co mám snídat
7 srpna, 2015
Kategorie: Hubnutí, Jídlo

Co jíst k snídani při hubnutí? + 5 benefitů snídaní

Nevíte, co jíst ve fázi hubnutí? To nevadí, protože po přečtení článku v tom budete mít jasno! Samozřejmě je to jen orientační, protože v některých dietách uvedené potraviny nenajdete (např. bezlepková dieta). V hudnutí je nejdůležitějším parametrem zdravé jídlo, které má méně kalorií.

V článku najdete tipy, co jíst při hubnutí a také 5 benefitů, které souvisí s pravidelnou snídaní. Pokud chcete zhubnout, tento článek musíte dočíst až do konce!

 

Jídlo je základ

Hubnutí je celkový proces, u kterého je důležitý jak pohyb, tak i strava. Většinou se udává, že jídlo je až 70% úspěchu při hubnutí (nebo nabírání svalové hmoty).

Důležité je i správně si jídlo načasovat. Tím se myslí, že snídaně, lehká svačina v poledne a oběd mají tvořit 55 – 60% celkově přijatého jídla za den.

 

Kde čerpat inspiraci pro zdravé recepty a snídaně?

A co teda jíš? – Instagram

Popečeníčko.cz – Blog od Jany, která se věnuje zdravému pečení.

Zdravé snídaně od Terky

 

Snídaně

Na vydatnou snídani rozhodně nezapomínejte! Je to nejdůležitější jídlo ze dne, protože nastartuje váš metabolismus.

Dostanete do těla potřebné živiny, které Vás “nastartují” do nového dne a dají vám energii.

Nesnídat je to nejhorší, co pro svoje tělo můžete udělat. Je dokázáno, že nesnídání způsobuje zdravotní problémy, stres, únavu a další zbytečné problémy, kterým se můžeme lehce vyhnout!

smoothie

5 benefitů, které získáte pravidelnou snídaní

  • Snídaně prospívá tělu více, než se na první pohled může zdát. Vědecká studie, která byla publikovaná v časopise Circulation ukazuje, že muži, kteří nesnídají, mají o 27% větší pravděpodobnost ke vzniku srdečního záchvatu.
  • Zachování svalové hmoty. I tak prostá a jednoduchá věc jako je snídaně, může pomoci zachovat svalovou hmotu a podpořit dokonce její nabírání. Je však nutné do pravidelných snídaní zařadit bílkoviny. U většiny lidí se snídaně skládá především ze sacharidů a to je chyba! Zdravá snídaně, která bude podporovat zachování a dokonce i růst svalové hmoty má obsahovat 20-30 gramů bílkovin!
  • Více energie. Daleko více energie! Je dokázáno, že jedinci, kteří se vyhýbají snídaním, jsou přes den daleko více unavení. Čím to může být? Zdravá snídaně dokáže tělo pořádně nakopnout hlavně dodat vitamíny, minerály a další zdraví prospěšné látky. Tělo díky tomu přes celý den nestrádá a vy tak máte více energie.
  • Zlepšuje kognitivní funkce. Proběhla studie (odkaz na studii – pouze v anglickém jazyce), která byla publikovaná v časopise Physiology & Behavior. V níž stálo, že děti, které ráno snídali, tak měli lepší výkony, než žáci, kteří snídani zanedbali. Z toho pramení jediné, pokud chceme, aby náš mozek jel na 100%, tak musíme tělu dopřávat již z rána. Mozek také můžete stimulovat pomocí tzv. Nootropik!
  • Pomáhá hubnout. Jak je to možné? Dlouhé hladovění vyvolává pocitu hladu a chuti po sladkém či tučném. Tím, že ráno budete snídat, tak do těla dostanete všechny potřebné živiny, které tělo potřebuje, ale také zhubnete.

Bílkoviny

Zkuste si dát kvalitní jogurt. Při výběru dbejte na obsah tuku a hlavně cukru. Některé jogurty jsou zbytečně přeslazované a tělu spíše uškodí, než pomohou.

Při hubnutí si vybírejte jogurty s tukem okolo 3%. Můžete si například koupit bílý jogurt a do něj nakrájet kousky ovoce.

Ale pozor!

Ovoce obsahuje hodně cukrů, proto je lepší ho dát méně a spíše jen na chuť.

Sýry

Sýry jsou součástí téměř každé diety. Ale i zde je nutné si dát pozor na to, kolik % tuku je vlastně obsaženo v sýru.

V dietě by tedy neměl přesáhnout 10%. U sýrů je dobré, že i jedinci, kteří trpí intolerancí laktózy, si je můžou dovolit konzumovat, protože laktóza je zde jen ve velmi nízké míře.

 

Vejce

I vejce můžou být součástí zdravé diety. Jsou totiž kvalitním zdrojem bílkovin, vitamínů, minerálních látek a tuků. Nejlepším řešením je konzumovat pouze vaječný bílek.

 

Kvalitní šunka

Do pestrého jídelníčku patří i kvalitní šunka. Kvalitním, se myslí šunka, s co možná nejvyšším % masa. V obchodě se proto dívejte na etikety, nebo u řezníka se nebojte zeptat na %. Nic pod hranicí 90% neberte.

Hodně lidí se ohání cenou, ale je to nesmyslné, protože kvalitní šunku je možné sehnat od 160 KČ, což je určitě lepší než do sebe cpát mouku, obrovské množství soli a éček.

Kvůli těmto uzeninám patříme v Evropě mezi špičku rakovin tlustého střeva a střevních zánětů (Crohnnova nemoc a Ulcerózní kolitida).

 

Zelenina

Zeleninu můžete konzumovat i ve velkém množství. Důvodem je, že neobsahují tolik cukrů jako ovoce.

Pozor si dejte jen na brambory. Snažte se jíst co nejvíc čerstvou zeleninu -> kupujte od farmářů a nebo při nejlepším jí pěstujte doma a budete mít všechno pod dohledem.

To je totiž v dnešní době nejlepší volba, protože kupovaná zelenina je ošetřována chemii, která lidskému tělu moc nepřidá.

 

Co konzumovat dále?

  • Celozrnné pečivo
  • Müsli
  • Sójové mléko nebo sójový sýr tofu
  • Ovesné vločky
  • Ořechy a olejnatá semena

 

 

Tip na závěr

Nejlepším pitím pro člověka je čistá, pramenitá voda. Občas můžete prostřídat s neslazeným čajem. Určitě se vyhněte slazeným nápojům, jakou jsou kola, kofola, ale i studený čaj.

U všech potravin sledujte etikety a nebojte se optat. Jídlo je naše palivo, bez kterého se neobejdeme! 😉

 

Kde nakupovat zdravé potraviny a produkty? Sleduj můj seznam! 🙂

VitalVibe.cz – Obchod s širokou nabídkou tzv. superpotravin, zelených potravin, sušeného ovoce, oříšků, ale také kvalitní proteiny. Ceny jsou tu opět vyšší.

CountryLife.cz – Online e-shop se zaměřením na biopotraviny. Opět tu máte na výběr desítky luštěnin, obilovin až po rostlinná mléka a džemy, které zde ráda nakupuji (chutnají skvěle, přírodně). V nabídce mají také ekologickou drogerii.

Rate this post

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *