Zvětšení prsou se není třeba bát. Co vše byste o implantátech a operaci měly vědět?

Tabu, ostuda, mrhání penězi, výsada celebrit. S takovými silnými vyjádřeními se ještě pár let nazpátek musely potýkat ženy, které se rozhodly podstoupit plastickou operaci prsou. Dnes už je zvětšení prsou implantáty zcela běžným zákrokem. Mnohem často v souvislosti s ním slýcháváme výroky jako zlepšení sebevědomí, přijetí sama sebe či zdravotní důvody.

 

Vše důkladně proberte s lékařem

Téma augumentace prsou už tak rozhodně není tabu. Naopak, pro podporu svého rozhodnutí si můžete dohledat veškeré možné informace, průběhy operací i zkušenosti žen, které něco podobného absolvovaly před vámi. Z toho všeho pak vyplývá, že operace prsou se není třeba obávat.

Když o plastice prsou začnete uvažovat a vaše rozhodnutí se ubírá směrem ke kladnému závěru, prvním krokem, který musíte udělat, je důkladná konzultace s plastickým chirurgem. Může se stát, že si ním nesednete, v takovém případě se nebojte vyhledat jiného. O změně, kterou se chystáte vykonat, musíte být stoprocentně přesvědčená a tomu, kdo vám ji má provádět, je třeba stoprocentně důvěřovat.

 

Pozor na výběr správné velikosti

Na konzultaci byste měla přijít s nějakou představou o tom, proč a jak chcete své poprsí změnit. Správný chirurg by měl vašim požadavkům vyhovět, nikoliv však za každou cenu. Ne vždy se představa, kterou si vysníte, slučuje s vaší tělesnou konstitucí, vašim zdravým a vzhledem.

Finální verdikt o budoucím vzhledu vašich prsou by měl být co největším průnikem mezi tím, co chcete vy a co vám na základě svých znalostí a zkušeností doporučí váš lékař.

zvětšení prsou

 

Jako každá operace, i plastika prsou sebou může přinášet určité komplikace. Riziko je není velké a přehnané obavy tak nejsou na místě. Problémem může být váš celkově špatný zdravotní stav či rodinná anamnéza nějakého onemocnění prsou. Často se ženy ptají, zdali mohou s implantáty kojit. Ano, lze to, žlázy však mohou při kojení po operaci měnit tvar prsou, proto ji většina žen podstupuje až po ukončení kojení.

Vědět byste také měly, že zhruba 70 % žen přistoupí v období mezi 10. a 15. rokem po operaci k výměně silikonových implantátů. To však nepředstavuje žádný závažný problém, navíc existují i případy, kdy ženám jejich implantáty vydrží bez výměny po zbytek života. Vliv na to má styl života, množství pohybu, který vykonáváte či přirozená tělesná konstituce.

 

Anatomické prsní implantáty Motiva

Otázka velikosti a tvaru je před operací asi tou nejtěžší. Musíte vědět, co je vaším cílem a jak chcete, aby vaše prsa v budoucnosti vypadala. Pokud si chcete nechat vložit implantáty, které jsou vzhledem k vaší postavě nepřirozeně veliké, připravte se na to, že vám to bude lékař rozmlouvat a že vás mohou čekat nepříjemné zdravotní komplikace.

Silikonové implantáty mají buď kulatý, nebo kapkovitý tvar. Anatomické prsní implantáty Motiva nabízí přirozený vzhled a zabraňují jakékoliv rotaci implantátu po operaci.

Někdy je těžké si představit, jak přesně budou vaše nová prsa vypadat. Vložit si nějakou náhražku do podprsenky je sice možné, dokonalou představu to však nevytvoří. Existuje však možnost 3D simulace.

Váš lékař vám speciálním 3D přístrojem naskenuje váš hrudník a vy si pak virtuálně „vyzkoušíte“ jakou velikost a jaký průměr implantátů vám bude sedět nejvíce. Snadno se pak rozhodnete, kterou ze zhruba 500 možností si vyberete.

 

Jak probíhá samotná operace?

✅ Plastika prsou se provádí v celkové anestezii a trvá 1–2 hodiny. Další den či dva pak strávíte v nemocnici (na klinice). Po ukončení hospitalizace vás čeká rekonvalescence o délce jednoho až dvou týdnů.

Před operací podstoupíte běžná předoperační vyšetření, která výrazně sníží pravděpodobnost případných komplikací. Pár hodin před operací nebudete moct kouřit, jíst a pít.

Po operaci se připravte na bolesti, jak silné budou záleží především na síle vašeho prahu bolesti. Prsa budou citlivá na dotyk, obvykle je provází otok.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ngS0xQk0Gfk

 

Nepodceňte rekonvalescenci, pro úspěch operace je klíčová

Po dobu jednoho až dvou týdnů byste prsa neměly vystavovat vodě. Po zhruba 5 dnech od skončení operace vás lékař zbaví bandáže. Tu vyměníte za kompresní podprsenku, která vás bude provázet po několik týdnů. Ta může vypadat jako zcela běžná podprsenka, nikdo se tak nemusí dozvědět, že vlastně podstupujete pooperační rekonvalescenci.

Vzhledem k tomu, jak dlouho ji budete nosit, vyplatí se pořídit si kvalitní kompresní podprsenku z příjemného materiálu, která vás nebude zbytečně tlačit či jinak omezovat.

kompresní podprsenka

Po lepší hojení jizev doporučují lékaři jejich tlakové masáže. První týdny po operaci vás čeká spánek na zádech a vyvarování se větší fyzické zátěže. Do plnohodnotného života včetně sportování se vrátíte zhruba po dvou měsících.

I poté však musíte svá nová prsa sledovat. K pravidelné kontrole stačí docházet jednou za rok či dva, po dohodě s vaším operatérem. V případě, že prsa nečekaně zatvrdnou, jakkoliv změní tvar, utrpí nějaké zranění včetně například silnější rány, obraťte se na svého lékaře také. Jinak si můžete bez obav užívat plnohodnotného života.

Naposledy aktualizováno 20 října, 2020, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *