recept na smoothie
23 srpna, 2016
Kategorie: Ostatní

Pro začít žít na RAW stravě?

Syrová strava, tzv. RAW strava není zas tak nový směr, jak by se mohlo zdát. Je známá po mnoho let, ale až nyní nastal její trend. V článku si ukážeme, co to ta raw strava vlastně je, její výhody a samozřejmě i nevýhody.

Úvod do RAW stravy

Teorie RAW stravy je ve výsledku velice jednoduchá. Jedná se o stravu, kterou konzumujete tak, jak je – syrovou. Žádná tepelná úprava, při které dochází k “zhoršení” kvality konzumovaného jídla. Především se jedna o snížení stravitelnosti a využitelnosti minerálů spolu s vitamíny. Člověk, který se drží tohoto životního stylu je často nazýván “vitarián.” Jídelníček se skládá především z čerstvého ovoce, zelenina, ořechy, semínka, luštěniny a pyré. Často můžete v raw jídelníčku objevit také rostlinná mléka, o kterých jsme v minulých dnech přidávali článek.

Čemu se vyhnout, když chcete jít cestou syrové stravy?

Jak už je vám asi jasné, tak konzumovat můžete pouze jídla, které nejsou tepelně zpracována. Tudíž jídelníček je velmi omezený a hlavně začínající lidé s tím mají problémy. Čemu se tedy konkrétně musíte vyhnout?

  • Vařené
  • Smažené
  • Pečené
  • Grilované
  • Fritované

Ale pozor, nevynechává se pouze způsoby přípravy, ale i některé potraviny. Jedná se především o bílý cukr, éčka, barviva a umělá sladidla.

Ověřené obchody s RAW potravinami

 1. VitalVibe
 2. CountryLife
 3. Grizly

Výhody

 • hubnutí – je dokázáno, že po držení RAW stravy aspoň pár týdnu jdou kila dolů
 • lepší stravitelnosti a příjem vitamínů/minerálů
 • více vlákniny
 • méně aditiv a cukru
 • RAW strava vám pomůže detoxikovat vaše tělo
 • ekologicky šetrné

 

Nevýhody

 • nedostatečná a nevyrovnaná výživa
 • menší obranyschopnost (aspoň tedy podle jedné studie – relevantní)
 • časově náročné
 • omezený způsob stravování a podobná chuť – chybí pestrost

Recept

Ovocný salát s mangem

Ovocné saláty se stanou součástí každodenního života. Budete se muset naučit je připravit na několik způsobů. Jíst ten stejný salát dokola prostě nejde a každé ovoce má jiné vitamíny a minerály, které tělo nutně potřebuje. Co budeme potřebovat na salát s mangem?

 1. Jahody – odvodňují a zbavují těla škodlivých látek
 2. Banán – perfektní prevence proti vysokému tlaku, zasycuje a je to zásaditá potraviny (pomáhá proti překyselení organismu)
 3. Mango – Obsahuje vitamín B6, který ubývá, když je tělo vystaveno stresu. Podporuje funkci sliznice, dodává sílu a zajišťuje správnou funkci metabolismu.
 4. Broskev – zdrojem mnoha vitamínů a vlákniny.

raw

Doporučení

RAW strava má určitě něco do sebe, ale je doporučené jí dodržovat jen částečně, celkově jako tomu je u všech diet a stravovacích trendů. Z každého si vzít to “nejlepší” a zkoušet nové věci. Nejít urputně v jedné a omezené cestě!

Tip: Pro lepší trávení zařaďte do svého života přírodní doplněk stravy Probiozym.

RAW strava a zkušenosti uživatelů

“A pocity? Po prvních pár dnech jako bych létal, došlo mi jak se má ve skutečnosti cítit člověk, plný energie, bez únavy, s čistou myslí a s žaludkem “bez zátěže”. Ale je mi jasné, že ten, kdo to nezažil, mi to stejně nebude věřit.”

“Dobrý den, s manželem se asi necelý rok zajímáme o raw food. Zatím jsme ve fázi převážně syrového stravování. Několikrát do týdne máme něco tepelně upraveného (např. brambory v páře, míchaná vajíčka), jinak z asi 80% je to syrová strava. Maso nejíme, občas si dáme ryby. Zatím je to pozvolný přechod. Někdy si dáme pasterovaný chleba typu Moskva, jinak pečivo nejíme. Sem tam si dopřejeme sýry či máslo. Zatím převládá ve stravování pestrost. Nepečeme, nesmažíme. Asi tak každý druhý den si děláme ovocné či zeleninové šťávy jako doplněk jídla či na jídlo. Jíme více ořechů – nesolené, nepražené. Změny za ten rok – já jsem zhubla (cíleně) asi 13 kg, téměř mi vymizely otoky dolních končetiny, cítím se lépe, ustálil se mi TK. Manžel – zhubnul okolo 16 kg (cíleně), zlepšil se mu TK na běžné hodnoty. Oba máme víc energie, manžel to nejvíce vidí v práci při noční směně, ostatní odpadají a on je v pohodě. Jinak lepší imunita – manžel nebyl vůbec nemocný, na mě se lepila chřipka, která ale byla za 3 dny pryč bez použití jakéhokoliv prášku či návštěvy u lékaře. Doporučuji web vitarian.cz či videa na youtube.. :-)” od pruzinetchk

Rate this post
1 komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *