Dost často naše únava přináší i chvíle, kdy se nám nechce po ránu cvičit. Odpoledne po těžkém dnu je to ještě horší. Když je náš pohyb omezen třeba v době rekonvalescence po nemoci či operaci a nebo přirozeným stárnutím, musíme nutně hledat pohyb, který je méně akční. Budete však překvapeni, co vás může potkat u tak banálního pohybu, jako je třeba plení záhonů.
Naše babičky a dědové necvičili a přesto lékaři tvrdí, že jejich životní styl byl zdravější
Toto tvrzení má rozhodně něco do sebe. Na venkově byli lidé téměř soběstační. Takovou péči bychom dnes označili značkou „bio“. Navíc kupříkladu maso bývalo zpravidla jen o víkendu nebo svátcích.
Protože neměli televizi, chodívali spát časně, brzy vstávali a do pozdního odpoledne pracovali na poli. Jistě chápete, že o takovém zdravotním stylu se nám může jen zdát.
Moderní doba vyžaduje pohyb, kterého máme stále málo
Rozvoj technologií usnadnil práci v zemědělství, takže se dnes nemusíme lopotit na poli. Sedneme do auta a v hypermarketu nakoupíme vše, co potřebujeme. Pohyb našich dědů a bábinek nám ale chybí. Spousta z nás sedí v kanceláři.
Zažíváme stres, honění termínů i plnění náročných úkolů. A ti, co dělají fyzickou práci, potřebují změnu pohybu a relax také.
Ne, že by to naši předci měli jednodušší. Měli to jiné. My si dnes svůj stres musíme někde vybít, protože jinak se odrazí na našem zdraví. Buďto v podobě nadváhy a nebo mozkových či cévních onemocněních.
Pohyb vyhledávejte všude. Schody místo výtahu i plení záhonku
Podívejme se na pár námětů, kdy můžeme zahodit vlastní pohodlnost:
Schody – oblíbený výtah nebo eskalátor? Co tak ty schody vyjít a nebo dokonce vyběhnout?
Autobus – jdete na zastávku, ale přijíždějící autobus zastihnete pouze pokud zrychlíte? Mnozí mávnou rukou a počkají na další. Ale co tak popoběhnout? Na vesnici, kde autobusy tak často nejezdí, lidé běhají celkem často.
Procházky – oblíbený podvečerní seriál nebo procházka přírodou? Nebo vystupte z MHD od 1 či 2 zastávky dříve a domů dojděte pěšky.
Péče o dům a byt – pokud pravidelně přenecháváte úklid třeba specializované firmě, tak vězte, že hodinou úklidu spálíte přibližně stejně jako při józe, jízdě na rotopedu, volejbale nebo společném tanci.
Plení záhonu a zahradničení – je pak ještě více náročnější než uvedený úklid.
A podobných příkladů bychom našli určitě daleko více.
Jak spojit plení záhonu se zdravím jídlem? Překvapivě snadno
O zdravém pohybu jste si již přečetli. Když se podíváte na svůj zaplevelený záhonek, představíte si jen pletí. Ale rozveselte se přece! Za prvé je to užitečný pohyb. A za druhé se podívejte do nějakého bylináře.
Uvidíte, že spousta plevelů se dá překvapivě využít v kuchyni a nebo alespoň jako bylinný čaj nebo odvar. Pár typů na zdravý plevel najdete třeba v hobby Magazínu Super-trefa.cz.
Na závěr zdravé jídlo z plevele se jménem šrucha zelná
Na tomto odolném plevelu se zapotíte při pletí. Jakmile se vysemení, je velmi náročné se ho zbavit. Pro využití v kuchyni ho natrhejte ještě v období do rozkvětu. Tento plevel je opomíjenou rostlinou využívanou v čínské medicíně. Obsahuje noradrelin, dopamin, vápenaté soli, různé kyseliny, fruktózu i sacharózu a třeba betakyaniny zlepšující poznávací schopností.
Špenát – po opláchnutí krátce povařte a rozmixujte. Dále připravujete podobně jako špenát.
Zelený salát – „zelná“ v názvu předpovídá nakyslou chuť. Čerstvé rostlinky přidejte do zeleninového salátu a nebo je položte na talíř přímo jako zelenou přílohu.
Koláč ze šruchy – jednoduchý a rychlý koláč připravíte jednoduše tak, že na listové těsto položíte spařenou a rozmixovanou šruchu a dále dochutíte dle libosti. Byť můžete polemizovat, nejlépe chutná s anglickou, kterou můžete nahradit třeba šunkou nebo sýrem.
Naposledy aktualizováno 16 prosince, 2020, autorem Redakce Magazínu