Saw Palmetto zmírní projevy špatné prostaty

Jedním z léků na typické mužné problémy je rostlina saw palmetto. I když se jedná o čistě přírodní produkt, její účinky jsou velice výrazné a tak se saw palmetto hodí se nejen jako prevence, ale i k podpůrné léčbě již vzniklých komplikací.

Nejznámější je její vliv na zvětšování prostaty a s tím související problémy s močením. Výrazně však přispívá ke zlepšení i jiných (a to nejen mužských) zdravotních faktorů.

 

Co je to za rostlinu?

Saw Palmetto neboli česky serenoa plazivá je poměr nízký druh palmy – a jak již napovídá její název – s plazivým kmenem. Má vějířovité listy, drobné bílé a též do vějíře větvené květy. Její plod je tmavě purpurová až téměř černá peckovice velikosti asi 2 cm; ta slouží v zemi původu jako potrava pro velké množství zvířat a lidmi je sbírána zejména pro farmaceutické využití.

S touto palmou se můžeme setkat v jihovýchodních oblastech USA, zejména pak na Floridě a v jižní Kalifornii, kde se hojně vyskytuje a tvoří husté porosty.

Je možné ji pěstovat jako okrasnou rostlinu doma v květináči, ale plody, které jsou na ni pro své unikátní účinky velice ceněny, nám v našich podmínkách s velkou pravděpodobností nevzejdou.

saw palmetto

 

Blahodárné účinky na naše zdraví

Tato nenápadná a v našich končinách stále ještě značně nedoceněná palma má skvělé využití jakožto léčivá bylinka. Vhodná je zejména pro mužskou část populace, protože obsahuje speciální látky zvané sitosteroly. Ty mají dle lékařských výzkumů jedinečné a mnohostranné účinky – zejména působí pozitivně na:

 • Prostatu
 • Močové ústrojí
 • Hladinu testosteronu

Všechny tyto komplikace bývají často navzájem doprovázeny a se zvyšujícím věkem se zhoršují. K tomu se přidává i únava, vypadání vlasů, ztráta svalové hmoty, snížení celkové fyzické kondice i libida.

Díky rostlině saw palmetto však můžete tyto projevy zvrátit a začít si opět užívat života jako dříve. Saw palmetto je dokonce jeden z nejčastěji používaných doplňků stravy při léčbě rakoviny prostaty, jejíž riziko při preventivním užívání také výrazně snižuje, a při problémech s nízkou produkcí spermií.

 

Prostata

Jak již bylo řečeno, sitosteroly, které tato palma obsahuje, působí pozitivně na fungování prostaty, respektive na její nezhoubné zvětšování (benigní prostatická hyperplazie, zkráceně BPH), což je problém, se kterým se trápí mnoho mužů.

Samy sitosteroly jsou velice účinné, protože ovlivňují růst prostaty dokonce dvěma způsoby – hormonálně i redukcí konkrétního typu buněk. Tím nejenže dojde ke zpomalení nebo zastavení zvětšování, ale i k úpravě do původního stavu.

 

prostata

Dalším z pozitivních vlivů na prostatu je, že palma zpomaluje přeměnu testosteronu na DHT, který má podle některých vědců vliv na vznik a rozvoj rakoviny.

Problémy s prostatou jsou rozšířené již natolik, že kolem 50 let se jedná o nejčastější příčinu, proč muž navštíví doktora. Méně kvalitní spánek, podrážděnost a časté návštěvy toalety dokáží život znepříjemnit.

Časem to změní i chování muže a může se z toho stát problém. Proto by každý muž nad 40 let (kdo již má problémy s prostatou, tak samozřejmě také) měl začít s užíváním bylinky saw palmetto, která tyto projevy zmenšuje, v některých případech i kompletně odstraní.

Na trhu existuje několik přípravků, které obsahují extrakt ze saw palmetta a příjemně působí na prostatu. Mezi nejsilnější a tím i nejlepší přípravky na podporu zdraví prostaty patří Prostalex od firmy Advance Nutraceutics.

Prostalex doplněk stravy na prostatu s 30% slevou

Přejít do obchodu

✅ Přírodní složení

✅ Rychlý účinek

✅ Česká výroba, Advance Nutraceutics

Nízká cena, balení od 284 ,-

 

Močové ústrojí

Kromě toho, že sitosteroly bojují s benigní hyperplazií prostaty, tak ještě pomáhají při problémech s močovými cestami a to nejen mužům, ale i například ženám po menopauze.

Ať ti neuteče: Jak zvládnout menopauzu se zdravím a úsměvem na tváři?

Jsou také často doporučovány všem starším lidem při oslabení funkce močových orgánů nebo jako účinná podpora léčby ledvinových kamenů.

 

Testosteron

Posledním a neméně důležitým problémem, kterým se může u mužů často vyskytnout a na který má palma saw palmetto dobrý vliv, je hladina testosteronu. Ta je důležitá nejen pro sportovce, pro které se rostlina právě z důvodu podpory tvorby hormonu doporučuje, ale pro každého v jeho běžném životě.

Je totiž přirozené, že testosteron začíná ve středním věku postupně ubývat, což si s sebou nese některé typické jevy. Nejčastěji je jeho nedostatek pozorovatelný na:

 • Vypadávání vlasů
 • Ztrátě svalové hmoty
 • Snížení libida
 • Únavě a podráždění
 1. 8 projevů snížené hladiny testosteronu
 2. Jak změřit hladinu testosteronu?

 

Dalším z projevů, které s nižší hladinou testosteronu souvisejí, je právě ona zvětšená prostata. Ať už vás tedy trápí jakýkoliv z těchto problémů, jsou sitosteroly obsažené v palmě saw palmetto tím pravým doplňkem stravy pro vás.

Hodí se však nejen ke zmírnění již nastalých příznaků, ale i jako prevence, aby se vám vyhnula případná nižší hladina testosteronu a s ní spojené potíže.

 

Další účinky na naše zdraví

Jako většina bylinek, ani saw palmetto neboli serenoa nemá jen jednu látku, která působí pozitivně na naše zdraví; obsahuje jich mnohem více a každá má svůj specifický účinek, kterým nám může pomoci.

Palma je také běžně užívána při léčbě dýchacích problémů, při kašli a jako výživové tonikum.

 

problémy s dýcháním

 

Dále pomáhá zlepšovat náš metabolismus a zároveň zlepšuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Efektivně si dokáže poradit se zácpou a uvést vyprazdňování do optimálního stavu. V neposlední řadě se také používá k posílení funkce štítné žlázy a ke zlepšení celkové imunity a obranyschopnosti organismu.

 

Kde jinde najdeme sitosteroly?

Pokud vás účinky této palmy pro léčbu problémů s prostatou zaujaly, určitě ji vyzkoušejte zpracovanou v některém z přípravků z lékárny.

Sitosteroly, které jsou hlavní složkou v bylině serenoa, pak dále obsahují rostliny jako: kočičí dráp, aloe vera, avokádo, vodní meloun, rajče, šípek růže nebo červený grapefruit.

Obsažené množství však zdaleka nedosahuje na palmu saw palmetto. Pokud máte zájem o zvýšení účinku sitosterolů, můžete jej doplnit:

 • Olejem z dýňových semínek
 • Lykopenem

Olej z dýňových semínek je zároveň i dobrý zdroj zinku a jiných důležitých látek; navíc sám působí pozitivně na prostatu a třeba i na štítnou žlázu. Lykopen je pak přírodní červené rostlinné barvivo s významným antioxidačním účinkem a schopností snižovat cholesterol. Všeobecně je součástí rostlin obsahujících sitosteroly a tak ho můžeme najít v melounu, rajčatech nebo šípcích.

 

Zdroje:

https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-saw-palmetto-88334

https://www.healthline.com/nutrition/saw-palmetto-benefits

Naposledy aktualizováno 11 října, 2020, autorem Redakce Magazínu

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *