Nedostatečný přísun vitamínu K2 způsobuje osteoporózu!

Vitamíny jsou jedním z klíčových prvků pro náš organismus. V těle fungují na nízkomolekulární úrovni a jsou katalyzátory biochemických reakcí. Jsou pro nás zkrátka nezbytné, a proto je třeba mít zajištěn jejich dostatečný přísun v potravě.

Obvykle stačí dostatečně pestrá kvalitní strava zahrnující různé druhy masa, zeleninu a také ovoce. Pokud se však potýkáte s nějakým zdravotním problémem, je vhodné zvýšit přísun potřebných vitamínů třeba za pomocí doplňků stravy.

Vitamíny jsou také důležité pro správný metabolismus bílkovin, tuků a cukrů. Náš organismus si nedokáže, až na malé výjimky, vitamíny sám vytvořit. Právě proto je tolik důležité přijímat je prostřednictvím kvalitní a pestré stravy. Víte však něco o vitamínu K, resp. K2? Pravděpodobně nikoliv.

 

Dvě formy vitamínu K

Povědomí o vitamínu K je relativně nízké, přitom je velice důležitý. Existuje ve dvou formách, K1 a K2, které každá zabezpečují v našem organismu něco jiného. Dá se říci, že zastávají zcela jiné úlohy. Názvosloví obou druhů vypadá takto:

  • Vitamín K1 – fylochinon
  • Vitamín K2 – menachinon

Pokud už lidé něco málo vědí o vitamínu K, tak je to obvykle v souvislosti se srážlivostí krve. Tu právě zabezpečuje vitamín K1. Je pro něj charakteristické, že se spotřebuje prakticky okamžitě a velice rychle se vyloučí z těla.

kostra lidského těla

Najdeme jej v mnoha potravinách, nejvíce jej obsahují třeba syrová kapusta, syrová petržel nebo vařená brokolice. V tomto článku se však podrobněji zaměříme na ještě méně známý a o to důležitější vitamín K2, který zejména hraje klíčovou roli v prevenci vzniku osteoporózy.

 

Důležitost vitamínu K2 pro metabolismus kostí

Je tomu tak, možná o něm opravdu slyšíte poprvé. Pokud však trpíte osteoporózou, tak byste se o něm rozhodně měli dozvědět více. Je to v podstatě jedna ze zmíněných výjimek, protože vzniká bakteriální syntézou ve střevech. Tímto způsobem tak lze částečně pokrýt potřebné množství pro náš organismus.

Syntéza díky přirozeným koloniím bakterií v tlustém střevě však není natolik významná, jak se dříve tvrdilo, proto je třeba tento vitamín rozhodně doplňovat.

vitamin k2 viridian

✅ Zcela nový vitamín K2 extrahovaný pomocí speciální technologie

✅ 30 kapslí

✅ vhodné pro vegany

✅ ve slevě!

Vitamín K2, jinak též menachinon, je totiž velmi důležitý pro metabolismus kostí a také cév. Tento vitamín se velice dobře vstřebává a vytváří v těle dlouhodobou hladinu. Osteoporóza tedy není pouze o nedostatku vitamínu D a vápníku, což je kombinace, kterou obvykle předepíše lékař.

Právě vitamín K2 má totiž tu vlastnost, že podporuje ukládání vápníku v kostech. Zvýšený příjem vápníku bez kombinace s vitamínem K2 je v tomto ohledu kontraproduktivní, protože vápník se ve velké míře ukládá také v cévách a v zubech a do kostí se jej potom dostane výrazně nižší množství.

Zejména v měkkých tkáních velké množství vápníku vyloženě škodí, protože mimo jiné zvyšuje riziko infarktu nebo mozkové mrtvice.

 

S prevencí je třeba začít už v mladém věku

Přijímat v potravě dostatek vitamínu K2 je třeba už od útlého věku, kdy se kosti vlastně neustále zpevňují. Děje se tomu tak asi až do 30. roku života, kdy je v kostech nashromážděno největší množství kostní hmoty. Po tomto roce už naše kosti pouze řídnou.

děti dostatek vitamínů

 

Je proto důležité podporovat ukládání vápníku v kostech do dané věkové hranice právě za pomocí vitamínu K2. Neznamená to však, že v pozdějším věku nemá jeho užívání význam, pochopitelně jej naše tělo stále potřebuje a může vám pomoci zlepšit zdravotní stav i v těch případech, kdy už osteoporózou třeba sami trpíte.

 

Doporučené množství vitamínu K2 pro naše tělo

S vitamínem K2 to není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Možná byste si mysleli, že vědci pro nás již dávno mají připravené konkrétní číslo, my podle toho slupneme tabletku a máme vystaráno.

Optimální hodnota, kterou lidské tělo potřebuje, však není přesně zjištěna, ale odhaduje se, že by to mělo být někde mezi 180 – 200 mikrogramy denně.

Alarmující přitom je, že v západním světě lidé z potravy běžně zkonzumují tak okolo 10 % denně výše uvedené hodnoty. Pokud se rozhodnete užívat některé z doplňků stravy, dávkování by měl uvádět výrobce.

 

Zdroje vitamínu K2

Příjem vitamínu K2 z každodenní potravy je samozřejmě ta nejpřirozenější cesta. Pokud si tak chcete uchovat v těle dostatečnou hladinu vitamínu K2, zaměřte se na konzumaci:

  • fermentovaných potravin (kysané zelí, sojový „sýr“ natto)
  • vybraných druhů sýrů (některé dlouhozrající plísňové sýry, gouda, brie)
  • některých živočišných potravin (vejce, máslo)

Je třeba však říci, že u sýrů není jisté množství vitamínu K2, jaké se v konkrétním výrobku nachází. Také pokud jde o živočišné potraviny, je třeba se soustředit na ty, které pocházejí od zvířat, jenž mají možnost se přirozeně krmit trávou. Tím jsme bohužel vyloučili prakticky všechny výrobky, které pocházejí z konvenčního zemědělství.

 

Doplňky stravy

Vzhledem k tomu, že plejáda potravin, ze kterých lze přirozenou stravou získat vitamín K2 je, jak vidíte, poměrně omezená a nevíme toho mnoho o množství vitamínu K2, které reálně obsahují, tak se nabízí varianta doplňků stravy.

Ty samozřejmě nikdy nenahrazují pestrou stravu, ale mohou být jejím vhodným doplněním v případech, jako je tento. Pro konzumaci doplňků s vitamínem K2 jednoduše existují objektivní důvody.
vitamin k2 viridian
Doplňků je na trhu celá řada a doporučujeme se proto poradit nejen s vaším lékařem, ale třeba také v lékárně. Sami uvidíte, kde budete mít větší úspěch se získáním nějaké rozumné informace, protože povědomí o vitamínu K2 třeba u lékařů není bohužel příliš velké.

Doplňky se obvykle získávají ve formě fermentačního extraktu ze sójových bobů, a to za pomoci některé bakterie. Nejčastěji jde o tyto dvě:

  • Bacillus subtilis
  • Bacillus licheniformis

 

Další pozitivní účinky vitamínu K2

Prevence vzniku osteoporózy je rozhodně tím nejzásadnějším důvodem, proč je vhodné udržovat si v těle potřebnou hladinu vitamínu K2. Kromě toho však tento vitamín může pozitivně ovlivnit naše zdraví z mnoha dalších hledisek. Mezi ty nejznámější patří:

V následující části článku se podíváme také na tato uvedená onemocnění, která jsou svým charakterem velice závažná. Vitamín K2 má vlastnosti, které jsou schopny nemocným efektivně ulevit a zlepšit celkový zdravotní stav i v těchto případech.

 

Srdce, cévy a žíly

Nemoci srdce a cév sužují moderní lidskou populaci v poměrně značné míře. Má na to vliv řada civilizačních faktorů. Patří zde samozřejmě nezdravý životní styl a stravování. Za časté původce onemocnění oběhového systému bývá mnohdy označován tzv. špatný cholesterol, ale příčiny mohou být i jiné.

Například zanesení cév vápníkem. To je způsobeno právě zvýšenou konzumací vápníku, ať už v potravě nebo s doplňky (třeba na osteoporózu) a zároveň nízkou hladinou vitamínu K2 v krvi.

Vitamín K2 totiž aktivuje protein MGP, který je schopen čistit cévy od vápenatých plaků. Vědecké výzkumy prokazují, že dostatek vitamínu K2 v těle může snížit nebezpečí infarktu o zhruba 50 %.

obrázek srdce

S nemocemi krevního řečiště také úzce souvisejí křečové žíly. Na ty trpí mnoho lidí a kromě toho, že jsou nepříjemné a nevzhledné, mohou být také nebezpečné z důvodu vyššího rizika tvorby krevních sraženin. Krevní sraženina je velmi nebezpečná, protože se může uvolnit a způsobit závažný stav zvaný plicní embolie.

 

Rakovina a leukémie

Dalším onemocněním, které dnes dokáže potrápit mnoho lidí je rakovina. V souvislosti s vitamínem K2 byla v roce 2010 uveřejněna studie, která prokázala snížení nebezpečí vzniku rakovinného bujení buněk a obecně úmrtí na rakovinu až o 30 %.

Největší vliv je na rakovinu prostaty a plic. Zpozornit by zde tak měli především muži. V rámci uvedené studie se potvrdilo také omezení vzniku rakoviny:

  • jater
  • mozku
  • žaludku
  • hrdla a ústní dutiny
  • střev

Leukémie je v podstatě také druhem rakoviny, je však specifická tím, že postihuje krevní buňky, které jsou tvořeny v kostní dřeni. Vitamín K2 díky indukci apoptózy, je schopen způsobit smrt všech leukemických buněk, které byly testovány v rámci studie z roku 1990.

 

Cukrovka

Díky schopnosti aktivace bílkoviny zvané osteokalcin, dokáže užívání vitamínu K2 zvýšit množství produkovaného inzulinu. Vědecká studie z roku 2007 navíc prokázala, že dojde rovněž ke zlepšení odezvy tkání na inzulin na buněčné úrovni.

Ke zvýšení množství produkovaného inzulinu a zlepšení odezvy na tento hormon došlo u testovaných subjektů už po týdnu užívání vitamínu K2.

diabetes

 

Revmatoidní artritida

V tomto případě se jedná o autoimunitní onemocnění. U těchto typů onemocnění obecně vědci dlouhodobě bojují vůbec s tím zjistit, co je vlastně způsobuje. Kvůli tomu je také velice obtížné nalézt na ně léčbu.

Poškození kloubů a kostí u revmatoidní artritidy mají na svědomí kostní buňky oteoklasty. Bylo zjištěno, že vitamín K2 je schopen potlačit jejich negativní autoimunitní vliv.

 

A co syntetický vitamín K3?

Abychom vyčerpali informace o vitamínu K co nejvíce, uzavřeme tento článek u jeho syntetických forem. Možná jste se totiž mohli někdy setkat také s vitamínem označovaným jako K3. Ve skutečnosti je jich ještě větší množství, konkrétně K3 – 7, ale ve všech případech se jedná o syntetické formy vitamínu K.

Tyto uměle vytvořené látky sice mohou mít některé pozitivní účinky na organismus, ale zároveň se vyznačují vysokou toxicitou. Nejznámější ze skupiny je K3 (menadion), který má protirakovinné účinky, ale pro použití v doplňcích stravy je nevhodný a zakázaný.

Zdroj:

https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-k2

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325059.php

https://www.emedicinehealth.com/osteoporosis_and_calcium/article_em.htm

Naposledy aktualizováno 7 října, 2020, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *