5 důvodů, proč se vám nedaří usnout

Večer a noc patří mezi ty části dne, kdy bychom měli relaxovat, uvolnit se a poskytnout svému tělu čas na regeneraci. Ale my se naopak často bezesně převracíme v posteli, kontrolujeme emaily a přemýšlíme nad všemi negativními věcmi, které jsme kdy zažili.

Příčiny, proč nemůžete usnout…

I když byste chtěli najít komplikovaný důvod, proč se zrovna vám nedaří usnout, ve skutečnosti je to velmi jednoduché. V 90% případů nespavosti se jedná o jednu nebo více následujících příčin:

  1. Nepravidelný režim – jednou jdete spát v deset, jindy „potáhnete“ do druhé nad ránem. Přidejte k tomu ranní vstávání během pracovních dnů, práci na změny nebo víkendové vylihování. Není divu, že je z toho tělo tak trochu mimo.
  2. Příliš mnoho kofeinu – nejen ve formě kávy, ale také nealko nápojů nebo dokonce čaje.
  3. Modré světlo – proudí k nám z televizí, telefonů, tabletů… Je tak snadné usnout při monotónním hluku večerního filmu, možná se vám to stává pravidelně. Nejde však o hluboký spánek, který s sebou přináší uvolnění, relax, obnovování tkání, hojení ran… Ale pouze o dřímání, po kterém se vzbudíte unavení.
  4. Cvičení před spaním – máte toho hodně, ale chcete do programu vtěsnat ještě alespoň půlhodinu intenzivního sportování. Chvályhodné, ale nezkoušejte to dvě hodiny před spaním. Tělo musí pochopit, že se blíží odpočinek a přílišná aktivita jej naopak nově probouzí.
  5. Stres – jak ve všem, i při usínání působí stres negativně. Události z pracovního a osobního života nás dokáží vyprovokovat k neproduktivnímu přemýšlení nad problémy, úzkostným stavem nebo depresivním náladám.
  6. Nevhodná postel – pokud už vaše postel má něco za sebou, trpí vrzáním, zda zkrátka už neposkytuje pocit odolnosti a bezpečí, je čas se ohlédnout po nové. Vyberte si postel z přírodních materiálů, ve které se budete cítit pohodlně, bezpečně a budete v ní chtít strávit zhruba osm hodin každý den.
  7. Nevyhovující matrace – mnoho lidí si ani neuvědomí, že za jejich problémem se spánkem či bolestmi těla je nevhodná matrace. Na první pocit se můžete cítit pohodlně při ležení na matraci. Avšak po několika nocích začnete pociťovat, že váš spánek nebyl dobrý, případně se ozývají bolesti páteře nebo krční páteře. Problémem může být nevyhovující tvrdost, typ nebo velikost matrace. Každému vyhovuje něco jiného. Pokud si chcete výběr postele a matrace zjednodušit a zefektivnit, zvolte si některý kompletní set postele s matrací a roštem, která je dokonale sladěna tak, aby vám poskytla skvělý spánek.

Co pomůže k lepšímu spánku?

S usínáním vám může pomoci například:

  • Horká sprcha nebo koupel – uvolníte se a připravíte na kvalitní 8-hodinový spánek.
  • Vyloučení kofeinu – pokud to nedokážete úplně, jednou provždy, tak si kofein dopřejte pouze do 14:00. Po této hodině už na kofein nesahejte.
  • Tlumená světla alespoň 1 hodinu před spaním – takto tělo začne vnímat vlastní únavu a ospalost se dostaví mnohem dříve než v kvalitně osvětlené místnosti – obzvláště dobře funguje světlo svíček.
  • Ranní cvičení – ačkoli byste neměli cvičit přibližně 2-4 hodiny před spaním, sport jako takový není problém. Správné načasování z něj činí dokonalého partnera kvalitního spánku. Tělo rozhýbejte ráno nebo co nejdříve po práci (pokud máte sedavé zaměstnání). Vyzkoušejte například jógu.
  • Pohodlné pyžamo – pokud si leháte spát v něčem, v čem se necítíte dokonale pohodlně, také se to může odrazit na kvalitě spánku. Oblečte si proto volné pyžamo z příjemného materiálu, které vás zahřeje jen tak akorát. Pokud spíte s partnerem, možná oceníte vtipné spodní prádlo pro páry, ve kterém se vám bude usínat lépe.

Kdy je na řadě lékař

Ptáte se, kdy už nespavost překročí normu a na řadě je návštěva lékaře, případně neurologa?

  • pokud bdíte více než 48 hodin a nemáte k tomu jiný důvod, kromě neschopnosti usnout (tedy kritickou situaci, účast na svatbě nebo jiné oslavě a podobně – takové bdění není samozřejmě důvodem k obavám),
  • pokud je snaha usnout spojená s bolestmi hlavy,
  • pokud se probouzíte uprostřed noci kvůli křečím nebo ostrým bodavým bolestem kdekoli na těle.

Naposledy aktualizováno 4 března, 2023, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *