líbačky
Prosinec 7, 2015
Kategorie: Ostatní

Infekční mononukleóza

Infekční mononukleóza je celkem závažné virové onemocnění, které můžete znát také pod názvev polibková nemoc nebo nemoc mladých. Nemoc způsobuje vir Epstein- Barrov, který patří do skupiny herpetických virů. Je nebezpečným tím, že v začátcích se může nemoc jevit jako klasická angína. Nemoc se většinou léčí antibiotiky a až po zjištění, že nefungují se příjde na to, že je to infekční mononukleóza. První příznaky mononukleózy se objevují v rozmezí 4-6 týdnů.

Proč vlastně vznikl tento článek? Důvod je jednoduchý a to, že v zimních měsících se lidé nakazí nejčastěji kvůli slabší imunitě.

Opatření u mononukleózy

Důležité je při zjištění, že máte infekční mononukleózu začít okamžitou léčbu, která je specifická pro tuto nemoc. Jedná se hlavně o správné stravovaní (dieta) a vyřazení některých věcí z jídelníčku. Nejdůležitější je nepít alkohol a to i pár týdnů až měsíců po vyléčení. Důvodem je, že nemoc může poškodit játra.

Většina lidí, které se ale nakazí se nemusí bát. Nemoc lze ve zdraví přežít, když se dodržují určité zásady. Jak se s nemocí vypořádat vám určitě řekne i váš ošetřující doktor. Pro více informací si můžete přečíst náš starší článek – mononukleóza jídelníček.

Mononukleóze můžete předejít, že se nebudete líbat kde s kým. Ale to neznamená, že ho máte ze života úplně vymazat! Líbání zvyšuje imunitu (kvůli výměně bakterií s protějškem) a pomáhá vyplavovat endorfin, též nazýván hormon štěstí.

Možné komplikace

V době mononukleózy mohou vznikat i určité problémy a komplikace. A to především:

  1. Jaterní komplikace
  2. Krevní komplikace
  3. Plicní komplikace
  4. Neurologické komplikace

líbačky

Způsoby nakažení

Jak už bylo řečeno nejčastějším způsoben nakažená bývá líbání. Též se ale můžete nakazit z kontaminovaných předmětů – kartáček na zuby, nádobí a společenské prostory (restaurace, bistra).

Ohodnoť článek/produkt

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *