Protein na hubnutí
13 května, 2019
Kategorie: Hubnutí, Jídlo

Nejlepší proteinový nápoj na hubnutí?

Kolem proteinových nápojů je mnoho mýtů, které bych pomocí tohoto článku rád vyvrátil. Aktuálně je protein vnímaný spíše jako mužská doména a to za účelem nabírání svalové hmoty. Když půjdeme ke starším ročníkům, tak u nich je protein něco jako steroid, po kterém do týdne narostou svaly, a budete vypadat, jako Arnold S.

Představuje to pro ně i druh nebezpečné látky, které by nikdo neměl dobrovolně užívat. Bohužel tyto mýty jsou naprosté kraviny a my si ukážeme, proč by kvalitní protein měl mít místo u každého sportovce (je jedno jestli muže, anebo ženy).

Co můžete od dnešního článku čekat?

 • Proč začít užívat proteinové nápoje
 • Výhody proteinových nápojů
 • Který protein je nejlepší na hubnutí
 • Od jakých značek nakupuji proteiny a celkově většinu doplňků já sám

proteinový prášek

Řazení proteinů probíhá podle mého osobního zhodnocení. Při výběru jsem zohlednil složení, chuť, cenu a rozpustnost.

Máte jinou zkušenost? Já i naši čtenáři si váš komentář rádi přečteme v diskuzi pod příspěvkem.

Proteinové nápoje v prášku

Na začátek je nutné říct, že protein může užívat naprosto každý. Muž, žena a dokonce i děti, u kterých je to ale zbytečné. K proteinu se většinou obracíme, pokud za den nedokážeme přijmout tolik bílkovin přirozenou formou, kolik máme.

Bílkoviny jsou nutné v případě nabírání svalové hmoty, ale i ve fázi hubnutí! Nyní Vám ukáži přibližný odhad, jaký je správný denní přísun bílkovin do našeho těla podle fyzických aktivit.

 1. Naprostým minimem je 0,5 g/kg bílkovin pro správný chod lidského těla a našich potřeb. Při tomto příjmu se Vám nebude dařit nabírat svalovou hmotu, ale ani zdravě hubnout.
 2. Pro člověka, který nesportuje je optimální množství 0,8 g/kg, když přijímá kvalitní zdroj bílkovin.
 3. Pro vytrvalostní sporty (běh, plavání, jízda na kole) je doporučená dávka bílkovin mezi 1,2-1,4 g/kg tělesné hmotnosti. Při opravdu svalovém vypětí a vysoké četnosti tréninku se můžete dostat až na 1,6 g/kg.
 4. U kulturistů, kteří se zaměřují na tvrdý trénink, kde zvedají těžké váhy a cvičí 4x a více do 1 týdne, tak je doporučené denní minimum bílkovin 1,4 – 1,8 g/kg. Muži se pohybují na hranici 1,8 g/kg a ženy spíše u dolní hranice, tzn. 1,4 g/kg.
💕 Vyšší příjem bílkovin (2-2,5 g/kg) je u naturálních cvičenců hazard se zdravím. Při takovém příjmu zbytečně dostávají zabrat ledviny a játra.

Proteinové nápoje a cvičení

Jaké jsou výhody proteinového nápoje?

 • Dostatečný příjem bílkovin chrání naše svaly před katabolismem! Ke katabolismu dochází, pokud je vaše tělo vystaveno napjatým situacím, těžkým tréninkům, ale třeba také po hádce, kdy se vyplavuje hormon kortizol. Jedná se o nechtěný stav, kdy tělo “pálí” vlastní svalové zásoby. Jak se tomu vyhnout? Mít právě dostatečný příjem bílkovin, hodně spánku a snažit se vyhýbat stresu.
 •  Čím více svalů, tím rychleji hubnete! Zní to pohádkově? Možná trochu ano, ale opravdu je tomu tak! Svaly totiž představují velkou část výdeje naší energie. Tzn. čím větší je naše svalová tkáň, tím více a hlavně rychle hubneme. Bílkoviny zkuste mít rozložené po celý den. K tomu nám pomůže proteinový nápoj, který si můžete dát rovnou k snídani a třeba také ve večerních hodinách místo mlsání 🙂
 • Bílkoviny patří mezi potraviny, které lidské tělo nejvíce zasytí. Snažíte se zhubnout a přitom pořád nahlížíte do ledničky, kde jídlo rychle ubývá? Kila nejdou pořád dolů? Je čas snížit kalorický příjem, aby tělo mělo deficit a vy tak začali hubnout. K tomu se perfektně hodí právě bílkoviny, které vás dokonale zasytí. Ke svačině si zkuste sníst 1/2, anebo rovnou celý tvaroh a uvidíte, že hlad už mít nebudete.
 • Výhoda proteinového nápoje spočívá také v jeho jednoduché přípravě. Stačí mít naprosto obyčejný shaker, do kterého si před odchodem do práce dáte odměrku proteinového prášku. Poté v práci (na cestě, výletě, ve škole) přidáte 150-300 ml mléka, anebo vody a je hotovo!
 • Příchutě. Máme štěstí, že doba pokročila a v obchodě je toho všude dostatek. Vlastně ani nemusíte do obchodu, stačí si najít oblíbené webové stránky, kde prodávají doplňky stravy a můžete si to objednat rovnou domů. Na konci příspěvku najdete moje oblíbené stránky, kde nakupuji všechny doplňky stravy a to včetně zmíněného proteinového prášku.

Který protein je na hubnutí nejlepší? Izolát!

💡 Na trhu máte na výběr několik druhů proteinů. Může se jednat o protein živočišného původu, to znamená, že je vytvořen z kravského mléka. Anebo tu máme také proteiny rostlinného původu a to nejčastěji ze sóji, hrachu, konopných semínek, ale také například z rýže.

💡 U proteinu se dále také řeší způsob zpracování a výroby. Pro nejlepší protein na hubnutí je ideální varianta proteinový izolát, protože se jedná o protein, kde je obsaženo největší množství bílkovin a co nejméně sacharidů a tuků.

Takový protein zpravidla obsahuje, více než 90% bílkovin a minimum laktózy. Proto je vhodný i pro osoby, kteří trpí intolerancí na laktózu, mezi takové osoby patřím například i já. Ale takové proteiny jsou vhodné pro všechny, protože se snadno tráví, mají minimální podíl cukru a proto jsou skvělé do diety!

Top 3 proteiny na hubnutí s osobní zkušeností


1. Impact Whey Isolate od MyProtein

Nejlepší protein v nabídce společnosti MyProtein, která patří mezi  moje top prodejce doplňků stravy. Tento izolát obsahuje 23 g bílkovin v 1 odměrce, která má celkem 25 g. Je bez tuku a sacharidy jsou zde do 1g! Vybírat můžete z téměř 20 příchutí a za mě mohu doporučit přírodní vanilku.

Je skvělá s bezlaktózovým mlékem, ale i s vodou se to dá. Důležité je, že nemá chemickou chuť, jako jiné proteiny konkurenčních značek! Na výběr je balení o objemu:

 • 1 kg
 • 2.5 kg
 • 5 kg

TIP: Téměř při každém nákupu na stránkách MyProtein najdete slevový kód – od 25% do 50%.


23 g bílkovin v jedné dávce

Bez tuku

Skvělá příchuť, snadno rozpustitelný

1 dávka od 11,25 ,-

utriční informace Impact Whey IsolateImpact Whey Isolate protein

Podívat se na protein


2. Proteinový koktejl KetoMIX 1200 g

Další velice kvalitní protein na hubnutí od české značky KetoMix, která se zabývá proteinovou dietou. U tohoto proteinu nečekejte tak vysoký obsah bílkovin, ale spíše komplexní výživu. Na 1 dávku (30 gramů) obsahuje 14 g bílkovin, 3 g tuku, 3 g cukru a 4 g vlákniny. Mimo jiné také vysoké množství vitamínů a minerálů!

Při nákupu tohoto proteinu si musíte vybrat také příchutě, protože samotný protein je bez chuti. Na výběr máte celkem 7 příchutí, které chutnají skvěle (před recenzí jsem vyzkoušel v průběhu roku všechny).

Jako nejlepší hodnotím vanilku, banán a kokos. Příchutě samozřejmě můžete společně míchat a vytvářet tak nové! Favoritem je banán a kokos.příchutě koktejlů ketomixPodívat se na protein

30 porcí v jednom balení

Můžete si udělat protein podle chuti

Neobsahuje pouze bílkoviny, ale také spoustu vitamínů a minerálů.

36 ,- za jeden nápoj

Na výběr je i veganská varianta

Snadno rozpustitelný


3. ISO Whey ZERO od Biotech USA

Další proteinový izolát na hubnutí od firmy Biotech USA vhodný pro tvorbu čisté svalové hmoty. Jedná se o jeden z nejprodávanějších proteinů, protože má rychlou vstřebatelnost. Proto je vhodný pro užívání hned po tréninku.

V jedné dávce proteinu (25 g) máte 21 g bílkovin a 4.5 g BCAA, které slouží k ochraně svalové hmoty a snižují bolest svalů po tréninku.

Protein je slazený stévií a proto si ho můžete dát i na noc! Vybírat můžete z celkem 13 příchutí a to v baleních:

 • 500 g
 • 908 g
 • 2270 g

Vysoký obsah bílkovin v jedné dávce

4.5 g BCAA (ochrání svalstvo, sníží bolest po tréninku)

Slazeno stévií

1 dávka od 15,3 ,-

Iso wehy zero od BioTech USA

Podívat se na protein

4.5/5 - (4 votes)

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *