myprotein
Únor 3, 2016
Kategorie: Ostatní

Glutamin

930x180.png

Jestliže pravidelně a tvrdě cvičíte, tak by vám neměl unikat pojem glutamin. V tomto článku se dozvíte, co to glutamin vlastně je, kde se vyskytuje a proč je vhodné ho užívat i jinak, než jen v potravinách.

Glutamin

Glutamin je neesenciální aminokyselina (biogenní), která se zabodává do nově vznikajících bílkovin a v kosterním svalu tvoří až 60% celkového počtu aminokyselin. To tedy znamená, že je to jedna z nejvíce rozšířených aminokyselin v našem těle. Pomáhá nám s detoxikací, udržováním dusíkové rovnováhy v těle, stimuluje svalový růst, vyplavuje růstový hormon a urychluje regeneraci svalů. Využití najde především v kulturistice, ale vyšší příjem je vhodný pro všechny, co tvrdě pracují/cvičí – mají zvýšenou fyzickou aktivitu.

Gymbeam.cz

K čemu je tedy glutamin?

  • stimuluje svalový růst a vyplavuje růstový hormon
  • urychluje regeneraci svalů a tím zamezuje katabolismaci (odbourávání) svalů
  • vliv má i na detoxikaci
  • udržuje dusíkovou rovnováhu v těle

Běžně se vyskytuje v proteinu, červeném masu, luštěninách a mléčných výrobcích. Udává se, že při fyzické zátěži je glutamin spotřebováván až 5x rychleji, než v klidovém stádiu a proto je vhodné ho tělu dodávat i “uměle.” V případě, že ho nedodáme, dochází k tzv. katabolismaci, tedy odbourávání.

Jak dodávat tělu glutamin?

Když vynecháme klasickou cestu, tudíž klasické potraviny, tak tu jsou dvě možnosti. Jednou z možností jsou kapsle, v kterých je glutamin opatřen ve vysokém množství. Další alternativa může být prášek, který se nechá rozpustit ve sklenici čisté vody, nebo džusu. A dávkování? U prášku je to většinou 20 gramů na den a maximální množství 40 gramů. V tabletách je to velice individuální, díky firmám, kteří vyrábějí produkt odlišně.

Koupit čistý glutamin v práškové formě můžete na této stránce za zvýhodněnou cenu.

4 komentáře

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *