Glutamin

Jestliže pravidelně a tvrdě cvičíte, tak by vám neměl unikat pojem glutamin. V tomto článku se dozvíte, co to glutamin vlastně je, kde se vyskytuje a proč je vhodné ho užívat i jinak, než jen v potravinách.

Glutamin

Glutamin je neesenciální aminokyselina (biogenní), která se zabodává do nově vznikajících bílkovin a v kosterním svalu tvoří až 60% celkového počtu aminokyselin. To tedy znamená, že je to jedna z nejvíce rozšířených aminokyselin v našem těle.

Pomáhá nám s detoxikací, udržováním dusíkové rovnováhy v těle, stimuluje svalový růst, vyplavuje růstový hormon a urychluje regeneraci svalů. Využití najde především v kulturistice, ale vyšší příjem je vhodný pro všechny, co tvrdě pracují/cvičí – mají zvýšenou fyzickou aktivitu.

Proč začít s užíváním glutaminu?

 • stimuluje svalový růst a vyplavuje růstový hormon
 • urychluje regeneraci svalů a tím zamezuje katabolismaci (odbourávání) svalů
 • vliv má i na detoxikaci a celkovou imunitu
 • udržuje dusíkovou rovnováhu v těle
 • brání produkci kyseliny mléčné ve svalech

Běžně se vyskytuje v proteinu, červeném masu, luštěninách a mléčných výrobcích. Udává se, že při fyzické zátěži je glutamin spotřebováván až 5x rychleji, než v klidovém stádiu a proto je vhodné ho tělu dodávat i “uměle.” V případě, že ho nedodáme, dochází k tzv. katabolismaci, tedy odbourávání.

Nedávné studie ukázaly, že již při 2 g L-glutaminu se může zvýšit hladinu růstového hormonu až o 400%.

Jak dodávat tělu glutamin?

Když vynecháme klasickou cestu, tudíž klasické potraviny, tak tu jsou dvě možnosti. Jednou z možností jsou kapsle, v kterých je glutamin opatřen ve vysokém množství. Další alternativa může být prášek, který se nechá rozpustit ve sklenici čisté vody, nebo džusu.

A dávkování? U prášku je to většinou 20 gramů na den a maximální množství 40 gramů. V tabletách je to velice individuální, díky firmám, kteří vyrábějí produkt odlišně.

 

Průvodce: Jaký je nejlepší glutamin? Recenze!

l-glutamin recenze

L-Glutamin od GymBeam

Chrání svalovou hmotu od katabolismu

Glutamin je bez příchutě a přidaných aditiv

Cena již od 164 ,-

OSOBNÍ zkušenost: lehce se rozpouští, účinný

Dávkování: Základní dávka je 5 g, tedy 1 čajová lžička a užívá se rozmíchaná ve 200 ml vody 2x denně. V tréninkový den doporučujeme užívat 5 g hodinu před tréninkem a 5 g hned po tréninku. V netréninkový den užívejte 5-10 g l-glutaminu před spaním.

⭐⭐⭐ Další obchody se zdravou výživou, kde rád nakupuji. ⭐⭐⭐

MyProtein.cz – Evropská značka se sídlem v Anglii patří mezi největší prodejce doplňků stravy a fitness oblečení na světě (prodává ve více, než 70 zemích světa). Pravidelně využívám na nákup proteinového izolátu, kreatinu, glutaminu, vitamínů a BCAA.

Protein.cz – Český obchod, který nedávno přešel modernizací a musím to pochválit. Ačkoliv jsem tady nakupoval pouze 2x v životě, tak se k dalším nákupům asi vrátím. Jednoduché vyhledávání a široký sortiment. Naleznete zde téměř všechny doplňky stravy  a to i menších výrobců. V nabídce navíc mají fitness příslušenství od rukavic po stroje na cvičení.

Naposledy aktualizováno 1 května, 2020, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

4 Comments

 1. Já kupuju už přes půlrok glutamin v prášku od Nutrendu a jsem plně spokojený.

  V každém případě máte nějakou zkušenost s jeho maximální dávkou? Mám v současnosti 15g denně, myslíte že lze i víc?

  Cvičím spíš silově, takže to užívám dost pro regeneraci + ještě BCAA.

  Díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *