[RECENZE] zkušenost s nákupem kratomu z e-shopu CBDsvet.cz

Kratom, rostlinná sloučenina asijského stálezeleného stromu, která pomáhá tělu odpočinout si od nekonečného shonu každodenního života přirozenějším způsobem. Někdy se stává téměř nemožným vypořádat se s nastalými situacemi a dostat se z nich ven, a právě tehdy je potřeba si na chvíli odpočinout a relaxovat nebo naopak dodat trochu energie!

Měl jsem možnost vyzkoušet dva druhy kratomu ze stránky www.cbdsvet.cz a rád bych vám tyto produkty více přiblížil. Otestoval jsem bílý „white“ kratom a zelený „green“ kratom.

Nakoupit v nejlepším obchodě s kratomem

Co to je kratom

Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický, stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých pocházející z jihovýchodní Asie.

Přirozeně roste v Thajsku, Indonésii, Malajsii, Myanmaru a na Papuy-Nové Guineji, kde se používá v bylinné medicíně přinejmenším od 19. století. Kratom má opioidní vlastnosti a některé stimulační účinky.

Druhy kratomu

Kratom lze dělit dle druhu nebo barvy. Existuje mnoho různých druhů kratomu a název je obvykle dán místem růstu, například Sumatra, Borneo, Malay nebo Maeng Da.

Barvu kratomu určují typ a barva žilek v listu. Rozlišujeme barvu zelenou, bílou a červenou (pozor, kratomový prášek má většinou zelenou barvu, ale neznamená to, že se jedná o zelený kratom).

Druhy kratomu:

 • Sumatra
 • Borneo
 • Malay
 • Maeng Da

Typy kratomu:

 • bílý kratom
 • červený kratom
 • zelený kratom

Bílý kratom

Listy kratomu s bílou žilkou uprostřed jsou obvykle popisovány jako povzbuzující a zlepšující náladu.

Bílý kratom se může používat jako stimulant pro duševní bdělost a bystrost. Uživatelé bílého kratomu uvádějí, že pociťují větší soustředění, motivaci a vytrvalost.

Dokáže působit proti pocitům únavy a ospalosti.

Červený kratom

Červený kratom je popisován jako uklidňující, relaxační a uvolňující stres. Může vám pomoci zažít pocit pohody a optimismu. Červený kratom se také dobře hodí na spaní.

Je známý tím, že snižuje bolest a lze jej použít k uvolnění svalového napětí.

Rozdíly v červeném kratomu

V rámci produktů kmene Red Kratom je poměrně velký rozdíl v účincích. Některé kmeny, jako například Red Borneo Kratom, jsou chváleny pro své analgetické účinky, zatímco jiné mají silný účinek zlepšující náladu, který zlepšuje stav mysli.

Je také důležité si uvědomit, že účinky se liší v závislosti na dávkování.

Malé dávky mohou mít více povzbuzující účinky, ale většinou se tento druh používá pro relaxaci a odpočinek.

Zelený kratom

Zelený kratom lze popsat jako kratom, který se nachází mezi bílým a červeným. Je to mírný zesilovač energie a uživatelé říkají, že pociťují větší bdělosti a soustředění.

Zelený kratom je hojně využíván při léčbě bolesti, aniž by docházelo k letargii nebo ospalosti.

Mezi oblíbené značky z této kategorie patří Green Maeng Da a Green Malay.

Směs kratomů pro lepší účinky

Zelený kratom se někdy míchá s červeným nebo bílým kratomem, aby se účinky ještě o něco více rozšířily.

Tímto způsobem se můžete vyhnout příliš silnému pocitu sedace nebo otupělosti z červeného kratomu a také se vyhnout nadměrné stimulaci při použití samotného bílého kratomu.

Tento mix kratomu se často používá k léčbě sociální úzkosti a k rekreačním účelům.

Po použití se můžete cítit uvolněně, pohodlně a příjemněji například při společenských akcích.

směs kratomu v prášku

Účinky kratomu

Kratom obsahuje chemickou látku zvanou mitragynin. Mitragynin působí podobně jako opioidní léky, například kodein a morfin.

Nedávné studie ukazují, že uživatelé kratomu pociťují úlevu od bolesti, zlepšení nálady a snížení úzkosti. Někteří jedinci uvádějí, že jim kratom pomohl zmírnit abstinenční příznaky po užívání opioidů.

Kratom může zmírňovat:

 • Akutní bolest
 • Úzkosti
 • Chronické bolesti
 • Kašel
 • Deprese
 • Cukrovka
 • Průjem
 • Únava
 • Horečka
 • Vysoký krevní tlak
 • Sexuální problémy
 • Odvykání od heroinu, morfinu a dalších opioidních drog

Dávkování

Vhodná dávka kratomu závisí na několika faktorech, jako je věk uživatele, jeho zdravotní stav apod.

V současné době není k dispozici dostatek vědeckých informací, které by umožnily stanovit vhodné rozmezí dávek kratomu.

Mějte na paměti, že přírodní produkty nejsou vždy nutně bezpečné a účinky se mohou odvíjet od dávky a dalších faktorů.

Nezapomeňte se řídit příslušnými pokyny na etiketách výrobků a před použitím se poraďte s lékárníkem nebo lékařem či jiným zdravotnickým pracovníkem.

Všeobecně platí, že nižší dávky kratomu mají stimulující účinek a vyšší dávky jsou spíše tlumící. Pro stimulující a posilující efekt je doporučováno používat méně než 4 gramy prášku. Dávky nad 4 g již mohou mít účinky tlumící.

Způsoby konzumace

Jelikož se jedná o bylinu získávanou z listů stromů, lze ji užívat mnoha různými způsoby. Nejčastěji se v jihovýchodní Asii listy kratomu žvýkají ať už v čerstvé či sušené podobě. Kratom se také často připravuje do podoby čaje.

Kratom prodávaný komerčně je nejčastěji ve formě prášku. Tento prášek se může rozmíchat v čisté vodě nebo šťávě.

Rozmíchání kratomu v citrusovém džusu, například pomerančovém, je mezi mnoha uživateli preferováno, protože citrusové složky džusu aktivují prášek a ten rychleji účinkuje.

Rozmíchaný kratom v prášku ve vodě

Další běžný moderní způsob požití kratomu se nazývá “throws and wash“. Při tomto způsobu užívání kratomu si uživatel vezme lžíci plnou prášku a vloží ji do úst. Ten pak zapije vodou nebo džusem.

Ještě jednodušší způsob užívání kratomu je ve formě kapslí.

Ačkoli se jedná o jedny z nejjednodušších způsobů užívání kratomu, lze jej užívat i jinými způsoby. Kratom lze zpracovat na pryskyřice, extrakty a tinktury. Někteří lidé dávají přednost těmto verzím, protože bývají silnější a koncentrovanější.

Vedlejší účinky

Kratom může způsobit mnoho nežádoucích účinků, včetně znecitlivění jazyka, nevolnosti, zvracení, sucha v ústech, potřeby močení, zácpy, agrese, halucinací, bludů a problémů se štítnou žlázou.

Kratom ve velkých dávkách může způsobit potíže s dýcháním, otok mozku, záchvat, poškození jater a smrt.

Kratom může při pravidelném užívání vyvolat závislost. U lidí, kteří kratom užívají pravidelně a poté jej přestanou užívat, se může objevit snížená chuť k jídlu, průjem, bolesti a křeče svalů, záškuby, slzení očí, úzkost, problémy se spánkem, hněv, návaly horka a horečka.

Kratom se silně nedoporučuje užívat s alkoholem a jinými drogami.

Cena kratomu

Cena kratomu se odvíjí podle kvality, místa zpracování a kupovaného množství. Při kvalitním kratomu počítejte s cenou okolo 6 až 12 Kč za gram.

recenze kratomu

Osobně mohu říci, že mi oba druhy kratomu sedly a nepociťoval jsem žádné vedlejší nežádoucí účinky. Dávku 4 gramy jsem rozmíchal v pomerančovém džusu. Účinek jsem na sobě pozoroval cca 4-5 hodin u obou druhů.

Při použití bílého kratomu jsem se cítil čilejší a koncentrovanější.

Při použití zeleného kratomu jsem se cítil pozitivně naladěný a uvolněnější.

Kratom jsem užíval cca 1krát – 2krát týdně vždy v dopoledních hodinách a žádné výše zmíněné problémy jsem u sebe nepozoroval.

Kde kratom můžete objednat?

Kratom z této recenze můžete zakoupit na oficiálních stránkách RajKratomu.cz.

Závěr článku

Kratom má široké spektrum účinků a může pomoct při mnohých obtížích, ale je třeba dbát na bezpečnost při užívání. Nejlepší je začít s menší dávkou kratomu, tu postupně zvyšovat a při tom sledovat reakce těla a mysli.

Nejčastější dotazy

Jaké je dávkování kratomu?

Všeobecně platí, že nižší dávky kratomu mají stimulující účinek a vyšší dávky jsou spíše tlumící.

Pro stimulující a posilující efekt je doporučováno používat méně než 4 gramy prášku. Dávky nad 4 g již mohou mít účinky tlumící.

Efekt ale může být velice individuální a je třeba si dávkování vypozorovat.

Mohou se vyskytnout vedlejší účinky?

Ano. Při jednorázovém použití se mohou vyskytnout vedlejší účinky jako je zrychlený srdeční tep, třes rukou, zpocené dlaně rukou, suchost v ústech nebo závratě. Proto je dobré nejdříve vyzkoušet malou dávku kratomu a teprve později dávku navýšit.

Při dlouhodobém užívání se může objevit zácpa, nespavost, nevolnosti a zvracení, halucinace a bludy. Proto se nedoporučuje kratom užívat každý den dlouhodobě.

Jaký kratom je nejlepší?

Záleží, jaký efekt uživatel vyhledává. Největší stimulace se dosáhne užitím bílého kratomu, naopak sedace se objeví po užití červeného kratomu. Na českém trhu je několik prodejců, mezi ověřené patří například stránka www.cbdsvet.cz

Je kratom legální?

Prodej kratomu je na českém trhu legální. ALE! Podle legislativy ČR není kratom schváleným výživovým doplňkem, či potravinou. Jedná se pouze o sběratelský předmět.

Kolik stojí gram kvalitního kratomu?

Ceny kvalitního a testovaného kratomu mohou být až násobně vyšší, než netestovaná směs bez jasného původu.

Druhým faktorem je i množství kratomu, které si objednáváte. Při vyšším množství (50 gramů a více je cena nejpřijatelnější).

Cena kratomu, který je účinný, má jasný původ a je testovaný na pesticidy se pohybuje kolem 10 Kč za gram.

Mohu se kratomem předávkovat?

Ano, možné to je, ale při rozumném dávkování je šance na předávkování velice malá.

Podle údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (USA) došlo v USA v letech 2016-2017 k 91 úmrtím v důsledku předávkování kratomem.

Je však důležité poznamenat, že v 84 z těchto 91 případů se zjistilo požití i jiných návykových látek. (https://www.medicalnewstoday.com/articles/can-you-overdose-on-kratom#overdose-and-health-risks)

Je důležité kratom nekombinovat s alkoholem a jinými návykovými látkami. V případě náhlé změny stavu a objevení se obtíží vyhledejte lékařskou pomoc.


Zdroj:

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1513/kratom
https://en.wikipedia.org/wiki/Mitragyna_speciosa
https://kratom-powder.eu/gb/
https://www.healio.com/news/primary-care/20180416/the-good-the-bad-and-the-maybe-about-kratom

Naposledy aktualizováno 2 prosince, 2022, autorem Redakce Magazínu

5/5 - (4 votes)

3 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *