Jóga – krkolomné cvičení nebo životní cesta?

Co si představíte pod slovem jóga? Předpokládám, že spousta z vás vidí vyhublého staříka meditujícího v pozici lotosového květu. Nebo se vám vybavila štíhlá slečna, která si dává nohu za krk v moderním studiu? Ať to bylo cokoliv, všechno je správně. Nicméně ujasněme si jednu věc. Jóga není jen jedno z dalších druhů cvičení. Jóga je životní cesta.

 

Kdysi dávno v Indii

Přemýšlím, jak bych nějak jednoduše vysvětlila, co to tedy jóga je. Nejlepší bude začít od kořenů.

První zmínky o józe údajně pocházejí z doby asi 900 let před Kristem.

Nicméně mnohem významnější dílo bylo napsáno až pár set let později (cca 200 let př. n. l.). Autorem byl prý Patadžálí, který vše napsal do Jóga súter. Z tohoto učení se pak vyvinulo mnoho stylů jógy.

jóga tutoriál

Proč je jóga stále v kurzu?

Také si kladete otázku, proč jóga už několik tisíc let tak oblíbená? Myslím si, že je to kvůli její univerzálnosti. Každý v ní najde to své.

Tenhle web se zabývá tím, jak dosáhnout perfektní postavy. Je tedy tohle vaším cílem? Být navenek krásní? Co se třeba podívat na všechno z jiného úhlu? Myslím si, že základem spokojeného života je dosažení vnitřního klidu a míru… a všechno ostatní (třeba perfektní postava) přibude jako bonus.

 

Kolik je jógových cest?

Podle mého názoru se dá jóga označit za směr vedoucí k vnitřnímu klidu. Co si pod tím tedy máte představit? Rozličné stezky, jenž vedou ke stejnému pomyslnému cíli. Vybrat si tu královskou, kterou popisuje Patadžálí, chce v dnešní době hodně odvahy. Ale třeba vás osloví. Sestává se z osmi částí.

 

1. JAMA

Tato část se zabývá správným jednáním. Máme se prý chovat pravdivě, nesobecky, nenásilně, mravně a neměli bychom lpět na majetku.

Tohle se dá víceméně bez větších potíží dodržovat. Nicméně další stupeň je poněkud tvrdší oříšek.


2. NIJAMA

Jaké zastáváte duševní hodnoty? Podle Jóga sútry by to měla být čistota, askeze, soucit, studium véd a oddanost nejvyššímu.

První dva stupně by se podle všeho daly označit jako jakési jogínské desatero. Myslím si, že je každému víceméně jasné, co tyto morální zásady obnáší. Konečně se dostáváme k tomu, co většina lidí považuje za celou jógu.


3. ÁSANA

Jógové pozice… Každá asána má svůj význam. Jejich provádění chce hluboké soustředění v souladu s dechem. Některé pozice se mohou zdát krkolomné. Nicméně v józe je lepší “netlačit na pilu”, ale trpělivě postupovat dál. Třeba budeme mít konečně perfektní postavu.

Říkali, že bez lásky se nedá žít. Já tvrdím, že kyslík je důležitější. Právě tímto se zabývá další stupeň královské cesty.


4. PRÁNÁJÁMA

Nádech, výdech. Údajně s každým dechem přijímáme i pránu, což je jakási životní energie. Podle mytologie je prý život člověka dán počtem nádechů a výdechů. Tak pojďme si zklidněním dechu prodloužit život.

První polovina královské cesty se zabývala vnější jógou. Přechodníkem mezi k vyšší józe, která se věnuje mentálním technikám, je pátý oddíl stezky.

umění koncentrace

5. PRATJÁHÁRA

Ve zkratce by se tento stupeň dal popsat jako nelpění na objektech smyslů. Co si pod tím představujete? Já to, že máme svou pozornost obrátit spíš na sebe. Na naše konání či myšlenky.

Ženy se prý dokáží soustředit na více věcí najednou. Tohle ovšem není podle jógy zcela správně.


6. DHÁRANA

Šestý pilíř jógy se zabývá uměním koncentrace. Měli bychom dokázat zaměřit svou pozornost do jednoho bodu. Říkáte si, že je to hračka? Tak si to zkuste.

Mou oblíbenou knihou je Jíst, meditovat, milovat. Právě uklidněním myšlenek stojí předposlední stupeň královské stezky.


7. DHJÁNA

Měli bychom si ujasnit, že meditace není žádné cvičení proto, abychom se uklidnili. Meditace je stavem bytí. Představuji si to jako vysokou míru pohroužení do sebe a zároveň do něčeho vyššího.

Konečně se dostáváme k cíli, kterého ovšem v praxi dosáhne jen málokdo.


8. SAMÁDHI

Posledním pilířem je pomyslné probuzení ze skutečnosti, která nám brání ryzímu poznání.

Co když se chci prostě jen protáhnout a zameditovat si?

Nepředpokládám, že by se mnoho z vás rozhodlo vydat po královské stezce. Mě samotnou to moc neláká. Na to až moc miluju slasti, které život nabízí. Nicméně chci v sobě najít jakýsi vnitřní klid a zároveň mít hezké a zdravé tělo. Proto jsem se rozhodla vydat na cestu jógy. Bude to chtít hodně trpělivost a spoustu učení. Kam až mě to dovede? Nedokážu to teď s určitostí říct. Jedno ale vím. Už nikdy můj život nebude stejný.

 

Autorka: Mia Naomi Rojko

Naposledy aktualizováno 16 prosince, 2020, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *