Co to jsou laktobacily
22 června, 2022
Kategorie: Detoxikace

5 pozitivních účinků laktobacilů na lidské zdraví a imunitu

Laktobacily patří do skupiny probiotik a společně s bifidobakteriemi jsou nejčastěji obsaženými kmeny přátelských bakterií v probiotických doplňcích stravy. Jejich role v lidském organismu je nezastupitelná zejména v 5 oblastech – při trávení, imunitě, u žen také pro vaginální zdraví, pro krevní srážlivost, a nakonec pro podporu srdce a cév. Přirozeně se vyskytují v trávicí soustavě člověka a vytváří tamní mikroflóru. Co to jsou laktobacily a k čemu slouží? V článku se dozvíte na toto téma víc.

Co to jsou laktobacily?

Laktobacily jsou zdraví prospěšné kmeny bakterií mléčného kvašení. Jsou součástí přirozené střevní mikroflóry, která ovlivňuje správnou funkci střev a imunitního systému.

Nejznámějším zástupcem laktobacilů je bakterie Lactobacillus acidophilus. Své využití nacházejí také v potravinářském průmyslu – používají se hlavně při výrobě mléčných produktů.

Proč Harmonelo Lacto?

 • 10 miliard bakterií
 • 12 probiotických kmenů
 • čekanková vláknina – prebiotická strava pro bakterie
 • složení vymyslel RNDr. Petr Ryšávka
 • přírodní složení
Harmonelo Lacto

Za registraci můžete odbržet slevu 250 Kč v porovnání s jinými e-shopy a navíc získáte slevu dalších 250 Kč při nákupu 3 kusů.

Laktobacily v potravinách

Nejlepšími zdroji laktobacilů z potravy jsou kvašené mléčné výrobky jako jogurt či kefír.

Vysoký obsah laktobacilů najdete také ve fermentovaných potravinách, jako jsou kysané zelí a nakládané okurky. Výborným zdrojem je také tradiční podmáslí.

U sýrů je potřebné číst etikety na jejich obalech, v některých se laktobacily nacházejí, v jiných zase nikoli.

Laktobacily jsou napěchované i některé exotičtější potraviny či pokrmy – korejský salát kimčchi, fermentovaný čajový nápoj kombucha či sójový výrobek tempeh. Jde pouze o nejbohatší zdroje.

Potravin s obsahem laktobacilů je ale celá řada. Pokud chcete zvýšit příjem potravy s probiotickou složkou, zvýšeně konzumujte fermentované sójové boby, mléčné výrobky či zeleninu.

Nejznámější zástupci laktobacilů

Mezi nejznámější laktobacily, které jsou také nejčastěji obsaženy v probiotických doplňcích stravy, patří:

 • Lactobacillus acidophilus
 • Lactobacillus casei
 • Lactobacillus rhamnosus
 • Lactobacillus plantarum
 • Lactobacillus reuteri

Co to jsou probiotika a jaký je rozdíl mezi laktobacily a probiotiky?

Pojem probiotika se do češtiny dostal z řečtiny. „Pro biotic“ ve volném překladu znamená „pro život“.

Probiotika jsou kultury všech kmenů živých mikroorganismů, které osídlují lidská střeva a jsou zdraví prospěšné. Přijímat je lze ze stravy, či z doplňků stravy.

Sama neléčí, ale jsou dobrou podpůrnou léčbou a dokážou celkově ozdravit lidský organismus.

Rozdíl mezi probiotiky a laktobacily tedy spočívá v tom, že laktobacily jsou pouze jedním z probiotických kmenů bakterií.

Kromě laktobacilů tedy můžete v probiotických doplňcích stravy najít i jiné zdraví prospěšné kmeny, jako jsou bifidobakterie, enterobakterie či Streptococcus thermophilus. Patří sem také kvasinky.

přehled laktobacilů

K čemu laktobacily slouží?

U laktobacilů lze vymezit 5 hlavních oblastí jejich působnosti – trávicí systém, imunitní systém, u žen poševní zdraví, vliv na srážlivost krve a regulace hladiny cholesterolu.

Lze je užívat jako prevenci nebo jako podpůrnou léčbu při řadě problémů.

Laktobacily na trávení

Laktobacily v lidských střevech vytvářejí a udržují stav přirozené rovnováhy. Člověk se může cítit dobře jedině pokud je jeho střevní mikroflóra v rovnováze.

Při jakémkoli narušení této rovnováhy přicházejí problémy.

Střevní mikroflóru mohou narušit:

 • infekce
 • průjmy a zvracení
 • špatné stravovací návyky
 • užívání antibiotik
 • velké množství alkoholu
 • stres

Jak fungují laktobacily ve střevech?

Narušení střevní mikroflóry poté bude mít za následek další průjmy, nevolnost a zažívací potíže. V tu chvíli je tedy vhodné zvýšit příjem laktobacilů, ať už z potravy, nebo z doplňků stravy.

Laktobacily totiž dokážou ve střevech vytvořit kyselé prostředí, které je pro patogenní bakterie škodlivé, a tím jim zabrání v množení se.

Kromě toho je v jejich schopnostech také upravit a zlepšit celkové trávení a zpracovávání potravy.

jak léčit střevní problémy

A kdy je tedy vhodné užívat laktobacily jako doplňkovou léčbu?

 • Při užívání antibiotik jako prevenci střevních potíží.
 • Při problémech s vyprazdňováním, ať už jde o průjem či zácpu.
 • Jako podporu léčby při autoimunitních a zánětlivých onemocněních střev.
 • Při intoleranci laktózy (pouze vhodné přípravky s nulovým obsahem mléčného cukru).
 • Při insuficienci jater, žlučníku či slinivky břišní.
 • Při onemocnění diabetes mellitus.

Laktobacily a antibiotika

Samostatnou kapitolou je užívání laktobacilů při užívání antibiotik. Antibiotika jsou opakem probiotik. Nedokážou rozlišovat mezi patogenními bakteriemi a bakteriemi zdraví prospěšnými, zabíjí je všechny.

To je důvod, proč při jejich užívání téměř vždy dochází k rozvrácení střevní mikroflóry. To má za následek antibiotické průjmy, nevolnosti či další zažívací potíže.

Jakmile tedy dostanete při jakémkoli onemocnění předpis na antibiotika, je vhodné hned v lékárně spolu s nimi zakoupit také probiotika a začít je hned užívat jako prevenci těchto potíží.

Obzvlášť byste toto neměli zanedbávat při širokospektrých antibiotikách.

A jak dlouho laktobacily užívat?

Doporučená doba je minimálně po dobu užívání antibiotik, a nejlépe ještě 14 dnů poté. Nicméně lze je užívat i nadále a dlouhodobě.

Laktobacily na imunitu

V tlustém střevě člověka se nachází velké množství buněk imunitního systému. Kmeny zdraví prospěšných bakterií proto mají na regulaci obranyschopnosti velký vliv.

U malých dětí jsou proto laktobacily a také bifidobakterie velmi důležité pro správný vývoj imunity. U novorozenců a kojenců tyto 2 kmeny tvoří téměř celou střevní mikroflóru.

Laktobacily a bifidobakterie se společně podílejí na vytváření kyselého ochranného prostředí v našich střevech, které je pro škodlivé bakterie nepříznivé, a tím podporují lidský imunitní systém.

Na podportu imunitního systému doporučujeme Advance Imunax od společnosti nutraceutics.

laktobacily na imunitu

Mimo toho se látky vznikající při procesu fermentace ve střevech podílejí také na výživě buněk střevní sliznice. Tím také zesilují slizniční bariéru a udržují nepropustnost střevní stěny.

Z těchto faktů jsou tedy účinky laktobacilů na imunitní systém zjevné – posilují oslabenou imunitu, jak u dětí, tak u dospělých, posilují slizniční bariéru a tím poskytují ochranu před infekcemi, a dokážou také tlumit chronické zánětlivé procesy ve střevech při onemocněních jako jsou například ulcerózní kolitida či Crohnova choroba.

Laktobacily a poševní zdraví ženy

Laktobacily hrají ve vaginálním traktu ženy významnou roli, bez nich by poševní zdraví nebylo možné. Klíčová je jejich vlastnost, kdy dokážou štěpit cukr z buněk a přeměnit ho na kyselinu mléčnou, která přirozeně snižuje pH v pochvě.

Tím vytvoří kyselé prostředí nepříznivé pro patogenní bakterie a ženy tak chrání před různými záněty a infekcemi.

Pokud by došlo k narušení této rovnováhy prostředí ve vaginálním traktu, pH by se začalo zvyšovat a tím by také začalo vznikat zásadité prostředí, které je naopak pro škodlivé bakterie příznivé.

To by mělo za následek jejich přemnožení, což by mohlo způsobovat záněty jako je například bakteriální vaginóza, nebo kvasinkové infekce.

Při hrozícím riziku narušení této rovnováhy je proto vhodné začít laktobacily užívat. Brát je lze obvyklým způsobem – perorálně, ale existují také přípravky s vaginální aplikací.

A kdy je tedy jejich užívání užitečné?

 • Vždy hned v začátku užívání antibiotik, abyste se vyhnuly narušení poševní mikroflóry a problémům s tím souvisejícím.
 • Při opakovaných či chronických problémech s vaginálními infekcemi.
 • Při jakémkoli vaginálním diskomfortu.
 • V období hormonálních změn – při těhotenství, kojení či menopauze.

Další účinky laktobacilů

To byly pouze ty nejzásadnější procesy, na kterých se laktobacily v lidském organismu podílí. Ovlivňují ale také celou řadu dalších funkcí.

Laktobacily a srážlivost krve

Laktobacily zvyšují také přirozenou syntézu vitaminu K v trávicím traktu. Ten se uplatňuje hlavně při procesu srážení krve.

Mezi jeho další úkoly ale patří také podpora správné jaterní funkce, podpora vstřebávání vápníku (čímž se podílí na správném vývoji kostí) a ochrana kardiovaskulárního systému.

Laktobacily jsou tedy vhodné také pro lidi, kteří trpí zdravotními problémy z těchto oblastí, například silnými krváceními (časté krvácení z nosu či silné menstruační krvácení).

Laktobacily a ochrana kardiovaskulárního systému

Laktobacily dokážou regulovat také správnou hladinu cholesterolu. Pro optimalizace cholesterolu zařaďte Cholesten – celá recenze.

Jeho zvýšená hladina může být příčinou různých kardiovaskulárních onemocnění, nejčastěji však vede ke vzniku aterosklerózy, tedy kornatění tepen, což mnohonásobně zvyšuje riziko infarktu či mozkové mrtvice.

Závěrem

Při užívání laktobacilů nejsou známy žádné interakce či kontraindikace. Jejich užívání přináší hlavně řadu zdravotních benefitů.

Vždy se při nákupu přípravků s obsahem laktobacilů řiďte instrukcemi od výrobce pro jednotlivé konkrétní výrobky.

Obecně ale lze říci, že laktobacily jsou vhodné pro všechny bez rozdílu pohlaví či věku, včetně malých dětí a těhotných či kojících žen.

Na závěr si pro přehlednost vytvořme celkový bodový seznam, kdy je vhodné začít laktobacily užívat:

 • Vždy při užívání antibiotik.
 • Při jakýchkoli problémech v trávicím systému (průjmy, zácpy, záněty, …)
 • Pro podporu trávení.
 • Pro podporu obranyschopnosti.
 • Při vaginálních zánětech a infekcích.
 • Při těhotenství či kojení.
 •  Pro zlepšení srážlivosti krve.
 • Pro podporu kardiovaskulárního systému a snížení hladiny cholesterolu.

Jak svému tělu dodat laktobacily?

Jednou z možností jsou potraviny, které je obsahují. Často ale v nedostatečném množství.

Vyzkoušejte jedinečný produkt od RNDr. Petra Ryšavky. Ten stojí za výrobou jedinečných prebiotik v tekutém stavu.

Jedním z produktů je i Harmonelo Lacto, které obsahuje 10 miliard přátelských bakterií v 1 denní dávce!

Harmonelo Lacto

Za registraci můžete odbržet slevu 250 Kč v porovnání s jinými e-shopy a navíc získáte slevu dalších 250 Kč při nákupu 3 kusů.

4.7/5 - (3 votes)
Zádný komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *