Obezita v České republice a jinde ve světě

Co je to obezita?

V první řadě bude určitě nejlepší vysvětlit, co to vlastně ta obezita je a proč způsobuje tolik problémů po celém světě. Takže obezitu lze chápat jako uložení více tuku v těle, které je zdraví nebezpečné – více tuku, než je zdrávo. Pro evropskou populaci  je určeno, že obezitou trpí lidé, kteří mají BMI větší než 30. Nevíte, co je BMI? Nevadí, podívejte se na náš starší článek přímo zde!

obezita

Obezita v ČR

Česká republika patří v Evropě mezi nejobéznější národy. Podle určitých výzkumu je dokázáno, že obezitou v ČR trpí 21% mužů a 31% žen. Když se sečte obezita s nadváhou, tak se číslo vyhoupne téměř k 75% a neustále roste! Problémem je všude přítomné jídlo, laskominy a nedostatek pohybu.

Rizikovou skupinou jsou děti, které se s příchodem moderních technologií a aplikací přestali věnovat sportovním aktivitám a čas tráví doma. K tomu většinou konzumují sladké nápoje, které k obezitě významně napomáhají. Tento “povalečský syndrom” si děti odnáší do dospělosti a často s tím nic nedělají.

Obezita ve světě

Problém obezity není jen v ČR, nebo Evropě ale týká se to celého světa. I takových zemí, které s tím ještě donedávna neměli problém (Čína, Brazílie, Japonsko). Proto se také můžete setkat s termínem “epidemie 3. tisíciletí.” Je uváděno, že obezita zabila už více, než všechny války dohromady.

Podle hrubých průzkumů se uvádí, že na světě je kolem 550 miliónů obézních lidí a číslo raketově roste! Jestliže Vám toto číslo přijde vysoké a chcete se přesvědčit na vlastní oči, můžete se podívat zde.

Problémy spojené s obezitou

S obezitou je spojeno několik závažných problémů, které určitě nechcete a vyplatí se proti nim bojovat. Pomoc Vám může pomoc i tato stránka, kde máte tipy na zdravé jídlo a kvalitní pohyb.

  • Diabetes mellitus 2. typu
  • Vysoký krevní tlak – jeden z nejčastějších problémů
  • Srdeční a cévní choroby – tuk se ukládá v cévách a dochází k jejich zužování
  • Infarkt myokardu – příčinou je vysoký krevní tlak
  • Nádory

Mezi další problémy patří atróza – při velké hmotnosti je větší zátěž na klouby a to má za následek jejich opotřebení. Většina lidí trpící obezitou se setká i s problémy spojené s dýcháním. Časté jsou i psychické problémy…

Jak se vyvarovat obezitě?

  • zdravá a pestrá strava
  • pohyb

Snažte se vždy číst, co potraviny, které kupujete, obsahují.  První podmínkou je kvalitní a vyvážený jídelníček. Nemusíte se bát, není to zas taková věda, jak se na první pohled může zdát. Vyvarujte se potravinám a nápojům s vysokým obsahem cukru.

Hlavně slazené nápoje patří mezi největší “pomocníky” k cestě za obezitou. Dále soli a všudepřítomným éčkům, které najdete téměř v každém jídle. Ale nezoufejte! Hledejte potraviny, kde nejsou a nebo jen v minimální míře.

zdravý jídelníček obezita

Další podstatnou složkou je pohyb. Aspoň 30 minut denně sportovní aktivity (běh, jízda na kole, plavání, apod). Můžete dělat co chcete – důležité je se hýbat! Uvedených 30 minut je opravdu minimální délka. Pro zdravé tělo a hlavně psychickou pohodu je doporučená aspoň hodina denně.

Vyvarujte se cukru, soli a éčkům!

Doporučujeme si naší stránku přidat mezi oblíbené a sledovat pravidelné tipy. Dozvíte se něco nového a pomůžeme Vám v mnoha ohledech. Udržet formu, zhubnout a třeba i nabrat!

Naposledy aktualizováno 1 května, 2020, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *