Avokádo – vliv na zdraví a zdravé recepty

Avokádo a zdraví

Avokádo je zdravé ovoce s nízkým obsahem vody. Má vysokou kalorickou a nutriční hodnotu. Společně s olivami patří k ovoci nejbohatším na zdravé tuky. Nutné je určitě zmínit kyselinu olejovou, fosfolipidy (obsahující fosfor) a volné mastné kyseliny.

Většinou se jedná o tzv. nenasycené mastné kyseliny – pro tělo důležité a velice zdravé! Důvod je takový, že neobsahují cholesterol.

Dokonce jeden výzkum ukázal, že pravidelná konzumace avokáda cholesterol snižuje. Za zmínku stojí i obsah esenciálních aminokyselin a velká dávka proteinů.

 

Video, jak zpracovat avokádo

 

Vitamín E

Avokádo disponuje vysokým obsahem vitamínu E. Více vitamínu E můžete najít pouze v olivách, olejnaté ořechy a pšeničné klíčky. Tento vitamín je důležitý k podpoře reprodukční soustavě a také jako přírodní antioxidant, který Vás chrání před stárnutím buněk a rakovinou.

O avokádu je zde publikováno mnoho článku (informace, recepty) a nám přišlo vhodné, tyto články oživit a upozornit na ně, že tu pořád jsou.

Zdravé recepty z avokáda

Avokádo, ovoce které pomáha k hubnutí

6 důvodů, proč konzumovat avokádo

1. Avokádo je neskutečně výživné

Avokádo má skvělé nutriční hodnoty. Jeden kus má zhruba 160 kalorií, 2 gramy bílkovin a 15 gramů zdravých tuků, které by měli být součástí každého jídelníčku. Vhodné jsou i do diety, protože obsahují pouze 2 gramy sacharidů.

Je také bohaté na vitamíny. Najdeme tu vitamín K, C, B5, B5, E, A, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (nacin), kyselinu listovou a prvky jako draslík, hořčík, mangan, měď, železo, zinek a fosfor.

  • 20 vitamínů a minerálů

 

2. Avokádo jako nejlepší zdroj draslíku

O banánech se říká, že jsou jedním z nejlepších zdrojů draslíku. To je pravda, jsou jedním z nejlepších. Pokud ale chcete ten nejlepší, je to právě avokádo! Ve 100 gramech avokáda máte přibližně 14% doporučené denní dávky draslíku, kterého většina lidí má nedostatek.

 

3. Vysoký podíl vlákniny

Vlákni, opět věc, které většina lidí má nedostatek. Přitom její konzumace snižuje riziko mnohých nemocí a hladinu cukru v krvi. Navíc podporuje hubnutí, protože dokáže zasytit a vy tak nemáte hlad.

Ve 100 gramech avokáda máme zhruba 7 gramů vlákniny – to představuje 27% doporučené denní dávky.

 

4. Snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů

Mezi nejrozšířenější choroby patří ischemická choroba srdeční. Doporučuji vyzkoušet všem osobám, kteří mají zvýšený cholesterol a nechtějí to řešit prášky.

 

5. Silný antioxidant

Avokádo patří mezi významné antioxidanty, které snižují oxidační stres. Zároveň obsahuje lutein zeaxantin, které se podílí na zdraví očí. Připravte si doma guacamole, pochutnáte si a ještě přilepšíte svému zdraví.

 

6. Prevenci proti osteoporózy

Už 1/2 polovina avokáda obsahuje 25% denního doporučeného příjmu vitamínu K. Ten je důležitý pro správný vývoj našich kostí. Účinek můžete podpořit suplementací vápníku.

Naposledy aktualizováno 20 října, 2021, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *