kalorie
Říjen 19, 2016
Kategorie: Hubnutí, Jídlo, Ostatní

Kalorie

Když chcete zhubnout, jako první na řadu přichází jídelníček a s ním i kalorie, protože počítání kalorií patří ke zdravému životnímu stylu. Vidíte to všude, ale vlastně přesně nevíte, co to znamená, ale po přečtení článku, budete mít jasno! Ukážeme si i kalorie základních potravin.

Kalorie

Jedná se o jednotku energie, která se značí cal, ale v dnešní době se používá spíše joul. Používá se k označení energetické hodnoty potravin a daných jídel. Mezi kaloriemi a jouly je následující vzoreček (přepočet):

1 cal ≈ 4,185 J

Denní příjem kalorií

Příjem kalorií se samozřejmě liší a záleží tu na několika faktorech. Rozhodujícím faktorem je pohlaví, kdy muži potřebují dostat do těla více kalorií, než ženy. Je to dáno hlavně tím, že muži jsou ve většině případech větší, více osvalení a mají také rychlejší metabolismus oproti ženám (spalují = hubnou rychleji). Druhým faktorem je věk a také i to, co v ten den děláte, kolik máte pohybu a kolik spalujete.

 

Počítání kalorií

Jak už bylo řečeno výše, tak počítání kalorií je při hubnutí základ. Samozřejmě to nemusí být úplně přesně, ale hrubý odhad by tam měl určitě být. Záleží také, jak moc se tomuto tématu (zdravý životní styl) chcete věnovat. Pro určení a spočítání kalorií u jednotlivých potravin je stránka KalorickéTabulky.cz. Najdete zde snad všechny potraviny, na které si vzpomenete. Sám je používám a ještě nikdy jsem se nesetkal, že bych tam něco nenašel. Mohu jen doporučit! Pro příklad si ale uvedeme nejhledanější potraviny:

  • meloun – 100g/118kJ
  • banán – 100g/394kJ
  • rohlík – 100g/1262kJ
  • pivo 10 – 500ml/775kJ
  • vejce – 100g/632kJ
  • mrkev 100g/147kJ

Pozor na alkohol!

Jak vidíte, tak alkohol je plný prázdných kalorií, kvůli kterým je téměř nemožné zhubnout. V případě, že zůstanete u skleničky červeného k obědu, nemáte se čeho obávat. Alkohol je nebezpečný hlavně ve větším množství a to nejen z důvodů prázdných kalorií, ale také díky tomu, že odvodňuje a tělo pracuje dlouhou dobu na jeho likvidaci.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *