často se stává, že jsou přeslázovány a místo zdravější varianty si koupíte jen oslazenou vodu.
Rostlinné mléko a jeho výroba
Výroba probíhá pomocí lisování a fermentací rostlinných složek. A na výběr jich je opravdu mnoho:
- sója
- obiloviny
- rýže
- luštěniny
- mandle a jiné ořechy
- konopná semínka (vysoký obsah vitamínů A a C)
- a další
Mezi nejznámější výrobce rostlinných mlék patří Alpro, Provamel, Alnatura a Joya. V sušené formě například Zajíc, který se používá například pro doslazení kávy.
Tip: Kde kupovat rostlinná mléka?
V čem je kravské mléko naopak dobré?
Výhodou kravského mléka je vysoký obsah vápníku, který je důležitý pro lidský vývin a správný růst kostí. Obsahuje esenciální aminokyseliny, vitamíny skupiny B, vitamíny A, D, E a K. Výhodou je i lehká stravitelnost a obsažené bílkoviny.
Tip: Připravte si i vy doma kokosové mléko. Videonávod.
https://www.youtube.com/watch?v=PDysXtcAwtU
Naposledy aktualizováno 30 června, 2021, autorem Redakce Magazínu