Co je Gotu kola I Jaké jsou účinky?

Co je gotu kola?

Gotu kola, označená jako „bylina dlouhověkosti,“ je základem tradiční čínské, indonéské a ajurvédské medicíny. Odborníci tvrdí, že léčivá rostlina má sílu zvýšit mozkovou sílu, léčit kožní problémy a podporuje zdraví jater a ledvin – a zdá se, že některé studie souhlasí.

Pokračujte ve čtení a zjistěte, jak může gotu kola pomoci zlepšit vaše celkové zdraví a pohodu. Článek jsem se snažil podpořit vědeckými studiemi, které jsou bohužel téměř všechny v anglickém jazyce. V češtině tyto studie nejsou dostupné.

1. Může pomoci posílit kognitivní funkce

Malá studie v roce 2016  porovnávala účinky extraktu gotu kola a kyseliny listové na posílení kognitivní funkce po mrtvici. Tato malá studie hodnotila dopad na tři skupiny účastníků – jednu, která užívala 1 000 miligramů (mg) gotu kola za den, jednu užívala 750 mg gotu kola za den a druhou užívala 3 mg kyseliny listové denně.

Ačkoli gotu kola a kyselina listová byly stejně prospěšné při zlepšování celkového poznání, gotu kola byl účinnější při zlepšování paměťové domény.

kognitivní funkce

Důvěryhodný zdroj zkoumal kognitivní zesilovací účinky extraktu vody gotu kola na myši. Ačkoli mladé i staré myši vykazovaly zlepšení učení a paměti pomocí Morris Water Maze, účinek byl vyšší u starších myší.

Tip pro užívání: Užívejte 750 až 1 000 mg gotu kola denně po dobu až 14 dnů najednou.

2. Může pomoci léčit Alzheimerovu chorobu

Gotu kola má schopnost zlepšit paměť a nervové funkce, což mu dává potenciál při léčbě Alzheimerovy choroby. Jedna studie z roku 2012 týkající se myší ve skutečnosti zjistila, že extrakt gotu kola měl pozitivní vliv na abnormality chování u myší s Alzheimerovou chorobou.

Ukázalo se také, že extrakt má v laboratorních a zvířecích studiích mírný účinek na ochranu mozkových buněk před toxicitou. To by také mohlo chránit buňky před vytvářením plaku spojeného s Alzheimerovou chorobou.

BrainMax Neurohacker recenze

Stále je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné přesně určit, jak by se dalo kola použít k léčbě Alzheimerovy choroby. Pokud chcete tento plán přidat do svého léčebného plánu, poraďte se se svým lékařem před použitím.

Jak se používá: Vezměte 30 až 60 kapek tekutého extraktu z goku kola 3krát denně. Dávky se mohou u jednotlivých výrobců lišit, proto vždy pečlivě dodržujte pokyny na lahvičce.

3. Může to pomoci snížit úzkost a stres

Důvěryhodný zdroj zjistil, že gotu kola měl anti-úzkostný účinek na samčí myši, které byly po dobu 72 hodin bez spánku. Nedostatek spánku může způsobit úzkost, oxidační poškození a neuroinflamaci.

Myši, kterým byl podáván gotu kola po dobu pěti po sobě jdoucích dnů předtím, než podstoupily deprivaci spánku, zaznamenaly výrazně méně podobné chování. Zažili také zlepšenou lokomotorickou aktivitu a méně oxidačního poškození.

gotu kola zlepšuje stres

Recenze z roku 2013 léčivých přípravků proti úzkosti také dospěl k závěru, že gotu kola má akutní účinek proti úzkosti. K potvrzení těchto zjištění je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Jak se užívá: Užívejte 500 mg extraktu gotu kola dvakrát denně po dobu až 14 dní najednou. V případě extrémní úzkosti můžete užít až 2 000 mg denně.

4. Může působit jako antidepresivum

Pozitivní účinek Gotu kola na mozkové funkce může také z něj učinit účinného antidepresiva.

Recenze z roku 2016 tato zjištění podporuje, částečně díky studii o 33 osobách s generalizovanou úzkostnou poruchou. Účastníci byli vyzváni, aby si po dobu 60 dnů namísto antidepresivních léků vzali gotu kola. Samy hlásí snížený stres, úzkost a depresi.

Další studie diskutovaná v přehledu hodnotila účinek gotu kola na krysy vyvolané chronickou depresí. Bylinný lék měl pozitivní vliv na určité prvky deprese chování, včetně tělesné hmotnosti, tělesné teploty a srdeční frekvence.

5. Může zlepšit oběh a snížit otoky

Výzkum z roku 2001 zjistil, že gotu kola může snížit problémy s zadržováním tekutin, otokem kotníku a oběhem vázaným na lety, které trvají déle než tři hodiny.

Účastníci, kteří zažili mírné až střední povrchní žilní onemocnění s křečovými žilami, byli požádáni, aby si vezli gotu kola po dobu dvou dnů. Vědci zjistili, že účastníci, kteří si tento doplněk užili, zaznamenali výrazně méně zadržování tekutin a otok kotníku než ti, kteří tak neučinili.

Starší výzkum také ukázal, že gotu kola může být užitečný při léčbě křečových žil. Může to být proto, že gotu kola má pozitivní metabolický účinek na pojivovou tkáň cévní stěny.

6. Může pomoci zmírnit nespavost

Vzhledem k jeho vnímané schopnosti léčit úzkost, stres a depresi, může být gotu kola také použit k léčbě nespavosti, která někdy tyto stavy doprovází. Někteří považují tento bylinný lék za bezpečnou alternativu k lékům na předpis používaným k léčbě nespavosti a jiných poruch spánku.

Ačkoli starší výzkumný důvěryhodný zdroj naznačuje, že gotu kola může pomoci při léčbě poruch spánku, jsou k potvrzení těchto zjištění nutné další studie.

7. Může to pomoci snížit výskyt strií

Podle recenze v roce 2013 může gotu kola snížit výskyt strií. Předpokládá se, že terpenoidy nalezené v gotu kola zvyšují produkci kolagenu v těle. To může pomoci zabránit tvorbě nových úsekových značek a také uzdravit existující značky.

Jak používat krém: Aplikujte lokální krém obsahující 1 procento extraktu gotického kola na postiženou oblast několikrát denně.

Víte, jak vypadá rostlina gotu kola?

gotu kola rostlina

 


8. Může podporovat hojení ran a minimalizovat zjizvení

Vědci ve studii na potkanech z roku 2015 zjistili, že obvazy na rány obsahující gotu kola měly hojivé účinky na různé typy ran. To zahrnuje čisté řezy ostrými předměty, nepravidelné trhliny způsobené traumatem tupých sil a infikovanou tkáň. Ačkoli je to slibné, je třeba další výzkum k potvrzení těchto zjištění.

 

9. Může pomoci zmírnit bolest kloubů

Protizánětlivé vlastnosti gotu kola mohou být užitečné při léčbě artritidy.

Ve skutečnosti jedna studie z roku 2014 artritidy vyvolané kolagenem u potkanů ​​zjistila, že perorální podávání gotu kola snížilo zánět kloubů, erozi chrupavky a erozi kostí. Jeho antioxidační účinek měl také pozitivní účinek na imunitní systém.

 

10. Může mít detoxikační účinek

Novější výzkum zkoumá účinek gotu kola na toxicitu jater a ledvin.

Podle jedné studie na zvířatech z roku 2017 lze gotu kola použít k potlačení toxických vedlejších účinků antibiotika isoniazidu. Isoniazid se používá k léčbě a prevenci tuberkulózy.

Potkanům bylo podáno 100 mg gotu kola 30 dní před podáním antibiotika. Tyto krysy celkově vykazovaly menší toxicitu. Krysy, které zažily toxicitu v játrech a ledvinách, se po podání gotu kola vrátily na téměř normální úroveň.

Pozornost věnujte i dalším článkům o detoxikaci na našem webu!

Možné vedlejší účinky a rizika

Gotu kola je obecně dobře tolerován. V některých případech to může způsobit bolesti hlavy, žaludeční nevolnost a závratě. Počínaje nízkou dávkou a postupným zpracováním na plnou dávku může snížit riziko nežádoucích účinků.

Měli byste si brát najednou jen dva až šest týdnů. Před opětovným použitím se ujistěte, že jste si dali dva týdny přestávku.

Při lokálním použití má gotu kola potenciál způsobit podráždění kůže. Měli byste vždy udělat patch test, než se posunete vpřed s plnou aplikací. Byliny nejsou monitorovány FDA a bylo zjištěno, že existuje nebezpečný obsah těžkých kovů v důsledku růstu v kontaminované půdě. Vyberte si nákup produktů ze spolehlivých zdrojů.

Nepoužívejte gotu kola, pokud:

 • jste těhotná
 • kojíte
 • máte hepatitidu nebo jiné onemocnění jater
 • mátenaplánovanou operaci během následujících dvou týdnů
 • jste mladší 18 let
 • rakovina kůže

Před použitím se poraďte se svým lékařem, pokud:

 • máte onemocnění jater
 • máte cukrovku
 • máte vysoký cholesterol
 • užíváte léky jako jsou sedativa pro spánek nebo úzkost
 • užíváte diuretika

V jaké podobě můžete na gotu kola narazit?

 1. kapky
 2. tinktura
 3. kapsle
 4. tablety
 5. nápoje

Sečteno a podtrženo

Přestože je gotu kola obecně považována za bezpečnou, měli byste se před použitím ještě poradit se svým lékařem. Tento rostlinný lék nemá za cíl nahradit jakýkoli léčebný plán schválený lékařem a v některých případech může vést k nepříznivým vedlejším účinkům.

Se souhlasem svého lékaře zapracujte do své každodenní rutiny perorální nebo topickou dávku. Měli byste být schopni se vyhnout mírným vedlejším účinkům tím, že začnete s malým množstvím a postupně zvyšujete dávkování v průběhu času.

Pokud začnete mít neobvyklé nebo dlouhodobé nežádoucí účinky, přerušte používání a navštivte svého lékaře.

Naposledy aktualizováno 26 září, 2022, autorem Redakce Magazínu

4.3/5 - (9 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *