Infekční mononukleóza

Infekční mononukleóza je celkem závažné virové onemocnění, které můžete znát také pod názvev polibková nemoc nebo nemoc mladých. Nemoc způsobuje vir Epstein- Barrov, který patří do skupiny herpetických virů.

Je nebezpečným tím, že v začátcích se může nemoc jevit jako klasická angína. Nemoc se většinou léčí antibiotiky a až po zjištění, že nefungují se příjde na to, že je to infekční mononukleóza. První příznaky mononukleózy se objevují v rozmezí 4-6 týdnů.

Proč vlastně vznikl tento článek? Důvod je jednoduchý a to, že v zimních měsících se lidé nakazí nejčastěji kvůli slabší imunitě.

Opatření u mononukleózy

Důležité je při zjištění, že máte infekční mononukleózu, začít okamžitou léčbu, která je specifická pro tuto nemoc. Jedná se hlavně o správné stravovaní (dieta) a vyřazení některých věcí z jídelníčku. Nejdůležitější je nepít alkohol a to i pár týdnů až měsíců po vyléčení. Důvodem je, že nemoc může poškodit játra.

Většina lidí, které se ale nakazí se nemusí bát. Nemoc lze ve zdraví přežít, když se dodržují určité zásady. Jak se s nemocí vypořádat vám určitě řekne i váš ošetřující doktor. Pro více informací si můžete přečíst náš starší článek – mononukleóza jídelníček.

Mononukleóze můžete předejít, že se nebudete líbat kde s kým. Ale to neznamená, že ho máte ze života úplně vymazat! Líbání zvyšuje imunitu (kvůli výměně bakterií s protějškem) a pomáhá vyplavovat endorfin, též nazýván hormon štěstí.

 Walmark Spektrum Energy tbl.90

Při léčbě mononukleózy to chce hlavně klid po dobu 2 měsíců a jaterní dietu. Jelikož je průběh nemoci náročný, doporučujeme zařadit doplněk stravy “Spektrum energie,” který Vám dodá sílu a nemoc bude o něco málo snesitelnější.

✅ Užívá se pouze 1 tableta denně

✅ Podporuje imunitní systém (Vitamín C a zinek)

✅ Zlepšuje zrak a stav pokožky (Vitamín A)

✅ Balení vydrží 3 měsíce

Složení:

V 1 tabletě: koenzym Q10 10,0 mg, vitamin A 800,0 µg, vitamin B1 (thiamin) 1,1 mg, vitamin B2 (riboflavin) 1,4 mg, vitamin B3 (nikotinamid) 16,0 mg, vitamin B5 (kyselina pantothenová) 6,0 mg, vitamin B6 (pyridoxin) 1,4 mg, vitamin B12 (kyanokobalamin) 2,5 µg, vitamin C 80,0 mg, vitamin D3 5,0 µg, vitamin E 12,0 mg, vitamin K 75,0 µg, kyselina listová 200,0 µg, biotin 50,0 µg, hořčík 100,0 mg, vápník 120,0 mg, Chaluha bublinatá (extrakt, obs. 0,1 % jódu) 150,0 mg, mangan 2,0 mg, měď 1,0 mg, selen 55,0 µg, zinek 10,0 mg, železo 14,0 mg.

Přejít do e-shopu

Možné komplikace

V době mononukleózy mohou vznikat i určité problémy a komplikace. A to především:

  1. Jaterní komplikace
  2. Krevní komplikace
  3. Plicní komplikace
  4. Neurologické komplikace

líbání a mononukleóza

Způsoby nakažení

Jak už bylo řečeno nejčastějším způsoben nakažená bývá líbání. Též se ale můžete nakazit z kontaminovaných předmětů – kartáček na zuby, nádobí a společenské prostory (restaurace, bistra).

  • líbání (výměna slin)
  • kartáček na zuby
  • nádobí
  • společenské prostory
  • pití z 1 flašky

Naposledy aktualizováno 20 února, 2022, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *