Nootropika

Nootropika v posledních letech zažívají doslova boom. Jedná se o tzv. “chytré drogy,” pod které spadají doplňky stravy, léky, ale třeba i potraviny. Nootropika slouží k podpoře a zlepšení lidského myšlení. Jednoduše? Můžete se soustředit, lépe se učíte, více si pamatujete a déle zůstanete “na nohou.”

Pro někoho to může být lék, ale čím dal tím častěji, se setkáváme s uživateli, kteří nootropika “zneužívají,” pro lepší výsledky. Nejrozšířenější skupinou jsou studenti, kteří se nebojí experimentovat a pro svůj titul udělají cokoliv. Nootropika jsou ale pro lidi velkým přínosem, jak pro nemocné, tak i zdravé jedince. Pojďme se na to společně podívat!

Co všechno se dozvíte v článku?

 • Co to jsou nootropika
 • Přírodní nootropika
 • Pozitivní vliv na člověka
 • Negativní vliv na člověka
 • Užívání a dávkování
 • Reálné zkušenosti uživatelů z celého internetu
 • Kde nootropika koupit

Co to jsou nootropika?

Při studiích na střední či vysoké škole jste určitě vyzkoušeli volně dostupné stimulanty, jako jsou energetické nápoje a kafe. Problém je, že jejich účinek není tolik výrazný a na tyto látky vzniká rychlá tolerance. Mnoho z nás chtělo zázračnou pilulku, která by nám s učením pomohla – něco jako ve filmu Limitless.

Ve filmu si hlavní postava dokázala vše zapamatovat, vzpomenout si na veškeré vzpomínky, rychleji reagovat a naučit se prakticky cokoliv. A právě pipulka, kterou si Bradely Cooper dopřával byla nootropikum. A nejde jen o to, že se můžete daleko lépe soustředit a učit, ale také vás to bude bavit. Nootropika mají následující vlastnosti a funkce:

 • stimulují hladinu neurotransmiterů
 • zlepšují prokrvení mozku a zásobují ho kyslíkem
 • podporují přenos informací

HIT

Podpora a výživa pro mozek Mindflow

Největší HIT roku 2019/2020

Silné nootropikum – podporuje kognitivní funkce, především soustředění

Nootropika nejsou pouze o tom, že se dokáže lépe učit, soustředit a celkově být více “fit.” Jedná se hlavně o lék, který pomáhá lidem po celém světě se vyrovnat se svojí zákeřnou nemocí. U jakých nemocí jsou nootropika využívaná?

 • ADHD
 • demence
 • Alzheimerova choroba
 • mozkové mrtvice

Pro koho jsou nootropika určeny?

 • studenty
 • lidi, kteří mají náročnou práci (manažeři, operátoři, učitelé a další)
 • pro starší osoby, které mají problém s pamětí – případně nemocí, například demence

Přírodní nootropika

1. Kofein

✔️ potlačuje únavu

✔️ probouzí bdělost a lepší soustředěnost

✔️ zvyšuje psychickou únavu

❌ u někoho může dojít k bolestem žaludku

❌ rychle vzniká tolerance

❌ při vyšších dávkách bušení srdce, případně i pocení

❌Kofein není pro každého, u někoho může vyvolat nepříjemné pocity a úzkost.

káva nootropikum

Abstinenční příznaky

 1. Ospalost, únava a závratě
 2. Bolest hlavy (patří mezi nejčastější abstinenční příznaky)
 3. Ztráta zájmu o pracovní povinnosti
 4. Podrážděnost

Začneme od nejvíce využívaného nootropika na světě. Nejedná se o nic jiného, než téměř všude přítomný kofein, který patří mezi nejrozšířenější stimulanty. Ačkoliv většina lidí si to vůbec neuvědomuje, tak kofein ve větším množství představuje drogu a je zde i velké riziko předávkování!

K tomu může docházet již po požití 250 mg kofeinu v jedné dávce – turecká káva může obsahovat až 400 mg kofeinu, tudíž se můžete předávkovat již jednou kávou. Doma si také můžete připravit šťávu ze zelené kávy, která obsahuje kofein, ale i další zdraví prospěšné látky! Podívejte se na tabulku, kde se dozvíte, kolik a kde se nachází nejvíce kofeinu.

Obsah kofeinu v mg
Cappucino 180 ml 228 mg
Kofola 0,33 49,5 mg
Hořká čokoláda 100 g 83 mg
RedBull 0,2 80 mg

Jak kofein užívat a kde ho koupit?

 • Káva (doporučuji kupovat kávu zrnkovou, kterou si doma namelete – chutná a voní daleko lépe!)
 • Kofeinové tablety
 • Hořká čokoláda
 • Energetické nápoje

Zdrojů, ze kterých můžete dostat do těla kofein je několik, ale pouze u pár z nich to má smysl. Jako nejvíce dostupné a logické se mi zdají 4 varianty (Káva, kofeinové tablety, hořká čokoláda a energetické nápoje). Rozhodně nedoporučují pít Pepsi a podobné sladké limonády, kde místo kofeinu dostanete do těla spíše přehnaně vysoké množství cukru. Při koupi kofeinových tablet vybírejte pouze tablety, které obsahují co nejméně ostatních látek (pojiva, jiné látky).

Dobrou zkušenost mám s produktem GymBeam Caffeine – máte 90 tablet za 139 ,- (balení vám vydrží na více, než 90 dní!)

GymBeam Caffeine stimulant 200 mg

nejlevnější kofeinové tablety

Užívání – Caffeine 90 tab – GymBeam

Doporučujeme užívat 1 až 2 kofeinové tablety denně, a to 60 až 90 minut před výkonem.

2. Ginko Biloba

✔️ zvyšuje koncentraci a paměť

✔️ snižuje deprese

✔️ bez vedlejších účinků (bez abstinenčních příznaků)

Málokdo tuší, že Ginko Biloba je ve skutečnosti strom jinan dvoulaločný, který patří mezi nejstarší stromy na světě. Už v Číně před 5 tisíci lety se používal výtažek z listů pro své pozitivní vlastnosti.  A v posledních letech se rozšířil do celého světa včetně České republiky. Na trhu se nyní můžete setkat téměř z jakoukoliv formou přípravků (tablety, kapsle, prášek, kapky). A proč je vlastně ginko biloba pro tělo tak přínosná a řadí se mezi nootropika? Obsahuje komplex látek (ginkgolides), který je unikátní a obsahuje ho právě pouze ginko biloba. Jedná se o flavonoidy, terpeny, organických kyseliny a další látky, o kterých se ještě moc neví. Zlepšuje průtok krve a to i u nejmenších žilek v našem těle a díky tomu zlepšuje zásobování kyslíku a živin.

[wpsm_comparison_table id=”1″ class=””]

3. Guarana

✔️ odstraňuje únavu a zvyšuje pozornost/bdělost

✔️ podporuje mozkovou činnost a podle studií má i pozitivní vliv na paměť

✔️ vhodná pro studenty

✔️ BONUS: snižuje menstruační bolesti, pomáhá hubnout (snižuje chuť k jídlu)

Guarana se někdy označuje jako elixír života!

Říká vám něco paulinie nápojná? Vůbec bych se nedivil, kdyby ne, protože než jsem psal tento článek, tak jsem také nevěděl. Přitom se jedná o strom (původem z Venezueli a Brazílie), který má semena zvané “guarana.” A právě semena u toho stromu jsou stimulantem centrální nervové soustavy, díky obsahu kofeinu a katechinů. Guaranu si můžete zakoupit ve formě prášku, anebo tablet. Doporučená denní dávka se pohybuje v rozmezí od 50 mg do 1000 mg (nejčastěji se užívá 800mg) a měla by se užívat především v dopoledních hodinách. Vše ale záleží na tom, jakou máte citlivost na kofein a nootropika celkově!

MedPharma Guarana 800mg 107 tbl. - 0

Guarana doplněk stravy

zkušenosti s guaranou

Dávkování – Guarana MedPharma

1-3 tablety denně. Nepřekračujte doporučené denní dávkování!

4. Zelený čaj

✔️obsahuje kofein, který je zdravější, než ten u kávy

✔️ zlepšuje bdělost a soustředěnost

nedoporučujeme pít “nadměrné množství” (můžete se předávkovat kofeinem)

Zelený čaj začíná pít čím dál tím více lidí a není divu. Jeho benefity nejsou pouze o tom, že vás dokáže nakopnout a zlepšit soustředěnost. Je dokázáno, že pití zeleného čaje zpomaluje procesy stárnutí, snižuje krevní tlak, zlepšuje paměť, podporuje hubnutí a mnoho dalších výhod.

Na trhu můžete najít desítky produktů s obsahem extraktu ze zeleného čaje, tobolky, tablety, ale nejlepší cestou máte čaj řezaný. Zpravidla se jedná o ten nejvíce kvalitní čaj, kde máte nejvíce zdraví prospěšných látek.

I když toto všechno vím, stejně si zelený čaj připravuji pomocí čajových sáčků. Jedná se spíše o mojí lenost, ale jestli je na tom někdo stejně, jako já, tak tady máte na ukázku jeden z čajů, které si v práci popíjím. Jestli máte svůj oblíbený čaj, dejte mi vědět dolů do komentářů! 🙂

Čajová květina Matcha Tea zelený čaj 30 x 2 g - 0

zelený čaj prodej

zelený čaj recenze

5. Lecitin

✔️ označuje se jako “potravina pro mozek”

✔️ lecitin pomáhá zlepšit koncentraci

✔️ podporuje paměť

✔️ podle jedné studie dokáže pravidelné užívání lecitinu zvýšit IQ až o 10 bodů

✔️ výborně funguje s Ginkgo bilobou

zbytečně vysoké dávky můžou způsobit pocení, nevolnost a v krajních případech i průjem

Doporučená denní dávka lecitinu se pohybuje mezi 3 – 6 gramy.

Lecitin je látka, která se běžně vyskytuje v potravinách (sója, mořské plody, mléko, luštěniny a další), ale do těla ho také můžete dostat pomocí doplňků stravy. Je důležitý pro tvorbu acetylcholinu, který řídí určité procesy v těle, jako jsou tělesné procesy a kognitivní funkce.

Jaké další pozitivní vliv může mít užívání lecitinu?

Lecitin snižuje hladinu cholesterolu, čistí cévní stěny a posiluje srdeční sval. O lecitinu je odkázáno, že snižuje výskyt civilizačních chorob, jako jsou obezita, cukrovka, lupenka, anebo třeba střevní zánět (Crohnova choroba a Ulcerózní kolitida).

Je vhodný jak pro mladé lidi a to především pro studenty, kteří se potřebují více učit. Ale jeho účinky si zamilují i pracující lidi, kteří jsou neustále v jednom kole.

V poslední řadě také starší lidé, kterým už paměť neslouží tak dobře, jak by měla. U nich jsou účinky většinou nejvýraznější! Přidávám odkaz na lecitinové tablety, s kterými mám dobrou zkušenost – GS Lecitin 1200!

GS Lecitin 1200 cps.120+20

GS Lecitin 1200 cps.140 recenze

Dávkování – GS Lecitin 1200 mg

1 kapsle denně během jídla. Dávkování je možné dle potřeby zvýšit ? až 3x denně 2 kapsle během jídla.

BONUSOVÉ INFO: Nejlepšího účinku lze dosáhnout při kombinaci s GS Ginkgo FORTE, který zlepšuje paměťové funkce a schopnost soustředění i prokrvení končetin (studené nohy a ruce).

6. Ženšen

✔️ dokáže oddálit únavu

✔️ zlepšuje aktivitu a činnost mozku

✔️ pomáhá překonat stres a deprese

✔️ posiluje imunitu

o ženšenu zatím to stále mnoho nevíme…

Ženšen by se měl kombinovat s ginkgo bilobou pro maximální efekt

Ženšen je zatím pouze z malé části prozkoumán, ale už jen podle té malé části víme, že pro lidstvo je přínosem. Nejde totiž jen o nootropikum, ale má další pozitivní účinky na tělo. Zlepšuje krevní oběh, zlepšuje chuť k jídlu, pomáhá při zánětech střev, mírní deprese a úzkostné stavy.

Nespornou výhodou je i oddálení únavy, zlepšení koncentrace, paměti a celkového elánu. Na pozoru by se měli mít lidé, kteří užívají léky na srážlivost krve, protože ženšen může jejich účinnost snížit – to samé platí i pro léky na cukrovku!

Nutno podotknout, že ženšen nepatří mezi látky, o kterých víme vše. Proto při dávkování buďte rozumní a začněte na menších dávkách, když uvidíte, že to s vámi nic nedělá, tak dávky postupně navyšujte.

Osobní zkušenost s ženšenem: S tímto konkrétním ženšenem mám osobní zkušenost ještě ze střední školu, když jsem se připravoval na maturitní otázky. Doporučená denní dávka je 1 tableta (cca 200 mg) – toto doporučení jsem dodržoval, ale měl jsem to zkombinované s ginkgo bilobou. Můžu Vám garantovat, že rozdíl poznáte už první 1-2 den. Nával energie a koncentrace je neskutečný. Na někoho to funguje lépe a na někoho zase hůře, ale popravdě jsem neviděl nikoho, kdo by to pom zůstal úplně “normální.” Za mě vysoce účinná kombinace a všem doporučuji. Jak už tento přípravek, tak samozřejmě i další.

lepší učení

Natural Medicaments Ženšen recenze

Dávkování – Ženšen Natural Medicaments

Užívejte 1 kapsli denně.

Balení: 60 kapslí – dávka na 2 měsíce

7. Brahmi (Bacopa monnieri)

✔️ je označována za elixír života

✔️ posiluje kognitivní funkce

✔️ jsou prokázány lepší účinky na paměť a soustředěnost, než u umělých léčiv

✔️ snižuje úzkost, deprese a vnitřní neklid

Brahmi je stará bylinka, která je již po staletí využívaná v indické ajurvédě. V Indii se z brahmi užívá především vylouhovaný odvar, což ale v České republice není úplně nejlehčí úkol. Naštěstí je na trhu několik produktů, které jsou kvalitně zpracovány a nezruinují vaší kapsu. Jaké jsou další pozitivní vlastnosti brahmi?

 • podporuje relaxaci (fyzickou i psychickou)
 • zlepšuje představivost a výkon řeči
 • používá se jako mírné antidepresivum
 • snižuje projevy Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby

Brainway BRAHMI cps.100

brahmi brainway

brainway brahmi

Dávkování – Brahmi Brainway

Užívejte 2-3 kapsle odděleně po jídlech.

8. Piracetam (nejedná se o přírodní nootropikum, ale o lék)

✔️ zlepšuje průtok krve v mozku a využívání glukózy

✔️ výrazně zlepšuje paměť, reakční dobu a soustředěnost

✔️ účinná prevence proti zhoršení kognitivních funkcí

✔️ lék na Alzheimerovu chorobu, poškození mozku, schizofrenii, alkoholismus, ale také stáří

❌ jedná se o lék, který by měli užívat pouze jedinci, kteří mají nějaký problém

❌ u některých jedinců se mohou vyskytnout vedlejší účinky a to především při vyšších dávkách (nespavost, deprese a bolesti hlavy)

Jedná se o lék, který by se pro plný potenciál měl užívat delší dobu – ale užívání nejdříve proberte se svým obvodním lékařem (případně psychiatrem).

Piracetam je známé nootropikum, které se využívá k léčbě nemocí. Prodává se pod řadou obchodních značek (Geratam, Lucetam, Nootropil) a velká část z nich je volně prodejná v lékárnách (pro přehled lékáren se podívejte níže).

Piracetam není určen pro osoby, které mají poškození ledvin, užívají léky na štítnou žlázu, zvýšenou krvácivost, anebo jsou v těhotenství. Nástup účinků bývá v rozmezí 4-6 týdnů.

Piracetam AL 1200 por.tbl.flm.120x1200mg - 0

piracetam zkušenosti

9. BrainActive

✔️ podporuje paměť a schopnost učit se

✔️ zlepšuje soustředění

✔️ komplexní doplněk stravy, který obsahuje (Brahmi, Ginkgo biloba, ženšen, guaranu, taurin, kofein a další látky)

✔️ všechny látky v jedné tabletě – nízká cena

Nejedná se o další látku, ale o komplexní doplněk stravy pro podporu paměti, soustředěnosti a energie (suprově oddaluje únavu). Jelikož s tímto přípravkem máme bohaté zkušenosti, tak v minulosti již vznikly 2 články, respektive recenze na BrainActive.

Nootropika na předpis – mozkové stimulanty “jedou”

Na trhu existuje řada nootropik, které jsou pouze na lékařský předpis.Některé z nich se používají na léčbu vážných onemocnění jako jsou Alzheimerova choroba, poškození mozku, schizofrenie, narkolepsie a alkoholismus. Přesto mezi nejznámější patří léčba ADHD.

Jestli se zajímáte o nootropika, tak jste už určitě slyšeli názvy léků jako Adderall, anebo Ritalin. Jedná se o mozkové stimulanty, které postiženým dětem pomáhá dosáhnout lepší soustředěnosti.

Je dokázáno, že tyto stimulanty mají mnoho vedlejších účinků a zdravé lidi by se těmto lékům měli radši vyhnout obloukem. Bohužel chtíč po lepších výsledcích je obrovský a tak si mnoho lidí shání tyto stimulanty na černém trhu.

Pamatujte, že léky nejsou na předpis jen tak pro legraci. Před užíváním nootropik na předpis by měla proběhnout konzultace s lékařem.

„Je až neuvěřitelné vidět, jak se děti po užití léku zklidní, soustředí se, v klidu sedí a dělají úkoly. Příznivé účinky nelze popřít. Odborníci mají ale strach ze zbytečného užívání léku. V mnohých případech by totiž pomohla důsledná výchova rodičů a ochota se svým potomkům víc věnovat,“ dodává pro deník The Independent profesor Kendall

Jaké negativní dopady na tělo se mohou vyskytnout?

 • neklid, úzkost až deprese
 • problémy se spánkem
 • mohou pozměnit strukturu mozku

Nootropika na předpis jsou natolik silná, že se pořádně neví, jaké negativní dopady to může mít na člověka. Jedná se přeci jen o nový obor, kde se toho máme ještě hodně co naučit. Na závěr bych vám asi doporučil následující.

Chcete začít s užíváním nootropik na předpis? Zkuste si o této problematice najít, co nejvíce informací, poradit se s doktorem a až pak se rozhodnout, jestli do toho jít, anebo ne. Hlavně do toho neskočte po hlavě!

Je tedy bezpečné užívání nootropik? Těch volně dostupných, ano!

Po přečtení článku asi budete mít ještě hodně otázek. A o tom to právě je. Nootropika jsou pořád neprobádaným územím a neví se, jaké následky může mít dlouhodobé užívání. U stimulantů, které jsem uvedl v tomto článku (kofein, guarana, brahmi a další) můžete začít s užívámí a to bez problémů, přesto si ale pojďme ukázat “zásady správného užívání.”

mozkové stimulanty

 • 1. Před užíváním a to ať už se jedná o kofein, guaranu, anebo další mozkové stimulanty si nezapomeňte zjistit, co nejvíce informací z validních zdrojů. Výhodou internetu je i mnoho reálných zkušeností, kterých jsou na internetu tisíce.
 • 2. Začínejte na menší dávce a tím si ověříte, jestli vám daná látky bude sedět, anebo naopak. V případě vedlejších účinků, přestaňte s užíváním a zkuste jinou látku – na trhu jich je hned několik!
 • 3. Některé mozkové stimulanty začínají působit až po pár dnech, či dokonce týdnech! Záleží na látce – každá to má jinak. Můžete se setkat s dlouhodobým, tak i krátkodobým užíváním!
 • 4. Nedoporučujeme začít s užíváním nootropik na předpis, když netrpíte žádnou nemocí. Jestliže i tak budete chtít začít takové léky užívat, tak je vhodné nezapomenout na bod 1!
 • 5. S bodem 4 souvisí i obstarání léků, které jsou na předpis. Jste totiž odkázáni na známé (v lepším případě), anebo na černý trh. Jenže místo Adderallu na učení vám může přijít úplně jiná látka, která může být zdraví nebezpečná.

Kde si koupit mozkové stimulanty na podporu paměti a soustředění?

Možností je tu více, ale já vám dám k dispozici pouze ty obchody, u kterých mám zkušenost s nákupem. U každého z níže uvedených obchodů jsem byl spokojen jak s produkty, tak i cenou a rychlostí dodání. Všechny vám je ukážu, v případě, že máte zkušenost s nákupem u jiných lékáren, tak mi dejte vědět do komentářů. Můžu je buď doplnit nebo nechat v komentářích pro ostatní uživatele.

1. Lékarna Dr. Max –  recenzeLékarna Dr.Max akce a slevy v e-shopu

✔️ více než 10000 položek skladem

✔️ suprové ceny

✔️ časté slevové akce a slevové kupóny, které rozesílají několikrát do roka

✔️ doprava od 1000 ,- zdarma po celé ČR

Navštívit oficiální stránky Dr.Max

Doporučuji si založit kartičku Dr.Max, která přináší mnoho výhod, jak ušetřit $$$.

 

2. Lékarna Pilulka.cz – recenzeLékarna Pilulka.cz

✔️ tisíce položek skladem – přesný počet jsem nenašel

✔️ nízké ceny

✔️ často se vyskytují zajímavé akce (sleva, akce 1+1 a další)

✔️ doprava od 299 ,- zdarma, ale musíte platit předem

Navštívit oficiální stránky Pilulka.cz

Přidejte se do tzv. PilulkaKlubu – budete dostávat kredity za své nákupy, speciální slevy na letákové zboží, garance nejnižších doplatků a celé to sdílet s rodinou!

3. Lékarna.cz – recenze

✔️ zavedený e-shop s historií

✔️ široký výběr zboží za příjemné ceny

✔️ DOPRAVA zcela zdarma na 1500 ,- do této částky přesto platíte pouze 29 ,- (ale musíte platit online kartou, jinak se platí 59 ,-)

Navštívit oficiální stránky Lékarna.cz

🥇 4. ProZdravi.cz – recenze  🥇

✔️ e-shop s jiným sortimentem, než ostatní lékárny

✔️ poradna, kde Vám dokáží poradit a objevují se zde plnohodnotné komentáře

✔️ mnoho informací, které mi pomohli s výběrem

✔️ doprava ZDARMA na 999 ,-

✔️ osobně jsem s tímto e-shopem nejvíce spokojen

Navštívit oficiální stránky ProZdraví.cz

5. Benu.cz – recenze


Lékárna Benu.cz

✔️  15000 produktů skladem!

✔️ jako u ostatních uvedených lékáren je plusem hlavně cena

✔️ můžete si rezervovat léky na předpis na jednotlivých pobočkách

❌ poštovné zdarma až od 1499 ,- (výhodou je 211 lékáren po celé ČR, kde si můžete objednávku nechat připravit a vyzvednout)

Navštívit oficiální stránky Benu.cz

Závěr

Doufám, že článek Vám přinesl aspoň nějaké užitečné informace, které Vám pomůžou. Informací není nikdy dost, a proto doporučuju “hledat a hledat.”

Budu rád, když mi napíšete Vaše zkušenosti s mozkovými stimulanty – výhody, nevýhody, žádoucí a nežádoucí účinky, ceny, kde nakupujete a další informace, které potěší jak mě, tak i další lidi, co by to chtěli vyzkoušet a kterým by to v životě pomohlo.

Naposledy aktualizováno 28 září, 2022, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *