[PRŮVODCE] Co to jsou proteiny?

Protein je základní stavební látkou lidského těla. Je to soubor aminokyselin a pro život je nepostradatelný. V našem těle je zastoupen skoro všude. Od enzymů, mezibuněčnou tekutinu až po opěrný a pohybový systém. Dá se říci, že svaly jsou tvořeny proteiny. Na rozdíl od jiných látek, např. tuk, se protein v těle neusazuje na horší časy, tudíž je potřeba ho tělu dodávat pomocí potravy.

Které potraviny mají nejvíce proteinů?

 1. maso a ryby
 2. mléko a sýry
 3. vejce
 4. ořechy
 5. luštěniny

nejvyšší obsah bílkovin

Bílkoviny můžeme rozdělit na živočišné a rostlinné. Jediné, co je spojuje, jsou aminokyseliny, kterých je celkem 22.

Ty jsou spojené do trojrozměrných řetězců, které se spojují do peptidů. Ty se zase dále spojují do polypeptidů, které se nakonec větví do proteinů.

Živočišné bílkoviny, které jsou například v mase, se lépe vstřebávají a mají vyšší poměr aminokyselin na rozdíl od bílkovin rostlinných.

Nejlepší volbou je ale vyvážený jídelníček, takže nezapomínejte ani na rostlinné, které se vyskytují například v luštěninách (hrách, čočka, apod.)

Kvalitu proteinů právě posuzujeme podle obsažených aminokyselin. Nejkvalitnějšími potraviny s obsahem proteinů je právě to maso, ryby, mléko, sýry, ořechy a luštěniny.

DOPORUČUJEME: Bílkoviny do těla můžete doplnit skrze syrovátkové proteiny z e-shopu Kulturistika.com.

Bílkoviny

 • gluten
 • kolagen 
 • kasein
 • lipovitellin
 • laktalbumin
 • laktoglobulin
 • ovalbumin
 • elastinin
 • gliadin
 To je seznam názvu bílkovin.

Seznam ověřených e-shopů ke koupi proteinů a dalších doplňků stravy (kreatin, BCAA, gainer a další)

Kolik je doporučený příjem bílkovin?

K odhadu příjmu bílkovin slouží lehký vzorec. Udává se, že je to 0.8 – 1.1 g na jeden kilogram. To znamená, že chlap, který má 100 kilogramů by měl do sebe dostat denně 80 – 110g bílkovin denně. Je to ale jen teoretické, protože každý má jiné potřeby. Třeba sportovci, nebo kulturisté musejí denně přijmout daleko více.

0.8 – 1.1 g na jedno kilo

Proteiny pro ženy

Všímám si, že ženy se ptají a vyhledávají informace, jestli je pro ně vhodný protein. Samozřejmě, že je! Hodí se, jak do objemu, tak do diety. V dietě je třeba dát pozor na proteiny s vysokým obsahem cukru, ale jinak je to správná volba.

Navíc nesporná výhoda proteinů je, že ulehčí trávení a můžete se cítit více svěží. V případě, že si nevíte rady, je možné se zeptat přímo prodejce.

Za mě můžu doporučit obchod Ronnie, kde už jsem jednou objednával a vše v pořádku, rychlá podpora a veliký výběr.

Naposledy aktualizováno 1 března, 2022, autorem Redakce Magazínu

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *