Parkinsonova choroba příčiny a příznaky
6 dubna, 2020
Kategorie: Ostatní

Parkinsonova choroba – příčiny a příznaky

Parkinsonova nemoc je charakteristická pro starší lidi. Toto onemocnění je způsobeno destrukcí neuronů v mozku a poškozením centrálního nervového systému. Tato nemoc byla popsána již ve 12. století před naším letopočtem, ale dosud nebyla nalezena žádná léčba, můžete pouze zpomalit vývoj a zlepšit život pacienta.

Toto onemocnění se vyskytuje u starších lidí starších 60 let, méně pravděpodobný je výskyt ve věku 40 let a velmi zřídka se objevuje u mladých lidí, ne starších než 20 let. První známky se objevují za 55–60 let. Podíl pacientů je asi 1% z počtu lidí tohoto věku. V 85 letech se procento pacientů zvyšuje na 4%. Muže toto onemocnění postihuje častěji než ženy, podle rasových a národních charakteristik neexistují žádné rozdíly.

U Parkinsonovy choroby je průměrná délka života sedm a půl roku, jak ukazují nedávné studie. Toto číslo však nemůže být naprosto přesné, protože průběh nemoci je ovlivňován kulturními odlišnostmi různých zemí, včasností diagnostiky a terapie. Průměrný věk úmrtí pacientů je 70 let.

Jiné statistiky říkají, že ve srovnání s lidmi stejného věku umírá na Parkinsonovu chorobu dvakrát až čtyřikrát více lidí než bez ní. Nejčastěji dochází k úmrtí na pneumonii a srdeční choroby.

 

Příčiny a příznaky Parkinsonovy choroby

Příčina výskytu Parkinsonovy choroby asi u jednoho ze sta lidí není stále známá. Vědci zjistili, které části mozku jsou touto nemocí ovlivněny a skutečnost, že hlavní roli hraje látka dopamin. Co však vede ke snížení hladin dopaminu, není přesně definováno.

Parkinson a jeho diagnostika.

Jednou z možných příčin vzniku onemocnění je dědičnost. Asi 15% nemocných mělo v rodině nemocné. Geny odpovědné za přenos nemoci však dosud nebyly identifikovány.

 

Příznaky Parkinsonovy choroby

S touto nemocí přicházejí duševní poruchy, jako je strach, nespavost, halucinace a demence.

Symptomy nemoci lze diagnostikovat velmi jednoduše.

Mezi příznaky onemocnění patří:

 • Chvění. Chvějící se končetiny, někdy hlava, víčka, čelisti a jazyk.
 • Hypokineze. Nedostatek volních i reflexních pohybů. To může trvat hodiny.
 • Svalová tuhost. Končetiny během ohnutí nebo prodloužení zamrznou v dané poloze.

Průběh nemoci může trvat déle než 20 let, ale pouze ve vzácných případech. U většiny lidí trvá Parkinsonova nemoc zřídka déle než deset let a někdy postupuje mnohem rychleji, což vede k smrti.

TIP: Více nových článků na hlavní straně magazínu!

Průběh nemoci má 5 stadií:

 • Příznaky jsou vidět na jedné straně těla.
 • Příznaky se objevují na obou stranách těla.
 • Objeví se nerovnováha, ale pacient se o sebe může postarat.
 • Existuje závažné postižení, ale pacient může stále chodit sám.
 • Pacient je omezen na invalidní vozík nebo postel.

Na otázku, zda je možné vyléčit Parkinsonovu chorobu, lékaři nemají kladnou odpověď a veškerá léčba je zaměřena na usnadnění života pacienta a zpomalení vývoje nemoci.

 

Parkinsonova choroba

V raných stádiích onemocnění jsou užitečná fyzická cvičení ve formě fyzioterapeutických cvičení. Cvičení podporuje činnost starší osoby a zabraňuje progresi onemocnění. Tělesná výchova omezuje chvění, pomalý pohyb a ztuhlost a také zlepšuje chůzi. Pacient potřebuje terapeutickou masáž.

parkinsonův syndrom

Se zvýšením pohybových poruch a dalších projevů onemocnění jsou předepisovány léky, ale dlouhé období přijetí může vést k závažnější fázi onemocnění, když již farmakologická činidla již nepomáhají.

Seznam: Parkinson léky

 

Správná výživa u Parkinsonovy choroby je velmi důležitá.

Hlavní doporučení jsou:

 • Výrobky by měly být snadno stravitelné;
 • Místo živočišných tuků by se měly konzumovat rostlinné tuky;
 • Je nutné omezit slaná jídla;
 • Doporučuje se konzumovat hodně stopových prvků a vitamínů. Nejlepší je jíst čerstvou zeleninu, ovoce a mořské plody.
 • Ke zvýšení chuti k jídlu použijte cibuli, česnek, bylinky a čerstvé šťávy.
3/5 - (4 votes)
Štítky:
Zádný komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *