hladina testosteronu
8 května, 2019
Kategorie: Doplňky, Erekce, Hubnutí, Ostatní

Jaká je normální hladina testosteronu?

Testosteron je zřejmě tím nejdůležitějším hormonem v těle zdravého muže. Má totiž na svědomí váš fyzický stav i vývoj pohlavních charakteristik. Dále se také podílí na stavu muže po stránce psychické a zejména správné sexuální funkce na něm přímo závisí. Pokud u muže dojde ke snížení hladiny testosteronu, nastává opravdu zásadní problém, který je potřeba akutně řešit. Může totiž vést ke změnám nálad, úbytku sexuální touhy, poruchám erekce nebo dokonce k neplodnosti.

S přibývajícím věkem hladina testosteronu přirozeně klesá, to není nic neobvyklého. Stále by se ovšem měla držet v předem stanovených hodnotách, aby se z toho nestal problém vedoucí k některým z výše zmíněných příznaků. Jaká je tedy normální hladina testosteronu v těle muže napříč celým jeho životem? Na to vám odpovíme v průběhu tohoto článku.

Norma testosteronu u mužů

Testosteron můžeme rozdělit do dvou skupin – volný a vázaný. Obě dvě varianty se v těle muže vyskytují a dohromady nám dávají takzvaný “celkový testosteron”. Volný testosteron se stará o sexuální aktivitu a správný vývoj charakteristických pohlavních rysů. Vázaný testosteron se zase pojí s bílkovinami jako je globulin, albumin a dalšími.

Hladinu testosteronu zjistíte jedině tak, že navštívíte lékaře. Výhodou je, že biochemické testy krve tohoto typu jsou jednou ročně hrazené pojišťovnou, takže se nemusíte obávat žádných nadbytečných výdajů. Návštěva urologa by se skutečně neměla podceňovat, takže využít této možnosti je skutečně na místě. Na základě informací získaných z vaší krve se pak dozvíte, jestli je hladina vašeho testosteronu v pořádku, či nikoli. V podstatě by se testy měli opírat o dvě naměřené hodnoty – testosteron volný a celkový. A v řeči čísel by každý z vás měl splňovat hodnoty následující:

Norma volného testosteronu (pg / mg)

 • ve věku do 12 let – 0 až 4,6
 • ve věku od 12 do 19 let – 0,18 až 23,08
 • ve věku od 19 do 55 let – 1,00 až 28,28
 • ve věku 55 let a více – 0,70 až 21,45
💕 ZDARMA můžeš získat vysoce účinný přípravek na podporu testosteronu – ProMan Plus. Unikátní složení 11 látek se postarají, že Vaše tělo bude mít více testosteronu, než budete potřebovat! Testosteron má pozitivní vliv na zdraví muže, to znamená, více energie, sexuálního apetitu, lepší svalovou tvorbu a méně tuku.

Proman plus tablety

Norma celkového testosteronu (nmol / l)

 • ve věku do 2 let – až 97
 • ve věku od 2 do 4 let – 27 až 110
 • ve věku od 4 do 6 let – 37 až 148
 • ve věku od 6 do 8 let – 20 až 114
 • ve věku od 8 do 10 let – 38 až 132
 • ve věku od 10 do 12 let – 21 až 150
 • ve věku od 12 do 14 let – 12 až 102
 • ve věku od 16 do 60 let – 13 až 71
 • ve věku od 60 do 70 let – 15 až 61
 • ve věku od 70 do 90 let – 15 až 85

Normální hladina testosteronu popsaná na základě jednotlivých věkových kategorií je zárukou zdraví a pokud provedené testy prokáží odchylku, která se naprosto vymyká normě, je rozhodně potřeba problém řešit. Pro jistotu se vyplatí testy provést dvakrát, aby bylo opravdu jasné, že se jedná o dlouhodobé riziko.

Testosteron graf

graf klesající testosteronu

Zároveň je potřeba zdůraznit, že není zdravé vychýlení ani na jednu stranu. Čili je nebezpečná jak snížená hladina testosteronu, tak zvýšená hladina testosteronu. V obou případech je včasné řešení rozhodně důležité.

Jak udržovat normální hladinu testosteronu?

Pokud máte sklony spíše ke snížené hladině testosteronu, určitě pomůže pravidelný, vydatný spánek. Dále se také vyplatí do jídelníčku zařadit určité druhy potraviny, které jsou svým pozitivním vlivem známé. Jogurty, mléko, maso, mandle, rýže, dýňová semínka a další potraviny podobného složení určitě pomohou vrátit hladinu testosteronu opět do normálu.

testosteron a úbytek svalů

Jestli je vaším problémem zvýšená hladina testosteronu, určitě si na seznamem pomocníků budete spokojeně mlaskat, protože v takové chvíli se doporučuje pití piva, kávy a alkoholu, konzumace mastného masa a sójových bobů a na škodu rozhodně není ani solení a slazení ve větším množství. To znamená, že se vám prakticky dostane všech radostí, které jste si do té doby upírali. Samozřejmě je ale vhodné se tímto směrem vydat pouze v případě, že testosteron skutečně přebývá, což je, pravda řečeno, málokdy.

Zádný komentář

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *