Tetraplegie jako následek úrazu

Stav, kdy má člověk ochrnuté jak ruce, tak nohy, se nazývá tetraplegie a někdy také kvadruplegie. Tento typ ochrnutí není způsobem vrozeně ani nemocí, ale je následkem zranění mozku, míchy nebo krční páteře.

Jsou případy, kdy dochází jen k částečnému ochrnutí jedné či více končetin. Poranění míchy znemožňuje nebo ztěžuje, aby signály z mozku, které řídí pohyb, doputovaly ke končetinám.

Poranění oblasti bederní páteře souvisí s ochrnutím dolní části těla a nohou. Obížné nebo nemožné je také přijímat vjemy z končetin do mozku; tato narušená komunikace je příčinou, proč dochází k ovlivnění pohybu končetin.

Tetraplegie je stav, na který v současnosti neexistuje žádný lék, ale díky fyzikální terapii, lékům a další léčbě je možné zvládat příznaky nebo zmenšit nebezpečí dalších komplikací.

Tetraplegie a její příznak

Kromě hlavního příznaku, kterým je ochrnutí všech 4 končetin kvůli narušené komunikaci mezi mozkem a částmi těla, včetně orgánů, mohou nastat i tyto další symptomy:

  • kašel a dušnost,
  • neschopnost vnímat teplo, chlad či dotek,
  • inkontinence,
  • bolest z poraněných nervů v míše,
  • sexuální dysfunkce,
  • křeče svalů.

Jestliže postižený má nedostatek pohybu nebo necvičí, pak se mohou přidat i tyto další komplikace:

  • dýchací potíže, které mohou vyžadovat i použití ventilátoru,
  • svalová atrofie z nedostatku aktivity,
  • proleženiny a další kožní léze z trávení příliš mnoho času vsedě, vleže nebo ve stále stejné poloze,
  • problémy s udržením zdravé srdeční frekvence a tlaku krve.

Budoucnost pro lidi s tetraplegií

U části pacientů s tetraplegií je možné dosáhnout obnovení některých pohybů v končetinách. Jde o to, na kterém místě a s jakou mírou závažnosti poranění je. To totiž určuje, jak dlouhotrvající jsou příznaky a také způsob léčení.

I přesto, že není žádný lék na tetraplegii, v určitých případech je šance na nějaký pohyb. Obnova funkcí oblastí, které nebyly zasaženy úrazem, je hlavním cílem léčby. Avšak u většiny lidí s tetraplegií je po zbytek života nutná neustálá péče.

Tetraplegie a léčba

Léčba je při tomto stavu zaměřená především na zvládání bolesti (kortikosteroidy brzy po úrazu) a dalších symptomů a také na snížení komplikací při tetraplegii.

Fyzikální terapie je doporučována pro udržení svalů a kloubů co nejvíc silných a pohyblivých. Člověk po úrazu s následkem tetraplegie se dostane do dlouhého rehabilitačního programu, ve kterém se naučí přizpůsobit se každodennímu životu se změnami v pohyblivosti, nezávislosti a dalších funkcích.

S pohybem mohou pomoci speciální léčebné pohybové přístroje. Mezi nimi THERA Trainer Tigo a THERA Trainer Balo.

Psychoterapeutická podpora při tetraplegii

Pro lidi, kteří mají vyhlídky na život, v němž se budou muset obejít bez rukou a nohou, je to psychicky náročná situace. Proto je velice důležitá i psychoterapie, která je součástí rehabilitace.

Vyrovnat se s tetraplegií patří k velkým výzvám jak pro postiženého, tak pro jeho rodinu a přátele. Emocionální pomoc a informace mohou poskytnout i podpůrné skupiny pro pacienty a pečovatele.

Naposledy aktualizováno 10 září, 2022, autorem Redakce Magazínu

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *