Kratom je dalším léčivým zázrakem přírody

V poslední době se lidé čím dál více obracejí zpět k síle přírody. Místo chemicky vyrobených léků se zaměřují na rostliny, mezi nimi třeba na kratom. K čemu se tahle rostlina používá a je její využívání bezpečné?

Pod tajemným názvem kratom se neskrývá nic jiného než rostlina Mitragyna speciosa, strom, který je příbuzný kávovníku. Roste v tropických oblastech v jihovýchodní Asii, například v Indonésii, Thajsku, Malajsii či Barmě. V medicíně se používal již v 19. století.

V Česku jeho popularita výrazně stoupá, například v Ostravě už mají díky Kratomuj.cz vlastní Kratomat, kam můžete 24 hodin denně přijít a vyzvednout si svůj kratom.

Kratom vám dodá energii

Z jeho příbuznosti ke kávě plyne i účel využití. Z rostliny se získává sušený prášek, který se využívá pro přípravu nápoje, jakéhosi čaje. Tento nápoj má přitom podobné účinky jako káva – dokáže vás nakopnout. Tedy aspoň pokud dodržujete doporučené dávkování, jinak vás totiž může také pěkně uspat.

Kromě dodání energie se využívá také na léčbu kašle, průjmu, vysokého tlaku nebo cukrovky. V minulosti se používal pro tlumení bolesti jako náhrada opia.

Existují různé druhy kratomu

Kratom se dá koupit v některých obchodech, případně objednat online, třeba na Kratomuj.cz. Když se do takového obchodu podíváte, všimnete si, že je na výběr několik typů kratomu označených dle barvy: bílá, zelená, žlutá a červená.

Liší se v tom, jakou barvu mají listy při sklizni, a v podstatě jde jen o to, v jakém stupni dozrání rostlina kratomu ve chvíli sběru byla.

Červený kratom je plně dozrálý, zatímco bílý kratom se sklízí v nejmladším vývojovém cyklu. Nejpopulárnější je každopádně kratom zelený.

Každému vyhovuje něco jiného

Stejně jako jiné přírodní látky a také chemicky vyrobená léčiva může mít i kratom vedlejší účinky.

Můžete se cítit utlumení, cítit nevolnost či zácpu. Pokud to budete dlouhodobě přehánět s dávkováním, hrozí třes, hubnutí, nechutenství, dokonce i psychóza.

Není se však čeho obávat, kratom může být dobrým sluhou, když dodržujete doporučené dávkování. Dejte mu šanci.

Naposledy aktualizováno 2 prosince, 2022, autorem Redakce Magazínu

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *