Jak zhubnout při sedavém zaměstnání?

Hodiny prosezené za počítačem nejsou pro naše tělo zdravé a mnoho lidí má kvůli sedavému zaměstnání sklony k nadváze. Jak s kilogramy navíc zatočit a udržet se v kondici, vám přiblížíme v dnešním článku.

Práce ve stoje

Jednoduchou variantou, jak spálit více kalorií a ještě předejít vzniku zdravotních problémů, je střídání práce vsedě s prací vestoje.

Prací vestoje dokážete zhubnout až několik kilogramů ročně. Skvělou volbou jsou polohovací stoly s elektrickým motorem pro snadné nastavení výšky od 58 až do 123 cm.

Již půl hodiny stání u pracovního stolu denně snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, cukrovky druhého typu a nemocí pohybového aparátu.

Strava

Zázračné rychlodiety hoďte za hlavu, nejsou dlouhodobým ani zdravým řešením. Klíčem k vysněné postavě je vyvážená strava.

V první řadě je třeba zkorigovat příjem energie s výdejem. Často se stává, že je příjem příliš vysoký, nebo naopak příliš nízký. K hubnutí dochází v tzv. kalorickém deficitu, kdy více kalorií spálíte než přijmete.

Ke spočítání vašeho optimálního kalorického příjmu slouží různé kalkulačky nebo služby nutričních poradců. Stejně důležitý je také poměr jednotlivých živin ve stravě – bílkovin, komplexních sacharidů a tuků. Skvělým pomocníkem jsou kalorické tabulky, díky kterým budete mít o jídelníčku dokonalý přehled.

zdravá snídaně v podobě jogurtu s jahody, banáném a ostružinami

Obecné rady pro hubnutí

 • Jezte méně, ale častěji.
 • Upřednostňujte průmyslově nezpracované potraviny.
 • Zařaďte do jídelníčku dostatek zeleniny a ovoce.
 • Vyhněte se jednoduchým cukrům.
 • Omezte bílé pečivo, sladkosti, brambůrky a jiné pochutiny.
 • Nepřejídejte se.
 • Neuzobávejte při práci.
 • Plánujte si jídelníček dopředu.
 • Při jídle se plně soustřeďte na to, co jíte. Nenechte se ničím rozptylovat, nekoukejte do telefonu, počítače apod.
 • Nezajídejte emoce a stres.
 • Netrestejte se, když nedodržíte jídelníček na 100 %.

V poslední době se často mluví o zázračných účincích CBD. Často se spojuje s problémovou pletí nebo nekvalitním spánkem. Málo lidí ví, že je CBD skvělým doplňkem také při hubnutí, jelikož dokáže zrychlit metabolismus.

Pitný režim

Správný pitný režim stojí za úspěchem každého hubnutí. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Mozek vysílá při nedostatečném přísunu tekutin signál, který můžeme chybně zaměnit s pocitem hladu.

Doporučené množství vody, které by měl dospělý člověk denně přijmout, je 2,5 až 3 litry. Každé tělo je jiné, u někoho to může být více, u jiného méně. V letních teplotách nebo při fyzické zátěži se nároky na příjem tekutin zvyšují. Důležité je vodu doplňovat rovnoměrně po celý den, ne nárazově.

Nejvhodnějším nápojem je čistá voda, kterou lze doplňovat o minerální vody nebo bylinné čaje. Snažte se vyhnout všem slazeným nápojům a alkoholu.

Cvičení v kanceláři

I v kanceláři za pracovním stolem se dá cvičit. Pohyb pomáhá k psychické pohodě, lepšímu soustředění na práci a v neposlední řadě k předcházení zdravotních problémů, jako je například syndrom karpálního tunelu nebo problémy s křečovými žilami.

Lehké protažení zvládnete i mezi jednotlivými pracovními úkoly, mnoho tipů na cviky najdete na internetu pod pojmem kancelářská jóga. Při delší pracovní pauze můžete vyrazit třeba na procházku do parku.

Chůze je pro naše tělo nejpřirozenějším pohybem a je bezpečná i pro osoby s nadváhou. I malé změny se počítají – výtah vyměňte za schody, MHD za chůzi. Budete překvapeni, jak vám vyplavené endorfiny zlepší den.

Motivace

Zapojte do vašeho hubnutí i své kolegyně z kanceláře. Nejen, že se budete vzájemně motivovat a hlídat, ale také se můžete střídat v přípravě jídla nebo společně sportovat.

Naposledy aktualizováno 4 ledna, 2023, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *