Jak poznat že jste těhotná? První příznaky a signály těhotenství

Ať už se o miminko intenzivně snažíte, vše ponecháváte spíše náhodě, či je naopak přírůstek do rodiny to poslední, po čem zrovna toužíte, možná právě stojíte před zásadní otázkou – jsem těhotná? Kromě těhotenského testu či návštěvy gynekologa, který těhotenství potvrdí či vyvrátí krevními testy nebo ultrazvukem, mohou být dobrou nápovědou také signály, které vysílá vaše tělo.

Přestože první příznaky těhotenství jsou různorodé a mohou se u každé ženy projevovat jinak, v dnešním článku se podíváme na přehled některých běžných příznaků, které by vás mohly upozornit na to, že jste těhotná.

První příznaky a signály těhotenství

Pokud pomineme těhotenský test a další vyšetření, které provede lékař, nápovědou o těhotenství může být hned několik příznaků, které počátky gravidity typicky doprovází. A jaké jsou tedy první příznaky těhotenství?

 1. Vynechání menstruace

Asi vás nijak nepřekvapí, že jedním z nejzřejmějších příznaků těhotenství je zpoždění menstruace. Pokud vaše obvyklá menstruace nepřijde v očekávaný čas, existuje šance, že jste těhotná.

Zároveň však nezapomínejte, že za opožděnou menstruací může stát jiný faktor, jako například:

 • zvýšený stres
 • nedávno prodělané nachlazení
 • syndrom polycystických ovarií, který typicky doprovází nepravidelná menstruace.
 1. Zvýšená únava

Dalším poměrně častým, ale rozhodně ne směrodatným příznakem těhotenství je zvýšená únava.

Na vině je především bouře těhotenských hormonů, která se ve vašem těle rozpoutala.

Únava při těhotenství
Zvýšena únava při těhotenství je běžná.

Náhlá únava může nastoupit brzy po oplodnění, kolem čtvrtého až šestého týdne těhotenství.

Tělo začíná produkovat více hormonu progesteronu, což může způsobit také vyšší ospalost. Pokud jste náhle začala spát více, než jste zvyklá, možná nebude na škodu udělat si těhotenský test. 

 1. Citlivá prsa

Dalším signálem, že jste těhotná, může být náhlá změna citlivosti prsou. Mnoho žen popisuje pocit, že jejich prsa jsou citlivější na dotek, tlak nebo tření.

Tato citlivost se často vyskytuje v raných stádiích těhotenství. 

Zvýšenou citlivostí to však nekončí: prsa mohou začít zvětšovat velikost. Tato změna je způsobena jak zvýšeným průtokem krve do prsou, tak hormonálními změnami.

V neposlední řadě můžete zpozorovat ztmavnutí areol (tmavých kruhů kolem bradavek).

Tento jev je často pozorovatelný v prvním trimestru těhotenství a může zůstat po zbytek těhotenství.

 1. Časté močení

Časté močení rozhodně není neduhem, který by vás provázel jen závěrečnými fázemi těhotenství, kdy je zkrátka v dutině břišní málo místa a miminko “utlačuje” močový měchýř.

Zvýšená frekvence cest na toaletu se objevuje i v prvním trimestru, kdy za ní stojí zvýšení prokrvení ledvin a pánevní oblasti

 1. Těhotenské chutě

Poměrně známým příznakem těhotenství jsou také neobvyklé chutě na jídlo, které byste si možná za normálních okolností nedala.

Mnoho žen také během těhotenství popisuje zvláštní kovovou pachuť v ústech

 1. Nevolnost

Dalším příznakem těhotenství, na který se pravděpodobně psychicky připravuje každá žena toužící po miminku, jsou ranní nevolnosti.

Ranní nevolnost, i když se bohužel neomezuje jen na ráno, může začít asi kolem šestého týdne těhotenství a pokračovat v prvním trimestru.

Některé ženy mohou však začít pociťovat nevolnost již dříve – koneckonců, ranní nevolnost způsobuje látka hCG, jejíž pomocí odhalují graviditu těhotenské testy!

 1. Vaginální výtok a slabé krvácení

V začátcích těhotenství můžete rovněž zaznamenat změny ve vaginálním výtoku – děložní hrdlo staví hlenovou zátku, která blokuje otevírání pochvy, čímž pomáhá ochránit miminko před nejrůznějšími infekcemi.

Kolem čtvrtého týdne těhotenství se může objevit slabé krvácení, které lze snadno zaměnit za menstruaci. Ve skutečnosti se však právě blastocysty implantují do endometria neboli výstelky dělohy.

 1. Zvýšená bazální teplota

Využívala jste pro sledování plodných a neplodných dnů měření bazální teploty? Pokud bazální teplota neklesá více než osmnáct dní, existuje velká šance, že jste těhotná. 

Kdy se objeví první příznaky těhotenství?

Stejně jako jsou samotné příznaky u každé ženy trochu jiné, individuální je také období, kdy se začnou objevovat. Obecně se však dá říci, že první nenápadné příznaky lze zpozorovat zhruba týden po oplodnění.

Na druhou stranu se signály o těhotenství mnohdy objeví až mnohem později, a rozhodně se tak nedají považovat za směrodatné – pokud máte podezření, že jste těhotná, mnohem spolehlivější odpověď vám poskytne těhotenský test.

Kdy si udělat těhotenský test?

Vhodný čas, kdy si udělat těhotenský test, závisí na několika faktorech, včetně doby, která uběhla od vaší poslední menstruace, či typu těhotenského testu, který používáte.

Nejběžnějším okamžikem, kdy sáhneme po těhotenském testu, je zpožděná menstruace. 

Většina domácích testů dokáže detekovat hCG již 8 dní po vynechání menstruace. Existují rovněž těhotenské testy s vyšší citlivostí, které mohou detekovat těhotenství již dříve. T

yto testy mohou být provedeny několik dní před očekávaným datem menstruace, obvykle od desátého dne po oplodnění. 

těhotenský test
Těhotenský test.

Pokud si však chcete být jistá, že jsou výsledky spolehlivé, je lepší počkat alespoň den nebo dva po očekávaném datu menstruace – hladiny hormonu hCG mohou být v raných stádiích těhotenství velmi nízké.

Aby byly výsledky spolehlivější, je vhodné použít první ranní moč. Ranní moč bývá obvykle koncentrovanější a obsahuje vyšší hladiny hormonu hCG, což může zvýšit citlivost testu.

V neposlední řadě pamatujte, že výsledek těhotenského testu by měl být vždy potvrzen návštěvou lékaře, který provede prvotrimestrální screening.

Závěrem

Závěrem nezbývá než zopakovat, že příznaky těhotenství mohou být různorodé a individuální, a je tak důležité být pozorná k signálům, které vám vaše tělo dává.

První příznaky těhotenství, jako je zpoždění menstruace, změny v prsou, únava, ranní nevolnost a další, mohou se objevit brzy po početí. Je však důležité mít na paměti, že tyto symptomy nemusí být u všech žen stejné.

Pokud máte podezření, že jste těhotná, nejlepší cestou je provést těhotenský test, který vám poskytne rychlou odpověď.

Pokud test vyjde pozitivně, měla byste co nejdříve vyrazit ke svému lékaři – správné monitorování těhotenství je klíčové pro zdravý vývoj dítěte i vaše vlastní zdraví.

Naposledy aktualizováno 30 září, 2023, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *