Rostlinná mléka místo živočišných

V posledních letech se konzumace živočišného mléka snížila a tento trend bude pokračovat i nadále. Důvodů je několik, ale mezi ty nejhlavnější patří rozrůstající se intolerance laktózy (nesnášenlivost mléčného cukru) a snaha přejít na veganský styl života.

Napomáhají tomu i zprávy, jak je kravské mléko pro tělo nezdravé, a že se tělo za ty léta nedokázalo přizpůsobit.

 

Není mléko jako mléko

“Mléko” z rostlinných zdrojů není pravé mléko. Proto se v regálech obchodů setkáme spíše s názvem rostlinný nápoj. Označení mléko se může použít pouze u produktu, který je z mléčných žláz savců, jinak je to výše zmiňovaný “rostlinný nápoj.”

 

V čem je rostlinné mléko jiné?

Živočišné a “rostlinné mléko” mají několik rozdílností. Rostlinné mléko neobsahuje laktózu (tudíž je vhodné pro lidi s intolerancí laktózy), obsahuje méně bílkovin (až na mléko ze sóji), neobsahuje takové množství cholesterolu a má nižší podíl nasycených tuků – vhodný pro osoby se zvýšeným cholesterolem!

Při koupi produktů nebo mléka z rostlinných zdrojů je třeba si dát pozor na obsah sacharidů. Velice často se stává, že jsou přeslázovány a místo zdravější varianty si koupíte jen oslazenou vodu.

rostlinné mléko

 

Rostlinné mléko a jeho výroba

Výroba probíhá pomocí lisování a fermentací rostlinných složek. A na výběr jich je opravdu mnoho:

  • sója
  • obiloviny
  • rýže
  • luštěniny
  • mandle a jiné ořechy
  • konopná semínka (vysoký obsah vitamínů A a C)
  • a další

Mezi nejznámější výrobce rostlinných mlék patří Alpro, Provamel, Alnatura a Joya. V sušené formě například Zajíc, který se používá například pro doslazení kávy.

Tip: Kde kupovat rostlinná mléka?

  1. Grizly
  2. CountryLife

 

V čem je kravské mléko naopak dobré?

Výhodou kravského mléka je vysoký obsah vápníku, který je důležitý pro lidský vývin a správný růst kostí. Obsahuje esenciální aminokyseliny, vitamíny skupiny B, vitamíny A, D, E a K. Výhodou je i lehká stravitelnost a obsažené bílkoviny.

Tip: Připravte si i vy doma kokosové mléko. Videonávod.

https://www.youtube.com/watch?v=PDysXtcAwtU

Naposledy aktualizováno 30 června, 2021, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

2 Comments

  1. […] Ve svém prvopočátku si savci nedokážou život bez mléka představit a to je v pořádku. Po několika týdnech se od mléka odstaví a po zbytek života ho nepotřebují. Stejně tak by se měl chovat i člověk a určitě by se na konzumaci mléka plného hnisu od jiného zvěře měl dívat skrze prsty. V mléku je totiž obsažený anorganický vápník, který ke svému využití potřebuje hořčík. V dnešní době je v potravinách velký nedostatek hořčíku, proto se nám anorganický vápník ukládá takřka po celém těle a způsobuje celou řadu zdravotních komplikací od otylosti až po degenerativní změny na páteři. Zkusit můžete rostlinná mléka. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *