Jedná se o virus patřící do čeledi Coronaviridae způsobující onemocnění COVID-19. Je to virus s genetickou informací RNA (jednořetězcovou ss). Nový typ koronaviru se objevil začátkem prosince v Číně v oblasti Chupej. Nový druh betakoronaviru – SARS-CoV-2 (Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2).
Koronavirus v česku
V neděli 1. března byly potvrzeny 3 případy nakažení COVID-19 v České republice. Jednalo se o dva občany české národnosti a jednu americkou studentku.
Aktuálně je v České republice potvrzena nákaza COVID-19 u 31 osob.
Jak se přenáší koronavirus
Přenos Koronaviru je možný úzkým kontaktem kapénkovou infekcí. Napadá hlavně sliznici horních a dolních cest dýchacích. Pohlavní přenos koronaviru není popisován. Byl však popsán přenos matky na dítě během těhotenství.
- kapénkovou infekcí
- přenos matky na dítě
- pohlavní přenos koranoviru není zdokumentován
Roušky proti koronaviru nejsou efektivní ochranou, ale napomáhají omezení šíření z infekčních osob. Čistě jako bariéra proti šíření infekčních kapének. To však také omezují základní hygienické návyky – používání kapesníků při kašli a rýmě. Je rozdíl mezi rouškou a respirátorem, respirátory typu FFP3 účinně chrání před virovým onemocněním.
Oficiální informace ze stránek Ministerstva zdravotnictví ohledně prevence nedostatku roušek v samotném zdravotnictví: V úterý 3. března 2020 vydalo Ministerstvo zdravotnictví mimořádné opatření, kterým s účinností od středy 4. března 2020 do odvolání zakazuje vývoz všech respirátorů třídy FFP3 mimo Českou republiku, a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.
Koronavirus příznaky
Běžné symptomy již známých influenzních (chřipkových) virů jako bolest kloubů, unavenost, rýma, kašel, teploty. Koronavirus v některých případech může vyvolat těžký akutní respirační syndrom. V běžných případech vypadá jako nachlazení.
Inkubační doba je jeden až dva týdny.
Trvanlivé jídlo s rychlou přípravou
Přírodní jídlo ze superpotravin. Ideální hotové jídlo, které si doma připravíte za 1 minutu Vašeho času. Výživné, možnost objednání z pohodlí domova.
✅ Zdroj bílkovin, sacharidů a zdravých tuků
✅ Vitamíny a minerály
✅ Nemusíte od obchodu – stačí udělat objednávku online
✅ Skvěle chutná
Co je to inkubační doba?
Je to časové období od setkání s virem a jeho napadením až po projevení příznaků.
✅ bolest kloubů
✅ únava
✅ rýma a kašel
✅ teploty
Koronavirus léčba a prevence
Jako prevence slouží hygienické návyky, vakcína aktuálně není k dispozici. Vakcíny se zatím vyvíjejí, k dispozici budou zřejmě v rámci měsíců. Možnou vakcinační látku s názvem mRNA-1273, američtí vědci již testují, výsledky budou oznámeny nejdříve v červenci.
Ministerstvo zdravotnictví doporučuje: často a důkladně omývat ruce pomocí desinfekčních přípravků na alkoholové bázi nebo mýdlovou vodou. Kýchat a kašlat do kapesníku a ten vyhodit a umýt si ruce. Předcházet kontaktu s kýmkoliv, kdo má horečku nebo kašel.
Mezi rizikové skupiny lidí patří děti a senioři a poté nemocní lidé s oslabenou imunitou. Léčba spočívá v tlumení příznaků a klidu na lůžku. Léčba je vždy individuální dle závažnosti průběhu nemoci. Přímé antivirotikum (lék působící přímo na viry) proti koronaviru není.
Prozatím čínští vědci zkouší podávat pacientům přípravky pro tlumení onemocnění HIV. Za možnou účinnou terapií stojí Čech Tomáš Cihlář. Ten se svým týmem v rámci kalifornské společnosti Gilead Sciences vyvinul lék zvaný remdesivir. V současné době je remdesivir klinicky testován.
U pacientů s výraznějším postižením dýchacího aparátu se k tlumení příznaků doplňuje kyslíková terapie.
Koronavirus potraviny a panika
Je zbytečné vykupovat potraviny a křečkovat zásoby, apokalypsa se nechystá, nechci podceňovat závažnost viru, ale influenzní (chřipkové viry) mají na svědomí denně velké počty úmrtí a přestože jsou k dostání vakcíny, imunizace společnosti je spíše sporadická, tudíž je evidentní, že z chřipky mají lidé mnohem menší strach, jelikož není aktuálně pro média tak atraktivní. Samozřejmě u rizikových osob může koronavirus způsobit nemalé problémy, stejně jako chřipka a jiné nemoci.
Počty nakažených koronavirem
I když se každý den čísla mění, nakažených je okolo 110 800 osob. Koronavirus ve světě má odlišný průběh, v kolébce koronaviru komunistické Číně již je na ústupu, zatímco v Itálii počty nemocných rostou. Vznikají také konspirační teorie ohledně koronavirusu v Íránu.
Itálie hlásí 3 089 nakažených, Francie 285 a Německo 262 nakažených.
Mapa koronaviru (aktuálně)
Aktuální data (koronavirus on-line) s počty můžete sledovat zde.
Nákaza koronavirem SARS-CoV-2 může mít i za následek smrt. K 7. březnu 2020 na nákazu zemřelo 3 594 lidí. Smrtnost (tedy počet úmrtí z počtu nakažených), nebo také letalita je ale nízká, dosahuje maximálně 3-4%.
Jaká je úmrtnost Koronaviru?
Úmrtnost dosahuje maximálně 4% a je největší u osob nad 80 let.
Zásilky z Číny a koronavirus
Je více než nepravděpodobné, aby uchycený virus na balíčku byl stále infekční i po několika dnech. Prokázaný přenos je kapénkovou infekcí. Proto nemusíte mít strach z objednávek, které budou přicházet z Asie. Může ale dojít k několika týdennímu zpoždění, protože v Číně je mnoho ochranných opatření, které mohou zásilku a její odeslání zdržet.
Koronavirus online
Co dělat, jak se připravit. Je důležité dbát na imunitu, nejen vůči tomuto onemocnění, ale obecně dbát na zdravý životní styl. Imunita vychází ze střeva, proto užívejte probiotika (hodné bakterie) a prebiotika (potrava pro bakterie), které budou zvyšovat vaši imunitu. Dále doporučuji imunoglukany, což jsou prokázané imunomodulátory.
Mezi výrobky obsahující tyto látky patří například Imunax, od firmy Advance, který navíc obsahuje i extrakty z echinacey, vitamín C, rakytník, šišák a další látky.
Koronavirus v itálii
Italská vláda přijala dne 8. 3. 2020 výrazná karanténní opatření v Lombardii a dalších regionech. Jedná se o 14 provincií v regionech Emilia Romagna, Benátsko a Piemont.
Proč koronavirus v Itálii tak prudce vzrostl? Nemoc přenášel samotný zdravotnický personál, který nedodržoval dostatečné hygienické opatření.
Ministerstvo zahraničních věcí uvádí, že dle Ministerstva zdravotnictví jsou vydána mimořádná opatření pro cestující navracející se z Itálie: S okamžitou platností se nařizuje všem osobám s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, aby bezprostředně po návratu do České republiky oznámily tuto skutečnost svému praktickému lékaři, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným způsobem (mobilní aplikace, e-mail, skype apod.), tedy bez osobního kontaktu.
Dále se nařizuje praktickým lékařům, aby u osob s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, rozhodli o karanténě v délce 14 dnů.
Již nějakou dobu se masivně ruší zájezdy do Itálie. Cestovní kanceláře, ale bohužel nevracely peníze z důvodu, že návštěva Itálie byla nedoporučená nikoliv zakázaná.
Výjimku z těchto karanténních opatření tvoří: řidiči nákladní dopravy, řidiči a posádka dopravní zdravotní služby a piloti dopravních letadel.
Česká republika disponuje osmi laboratořemi akreditovanými na diagnostiku COVID-19. Patří k nim:
- Státní zdravotní ústav
- Ostravský Zdravotní ústav
- Laboratoře Agel a.s. Ostrava
- Fakultní nemocnice Hradec Králové
- Fakultní nemocnice Brno
- Nemocnice v Českých Budějovicích
- Fakultní nemocnice v Motole
- Nemocnice Na Bulovce
- Referenční laboratoř se nachází v Berlíně
Aktuálně byly provedeny testy asi 878 osobám. Z 31 nakažených osob byla převážná část osob v Itálii. Průběh nemoci u těchto osob je prozatím mírný.
Zdroje:
http://www.mzcr.cz/dokumenty/koronavirus-2019-ncov-informace-pro-obcany_18432_4122_1.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Koronavirus
Naposledy aktualizováno 2 května, 2022, autorem Redakce Magazínu