Artróza kyčelních kloubů – cvičení

Kyčelní kloub se skládá z několika částí. První je hlavice stehenní kosti a jamky pánevní kosti. Obě části jsou pokryté kloubní chrupavkou, která umožňuje bezbolestný a bezpečný pohyb. V případě vážnějšího zranění, či jiné nemoci, dochází k opotřebení chrupavky, která se postupně “rozpadá.”

Čím více je kloubní chrupavka opotřebená, tím více vás bude bolet pohyb a všechno půjde “ztuha.” Tento problém bývá označován jako “artróza.” A právě v tomto článku si ukážeme, jak kyčelní kloub rozcvičit!

 

Artróza a cvičení

Léčba artrózy zahrnují rehabilitaci, odlehčení tlaku na kyčle a použití léků/doplňků stravy. Při problémech s klouby je velice důležitý klid a klouby zbytečně nezatěžovat. Jestliže máte fyzicky náročnou práci, tak zde je to opravdu těžké. V případě velkých bolestí je dobré práci změnit, pokud si to můžete dovolit. Je mi jasné, že někdy to tak úplně nejde.

 

Rehabilitace

Při rehabilitaci je důležitá technika. V případě nesprávné techniky si můžete spíše uškodit, než pomoci. Proto poslouchejte svoje tělo a nic nepřehánějte! Jestliže vám je cvik nepříjemný a jeho provedení bolí, tak nezbývá nic jiného, než cvik z “tréninkového plánu” vyřadit.

S rehabilitací nemám zkušenosti, ale našel jsem stránku “artrocentrum,” kde máte několik vhodných cviků, jak cvičit při artróze.

Tip na článek: Recenze Flextor

 

Odlehčení tlaku na kyčle

Nutno podotknout, že váha se výrazně projevuje na kvalitně kloubů a chrupavek! Mějte na paměti, že 1 kilogram tělesné váhy sníží tlak na kyčle při chůzi o 3 kilogramy. V případě, že vás bolí klouby a máte nadváhu, tak se pokuste pár kilogramů “dát” dolů.

Není to zas tak těžké, jak se může zdát. Hodně lidem stačí pouze změna jídelníčku a už začínají hubnout. Máme tu desítky článků o zdravém jídle a cvičení, takže na to nejste sami!

 

Berle nebo hůlka

Snížit tlak na kyčle lze i pomocí berle, anebo hůlky i na krátké vzdálenosti, jako je nákup, cesta do práce a další. Právě chůze s berlemi dokáže ušetřit vaše klouby několikanásobně, než při chůzi bez berlí! Váhu totiž přenášíte na berle nebo hůlky a kolenům tím prospějete.

Léky a doplňky stravy

Problémy s klouby lze řešit i pomocí medikamentů a doplňků stravy – především Flextor a Alavis. Doporučené jsou především léky s protizánětlivými účinky – Voltaren, Paralen a Veral. Při velkých bolestech je vhodné navštívit svého obvodního lékaře, který vás pošle na patřičné oddělení, kde můžete dostat silnější léky na předpis.

 

Léky můžeme takto rozdělit:

  • Analgetika – léky, které se využívají k tlumení bolesti
  • Antirevmatika-antiflogistika – léky, které tlumí zánětlivé projevy
  • Chondroprotektiva – léky, které zlepšují stav chrupavek, a zpomaluje opotřebení

 

Operace

Někdy nepomůže rehabilitace, berle, hůlky ani žádný lék. V některých případech není jiná možnost, než jít na operaci. Jedná se o vážná zranění, anebo jedince, kteří odmítali navštívit svého doktora po velmi dlouhou dobu a nechali to zajít zbytečně daleko.

Jeden z nejsilnějších doplňků na podporu celkového zdraví kloubů

Kloubus pro zdravý pohyb nejsilnější složení na CZ trhu

vysoký podíl účinných látek

skvělá chuť

 

Naposledy aktualizováno 17 prosince, 2020, autorem Redakce Magazínu

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *