intolerance laktózy
17 září, 2015
Kategorie: Jídlo

Potraviny bez laktózy

Co je laktóza?

Laktóza, je mléčný dvojitý cukr, který je sestavený z glukózy a galaktózy. Problém nastává v případě, že se produkce enzymu laktáza v těle sníží a nedokáže laktózu odbourávat. Často se můžete setkat s tím, že někdo má alergii na mléko.

To je blbost a jedná se “pouze” o intoleranci. Udává se, že problémem v Evropě trpí 10 – 20% populace a nejvíce postiženými jsou dospělí jedinci. U lidí s černou pletí je číslo daleko větší. Intolerance se může vyskytnou i u děti, avšak je to velmi vzácné.

jogurt laktóza

Kdo má intoleranci laktózy, tak určitě narazil na problém s potravinami. Člověk si to ani neuvědomuje, v kolika potravinách je obsažen mléčný cukr. Máte to téměř ve všem pečivu, omáčkách, sladkostech a třeba i čokoládě. V létě zamrzí i to, že si nemůžete ve městě dát točenou zmrzlinu.

Je nutné naučit se s tím žít a vědět, kde hledat. Kravské mléko můžete vyměnit za sójové, kokosové, nebo třeba mandlové. I pečivo je možné najít bezlaktózové – např. v Tescu. Mezi další obchody patří Globus a Interspar. Vhodné produkty naleznete i v obchodech zdravé výživy.

Co můžu konzumovat, když mám nesnášenlivost mléčného cukru?

  • tvrdé sýry
  • kysané produkty
  • kefír
  • máslo

Výše uvedené produkty sice obsahují mléčný cukr, ale jen v omezené míře a proto by neměl být problém s konzumací.

Potraviny bez laktózy

Dnešní doba je vyspělá a výrobci už vědí, jak vyrobit potraviny bez laktózy. Stačí hledat a najdete. Kupovat můžete osobně, nebo využít eshop, kde mají tento sortiment. Naleznete zde mléčné nápoje, kaše a zdravé sladkosti.

Obchody, kde lze nakoupit potraviny bez laktózy?

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/is-dairy-bad-or-good

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *