Mitolight.cz – Jak lépe regenerovat po sportu?

Každý, kdo se trochu více věnuje nějakému sportu, řeší, jak urychlit regeneraci po tréninku, aby byl na ten další připraven v plné síle. Způsobů, jak toho docílit, je celá řada, některé jsou účinnější, jiné méně. Podívejte se na osvědčené způsoby, které vám pomohou dostat tělo po náročném sportovním výkonu co nejrychleji zpět do formy.

Protahování

Činností, které byste pro zlepšení regenerace měli poctivě věnovat, je protahování. Před tréninkem by měl vždy přijít na řadu dynamický strečink, který se postará o zahřátí svalů a připraví tělo na výkon. Díky tomu jsou svaly pružnější a snižuje se riziko zranění při výkonu.

Po tréninku se vyplatí nevynechávat statický strečink, tedy protahování svalů jejich držením v krajní pozici.

Statický strečink přispívá k efektivnímu zvětšování rozsahu pohybu a také k rychlejší regeneraci svalů.

Terapie červeným a blízkým infračerveným světlem

Zajímavou možností pro efektivnější regeneraci po sportu je terapie červeným a blízkým infračerveným světlem. Při terapii se využívají speciální červené a infračervené panely, které vyzařují světlo o příslušných vlnových délkách, jež v těle vyvolávají přirozený biostimulační účinek.

Tyto LED panely si každý může pořídit domů, takže není třeba se nikam objednávat.

Pokud jde o účinek červeného světla, tak to ovlivňuje především kůži. Urychluje léčbu kožních problémů a drobných zranění a snižuje projevy známek stárnutí.

Terapie infračerveným světlem, nebo přesněji řečeno blízkým infračerveným světlem, která probíhá současně, pak ovlivňuje tkáň hlouběji v těle a více se tak podílí na regeneraci svalů a šlach, což je přesně to, co potřebují sportovci.

Masáž

K rychlejší regeneraci jednoznačně pomůže také klasická masáž, nejlépe od profesionálního maséra.

Masérovi sdělte, na jaké svalové partie by se měl během vyhrazeného času nejvíce zaměřit – například u běžců je třeba pořádně promazat zejména nohy, zatímco po tréninku zádového svalstva ve fitku bude samozřejmě lepší obrátit pozornost na tuto oblast.

Díky masáži dojde k prokrvení svalových buněk, což přispívá k jejich uvolnění.

Vyvážená strava

Velmi důležitá je pro sportovce také správná strava, a to jak pro lepší regeneraci, tak pro možnost dosáhnout lepšího sportovního výkonu. Pokud neděláte sport na vrcholové úrovni, ale hlavně pro sebe a nechcete se stát otrokem svého jídelníčku, není nutné to se snahou o dokonale vyváženou stravu přehánět. Jistá snaha se však přece jen vyplatí i v případě amatérských sportovců.

Měli byste mít alespoň základní povědomí o potřebách vašeho těla v závislosti na své postavě a sportu, který děláte.

vyvážená strava

Díky správnému příjmu energie a makroživin (bílkoviny, sacharidy a tuky) bude mít tělo potřebný základ a vy se budete cítit lépe a snáze dosáhnete svých cílů, například změny postavy nebo zlepšení výkonů.

Samozřejmostí pak je efekt v podobě rychlejší regenerace. Pokud nezvládnete každý den sníst nebo vypít dostatek energie, živin, vitamínů či minerálních látek, nebojte se doplňků stravy.

Založit si na nich jídelníček není dobrý nápad, ale při vhodném užívání dokážou být užitečné.

Spánek

Možná tu vůbec nejlepší metodu, jak dosáhnout kvalitní regenerace po sportu, představuje dobrý spánek. Při spánku probíhá přirozená regenerace těla, a dokonce i mysli.

V případě, že jste zvyklí chodit spát po půlnoci a před šestou ráno už musíte vstávat do práce, o kvalitním spánku se nedá mluvit a musíte počítat s negativními následky.

Konkrétně vás čeká zhoršená regenerace, nedostatek energie přes den nebo snížení schopnosti se soustředit.

spánek po tréninku

Jak dlouho byste měli každý den spát? Svůj denní program si uzpůsobte tak, aby vám na spánek každý den zbylo 7–8 hodin. Častý spánek kratší než 6 hodin je kritický a pro zdraví nebezpečný.

Snadné usínání a noci bez probouzení vám pomůže zajistit pravidelný denní režim a vyhýbání se kofeinovým a alkoholoickým nápojům, a to hlavně ve večerních hodinách.

Naposledy aktualizováno 24 května, 2022, autorem Redakce Magazínu

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *