4 potraviny, které nemají v proteinové dietě, co dělat!

Proteinová dieta má určitá specifika, které je nutné dodržovat, aby dieta proběhla úspěšně. Myslíme tím samozřejmě shozené kilogramy, kvůli kterým dietu podstupujete.

V článku se v krátkosti podíváme na to, co to vlastně ta proteinová dieta je a jaké potraviny nejsou vhodné konzumovat v průběhu diety. Vlastně spíše úplně zakázané, ale více v článku!

Co to je proteinová dieta? Ve zkratce:
Proteinová dieta je dieta, u které se z jídelníčku vyřadí téměř všechny sacharidy (tuky). Sacharidy by v žádné případě neměli překročit 50 gramů denně – u někoho to může být 10 u někoho zase 30-50 gramů denně. Můžete se řídit pravidlem “čím méně, tím lépe!”

Díky tomu, že tělo přijde o zdroj cukrů, tak přejde do tzv. stavu “ketózy.” A asi se ptáte “K čemu, je to dobré?” Stav ketózy je velmi chtěný, protože v tomto stavu vaše tělo čerpá uloženou energii z vašich tukových zásob! Dieta ale není vhodná pro dlouhodobé držení! Ideální doba je 12 týdnů.

 

Jaké jsou zakázané potraviny v období diety?

Jak už bylo řečené výše, tak proteinová dieta je o tom, že příjem sacharidů snížíte na minimum. A proto musíte z jídelníčku vyřadit několik potravin a jídel, u kterých byste to možná ani nečekali! O jaké potraviny se tedy jedná? Pojďme se na ně postupně podívat.

Ovoce je tabu

ovoce v protinové dietě

1. Ovoce patří mezi nejznámější zdroje sacharidů (cukrů) na světě. Ačkoliv ovoce je plné vitamínů a minerálů, tak v průběhu diety ho musíte vyřadit z jídelníčku, protože díky vysokému obsahu cukru, by vaše tělo nemohlo přejít do stavu ketózy.

2. Samozřejmě po skončení diety ho opět můžete zařadit do jídelníčku, což ostatně i doporučuji. Například celý pomeranč vám může splnit denní požadavek, co vaše tělo potřebuje.

3. Z ovoce můžete zařadit do jídelníčku pouze citrón (například vodu s citrónem), anebo avokádo.

Doporučení samozřejmě platí i na sušené ovoce, kde je obsah cukrů dokonce vyšší!

 

Dochucovadla také ne!

Dochucovadla jako jsou kečup, hořčice, majonéza a třeba i různé omáčky v průběhu diety jsou také zakázané! Často obsahuje vysoké množství přidaných cukrů – opět tím přerušíte ketózu. Celkově dochucovadla doporučuji vyřadit z jídelníčku a to nejen v průběhu diety.

Často je jejich složení “našlapané” a vy do těla dostáváte zbytečné množství “éček,” cukru, soli a další látky, které vašemu tělu neprospívají.

 

Pečivo v keto dietě

proteinová dieta a chleba

Bohužel je to tak! I pečivo na chvíli budete muset z vašeho života dát do ústraní. Obsahuje vysoké množství sacharidů a celkově má vysoký glykemický index. U pečiva se v posledních letech také vyskytují studie, které tvrdí, že bílé pečivo je cesta k civilizačním chorobám, jako jsou cukrovka a záněty střev.

A těch problému je více, třeba i potravinové alergie na jednotlivé složky pečiva (lepek a laktóza). V neposlední řadě také překyseluje organismus a to opět vede ke vzniku civilizačních chorob!

 

Sladké nápoje

Tento bod bude většině lidí asi jasný. Sladké nápoje určitě v proteinové dietě nemají co dělat! Pozor si dejte i různé džusy a zdravé šťávy, které mohou obsahovat zase ten “zlý” cukr, který vám může narušit průběh diety.

 

Žvýkačky s cukrem

“Moje tělo nechce přejít do stavu ketózy a to dodržuji jídelníček na 100%, tak co se děje?” Tohle byla častá věta, kterou jsem slyšel od klientů! Samozřejmě problémů může být více, ale nakonec se ukázalo, že často za to může malý detail v podobě žvýkaček s cukrem. Když si dáte denně 1 žvýkačku s obsahem cukru, tak se nic neděje. Problémem je skupina lidí, kterým jedno balení vydrží den a někdy ani to ne (patřím mezi ně i já). Jestli patříte do té skupiny také, tak doporučuji kupovat žvýkačky bez cukru a uděláte dobře i vašemu chrupu!

Nevíte, jak správně držet proteinovou dietu? Nechce si poradit od odborníku, kde si rovnou můžete objednat i hotová jídla. Ke každé objednávce máte nyní i kuchařku s proteinovými recepty zcela zdarma!

Naposledy aktualizováno 15 prosince, 2020, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *