štítná žláza problémy
Srpen 30, 2015
Kategorie: Ostatní

Problémy se štítnou žlázou

Co je štítná žláza?

Štítná žláza patří k důležitým orgánům našeho těla. Patří mezi endokrinní orgány, což znamená, že vylučuje hormony přímo do krve. Jedná se o hormony trijodthyronin a thyroxin, kteří se podílejí na regulaci metabolismu. Právě tyto dva hormony spotřebu kyslíku, růst, vývoj a také rychlost látkové výměny.

Kde je štítná žláza?

Je umístěna na konci průdušnice a někdy zasahuje až na hrtan a připomíná tvar velkého motýla.

Onemocnění štítné žlázy

Jako u všech orgánu, tak i zde nalezneme problémy spjaté se štítnou žlázou. O jaké problémy jde? Když prozatím vynecháme rakovinu, tak především o hyper funkci a hypofunkci. Hyper funkce znamená, že funkce štítné žlázy je zvýšená. A hypofunkce je přesný opak, tudíž snížení funkce štítné žlázy.

problémy se štítnou žlázou

Zvýšená funkce štítné žlázy

Zvýšenou činnost zajišťuje vyšší koncentraci hormonu tyroxinu. Nejčastěji se toto onemocnění vyskytuje u mladších žen. Spadá do tzv. autoimunitních onemocnění, které je způsobeno protilátkami vlastního těla.

Příznaky poruchy štítné žlázy

Lidé, kteří trpí zvýšenou produkcí hormonu, jsou ve většině případů neklidní a působí nervózně. Mezi další projevy patří pocení, nepravidelná menstruace, bušení srdce, nespavost, průjem, zvýšená žízeň, ztráta váhy (hubnutí) a vykulené oči. Občasný je i zvýšený krevní tlak. K léčbě se používají léky, které mají na starost blokovat tvorbu hormonu (např. Propycil). Často se nasazují léky na snížení/zpomalení srdeční činnosti. V některých případech dochází k chirurgickému zákroku – část štítné žlázy se odstraní.

Štítná žláza snížená funkce

Tzv. hypofunkce štítné žlázy je problém, ke kterému dochází častěji u žen. Vzniká při nedostatku jódu, selenu a při používání některých léků.

Příznaky

Prvním příznakem je většinou celkové zpomalení všeho (v organismu). Dalšími příznaky mohou být deprese, problémy s pamětí, únava, tloustnutí a dále. Někdo to má těžké a projeví se v nemoci vypadávání vlasů, únava, suchá kůže a vlasy, silné krvácení a bolesti svalů. Nejzávažnějším příznakem bývají problémy se srdcem. Léčení je možné pomocí léku, který obsahuje hormon tyroxin. Tobolku je nutné brát každý den a většinou to bývá do konce života. Nevěšte ale hlavu! Není to zase tak hrozné 😉

 Zánět štítné žlázy

U štítné žlázy je možnost vzniku zánětu. Celkově je možné je rozdělit na tři druhy, první akutní, druhý subakutní a třetí chronický zánět. Při léčbě se pacientovi podávají hormony, tam kde je to třeba.

  • akutní – štítná žláza zrudne, zvětšená štítná žláza, léčba pomocí antibiotik
  • subakutní – virového původu
  • chronickýautoimunitní onemocnění

Operace štítné žlázy

V některých případech je nutné přejít k chirurgickému zákroku a části, nebo celou štítnou žlázu odstranit. Poté je nutné užívat hormony, které orgán “nahradí.” Setkal jsem se taky s reakcemi, kdy se lidé bojí jít na operaci kvůli jizvě, která po zákroku vznikne. Vě většině případu je to ale zbytečné, doba se změnila a medicína neskutečně postoupila vpřed a život bez štítné žlázy je možný.

Rada na závěr

Jestli máte pocit, že s Vámi něco není v pořádku, zajděte si k doktorovi. Nevyplatí se čekat, protože zdraví máme jen jedno a je potřeba se o něj patřičně starat. A to platí u jakéhokoliv zdravotního problému. Dejte si i pozor na internetové články, kde radí jak, co léčit. Někdy mají pravdu, ale někdy také ne. Proto je opravdu nejlepší možnou volbou navštívit doktora a promluvit si z očí do očí.

zdroj: www.stitna-zlaza.biz a www.wikipedia.cz

Ohodnoť článek/produkt

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *