Mononukleóza jídelníček – čeho se držet a čemu naopak vyvarovat?

Co je mononukleóza?

Infekční mononukleóza (polibková nemoc) je virové onemocnění, způsobeno virem Epstein- Barrové, patřící do skupiny herpetických virů. Jeho nebezpečí spočívá v tom, že se těžko rozezná od jiných bakteriálních či virových onemocnění. Na svědomí to mají společné příznaky.

Nemoc postihuje vnitřní žlázy, hlavně slezinu a játra. Dále i uzliny hrtanové a týlní. Nemoc se většinou zamění za angínu, až po nasazení antibiotik, když se zjistí, že neúčinkují, se pacient testuje na přítomnost virů. Přenáší se pomocí slin, proto taky ta “přezdívka” polibková nemoc.

Mononukleóza negativně ovlivňuje zdraví jater, zařaďte přírodní produkty na jejich podporu. Můžete se vyhnout zdravotním problémům v budoucnu.

1. DobráPříroda.cz

2. Herbatica.cz

Mononukleóza příznaky

Základní příznaky jsou podobné angíně. Ačkoliv EB virus se vyskytuje, u 95% populace u většiny nepropukne, protože jde o nemoc málo nakažlivou.

K nákaze napomáhá stres, snížená obranyschopnost a vyčerpanost.

  • Únava
  • Horečka
  • Bolest v krku
  • Zvětšení lymfatických uzlin

Není únáva, jako únava. U této nemoci dostane slovo únava, úplně jiný význam. Není to takové, to klasické vyčerpání, jako když hodinu jezdíte na bruslích, nebo jste 8 hodin v práci.

Tady je problém si dojít i vykonat denní hygienu, nebo si připravit oběd. Často se to zaměňuje právě s tzv. únavovým syndromem.

Horečka v době mononukleózi stoupá až ke 40 stupňům. Právě i horečka a pocení se podílí na únavě a celkové vyčerpanosti.

Kvůli bolesti krku (špatné polykání, hleny v krku) je často mononukleóza zaměňována za klasickou angínu.

Zvětšení lymfatických uzlin je primárním příznakem nemoci. Většinou se zvětší v oblasti krku, ale vyjímečně mohou i jinde.

 

Mononukleóza jídelníček

Mononukleóza je nepříjemná nemoc, která Vás dokáže dostat ze života na hodně dlouho.

Zasahuje hodně játra, je nutné držet dietu a vyvarovat se pár věcem. První z věcí je ALKOHOL. Na ten můžete na pár měsíců zapomenout, jestli se chcete uzdravit a nemít zdravotní následky.

Další z věcí, je jídlo připravované na oleji tzv. smažení. Zkuste jídla připravovat v páře, dusit a vařit.

Pro další případy je nejlepší konzultace s lékařem, který Vám na vše ohledně jídla odpoví. V době nemoci se snažte kupovat, co možná nejkvalitnější potraviny.

rybí olej omega 3

Co tedy můžete zařadit do jídelníčku?

  • Nízkotučný jogurt, celozrnný chleba s šunkou (šunka musí mít vysoký obsah masa – min. 90%)
  • Netučné sýry, nízkotučný tvaroh
  • Omeleta z bílků
  • Jablko, banán, rajčatový salát, mrkvový salát
  • Bram. kaše, těstoviny, nudle, rýže
  • Dietní maso (kuřecí prsa, krůtí, králičí a ryby)

Mononukleóza je zákeřná nemoc, na kterou je potřeba dát si pozor. Když budete dodržovat určitý jídelníček, zásady, nepít alkohol a odpočívat, tak s největší pravděpodobností se uzdravíte a budete bez následků.

Mononukleóza negativně ovlivňuje zdraví jater, zařaďte přírodní produkty na jejich podporu. Můžete se vyhnout zdravotním problémům v budoucnu.

1. DobráPříroda.cz

2. Herbatica.cz

Naposledy aktualizováno 18 října, 2021, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *