Připravte se na první trénink v posilovně a rozfázujte si ho

Oblékáte upnuté oblečení, nejistým krokem vyrážíte na svoji první návštěvu posilovny a bojíte se, abyste nebyli všem pro smích? Žádný strach, poradíme vám, na co při prvním tréninku myslet.

 

Co si vzít s sebou do posilovny?

Určitě si vezměte ručník. Tato často opomíjená věc patří k nejdůležitějším. Jen si představte, kolik zpocených lidí už sedělo nebo leželo na strojích. Nejen s ohledem k sobě, ale i k ostatním už teď hoďte ručník do sportovní tašky. Nezapomeňte také na lahev s vodou, důležitost pitného režimu snad ani nemusíme zdůrazňovat.

Pokud přece jen zapomenete, zeptejte se na ručník a pití v posilovně – mnoho z nich prodává nápoje a nabízí za poplatek ručník k zapůjčení.

Oblečte si pohodlné fitness oblečení. Nemusíte brát nutně upnuté sportovní tričko a legíny. Mezi fitness kalhoty najdete vedle elastických kousků třeba volnější pohodlné kraťasy. K outfitu obujte pevné boty.

 

Jak se zorientovat v posilovně?

V každé posilovně najdete kardio zónu s různými pásy či cyklotrenažéry. V dalších sekcích jsou obvykle činky a samozřejmě posilovací stroje.

Na začátku se možná budete cítit jako Alenka v říši divů, ale stačí jen zpozornět. U většiny strojů najdete detailně popsané (i zakreslené), jak je používat. Dozvíte se, jak cvik správně provádět a jakou partii zrovna posilujete.

žena v kardio zóně

 

Trénink by měl mít několik částí

  • Předtréninkový strečink – je velmi důležitý a spoustu z nás na něj i tak zapomíná. Přitom stačí maximálně 10 minut kardia, při kterém se zahřejete, svaly pak lépe zvládnou zátěž a jste chráněni před zraněním.
  • Trénink – pokud jste úplný začátečník, začněte ideálně kruhovým tréninkem. Vyberte si přibližně 6 cviků, které znáte a kombinujte je. Odcvičte 3 až 5 sérií u každého cviku.

žena a muž ve fitness centru

  • Strečink po tréninku – po posilování se protáhněte. Celé aktivitě věnujte alespoň 10 minut a zaměřte se na všechny namáhané svaly. Měli byste cítit mírný tah, nechoďte ale do bolesti. Cvik provádějte maximálně 25 sekund a klidně ho zopakujte několikrát po sobě. Uvidíte, že vás sval „pustí“ zase o kousek dál. Ideálně postupujte od shora dolů – od krku, krční páteře přes ramena, paže, zápěstí, hrudník až k břišním svalům, bokům a nohám.

Naposledy aktualizováno 25 října, 2021, autorem Redakce Magazínu

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *