Kruhový trénink

Nic vám toto téma neříká? Nevadí, v článku se dozvíte všechno. Od toho, co je kruhový trénink až po ukázku účinných cviků. Jeho největší výhodou, že je možné ho provádět kdekoliv. Ať už jste doma, venku, ve fitku a dokonce i v práci! Stačí mít trochu fantazie, anebo kvalitního instruktora.

Kruhový trénink

Jedná se o metodu, kdy procvičíte kompletně celé tělo, respektive zapojíte každý sval ve vašem těle! Kruhový trénink je perfektní pro ty, kteří chtějí mít zpevněnou postavu, hubnout a nemají dostatek času nebo příležitost si zajít do fitness centra. Podstata spočívá v tom, že minutu cvičíte dřepy, odpočnete si 20 vteřin a jdete na jiný cvik, který budete cvičit opět minutu.

Jak už bylo řečeno výše, cvičit můžete prakticky kdekoliv a bez nutnosti činek a různých strojů. Potřeba k tomu není ani trenér, když ale trenéra chcete, aby na vás dal pozor, tak také není problém. Ve větších městech se nacházejí fitness centra, které se přímo věnují kruhovému tréninku v posilovně. Jedná se o projekt Contours, kde si platíte měsíční členství a můžete chodit, jak uznáte za vhodné.

Kruhový trénink cviky

Na kruhový trénink se perfektně hodí domácí TRX systém (závěsné fitness nářadí), který je ale relativně drahý, a proto si ukážeme jednoduché cviky. Vaším přítelem od teď budou kliky, plank, dřepy, sklapovačky a další široký výběr. To je na kruhovém tréninku nejlepší, můžete si složit trénink podle vašich představ. Žádný stereotyp!

Kruhový trénink příklad (tréninkový plán)

Na každý cvik máte minutu času. Je to více, než se na první pohled může zdát.

Ukázka tréninku

1. Dřepy

Dřepy patří mezi nejlepší cviky na spodní část těla. Při tomto cviku perfektně procvičíte stehna, hamstringy a lýtka. Stereotyp? Zkuste dřepy s výskokem, nebo třeba i hluboké dřepy, kde si skoro sednete na zem.

2. Plank (prkno)

Jedná se o poměrně nový cvik, který dostal popularitu hlavně díky různým “výzvám” na sociálních sítích. Jedná se o komplexní cvik, při kterém procvičíte několik svalových skupin. Přímý sval břišní, šikmé svaly břišní a vnitřní svaly trupu. Dále pracují ohybače kyčlí, svaly stehen, ramenní svaly a dokonce i spodní část zad. Ideální cvik na celé tělo, který je vhodný například pro lidi, kteří trpí bolestmi zad a páteře.

cvičení plank

3. Kliky

Jeden z nejstarších a velice jednoduchých cviků vhodný pro rozvoj prsních svalů, ramenních svalů, tricepsů a břišních svalů. Opět cvik, který můžete cvičit v mnoha variantách! Na široko, úzko, jít úplně k zemi nebo jen “na půl.” Zdatnější jedinci mohou zkusit kliky s tlesknutím.

4. Běh na místě

Běh na místě je skvělý “cvik” pro protažení a posílení celého těla. Zkuste běžet na maximální výkon a mohu vám zaručit, že minuta se stane delší než většina minut ve vašem životě (berte s nadhledem). Běh můžete také upravovat podle vaší nálady a schopností (běh klasický, či běh, kdy zvedáte kolena co nejvýše). Tímto cvikem perfektně nastartujete metabolismus a budete lépe hubnout, jedna se totiž o cvik z tzv. HIIT cardia (High-Intensity Interval Training) – vysoko intenzivní intervalový trénink.

Pro podporu hubnutí můžete využít Garsin.

5. Sedy-lehy

Klasický cvik, který zná každý z povinných hodin tělesné výchovy na základní škole. Cvik číslo jedna pro vytvarování a zpevnění břišního svalstva.

6. Skákání přes švihadlo

Jedna z mála pomůcek, které budete potřebovat ke kruhovému tréninku je švihadlo. Není to nic nákladného a do stovky máte pomůcku, která vám vydrží téměř na celý život.

skákání přes švihadlo

Jak cvičit?

Vyberte si 6-12 cviků (z nabídky nebo obrázku) a cvičte 30-60 vteřin. Celkový čas by měl být minimálně 30 minut, aby se tělo stihlo nastartovat a všechny svalové partie poctivě procvičit. Cviky si vyberte půl na půl = silové x aerobní!

Pro koho je kruhový trénink určen?

  • především pro ženy
  • začátečníkům
  • pro lidi, kteří chtějí být fit a zdraví
  • pro lidi, kteří chtějí zhubnout a zpevnit postavu

Naposledy aktualizováno 31 března, 2020, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *