fitness motivace
15 září, 2015
Kategorie: Pohyb

Jak správně běhat?

Běh je perfektní aktivita k redukci váhy, vytvarování těla, nebo třeba “očistě” mysli. Většina lidí, hlavně začínajících běžců má špatný styl a základy. V následujícím článku se tudíž budeme snažit problematiku trochu přiblížit a poradit, co a jak. A po přečtení budete běhat jako Usain Bolt!

Chodidlo

Prvním spojením země by měl být střed nohy, chcete-li chodidla. Došlapovat na paty je zcela špatně. Za to došlapování na špičky v některých případech je vhodné – pro ušetření energie a odpočinek pro svaly.

Trup

Pro správný běžecký styl je zapotřebí mít trup lehce předkloněn. Těžko se to popisuje, ale někde na internetu jsem viděl článek, v kterém psali, že si máte představit, jako že Vám někdo strčil palec do zadku. Toto přirovnání mě velice pobavilo a vždy si na něj při vysvětlování, jak správně běhat, vzpomenu. (Jestli to někde zahlídnete, vložte prosím odkaz do komentářů).

Ruce, ramena a dlaně

Ruce musí svírat pravý úhel a být podél těla. Ramena, až na ramenní kloub jsou naprosto v klidu. Dlaně máme sevřené, jako když drříte malé Kinder vajíčko.

Hlava

Hlava je vzpřímená a uvolněná. Pozor na zaklánění hlavy při snaze běhat, co nejrychleji. S tímto problémem jsem se setkal několikrát a je těžké se to odnaučit. Mluvím ze své zkušenosti a bohužel tato “základní chyba” se mi nedaří z mého běhu vyřadit, i když si na to začínám dávat pozor.

Proč začít běhat?

  • pomáhá hubnout
  • posílíte imunitu
  • zlepšení spánku
  • zlepšení fyzického a psychického stavu

Než začnete běhat, je dobré si vybrat kvalitní obuv. Zde se vyplatí nějaké peníze zainvestovat. Přeci jenom to je jediná věc, která je k běhu nutně potřeba. Použitím vhodné obuvi se můžete vyhnout komplikacím (bolest nohou, puchýře a bolest zad). Ano, i z nekvalitních bot můžou bolet záda.


Před během se nezapomeňte pořádně protáhnout! Můžete tím předejít zdravotním komplikacím, jako jsou natažené šlachy a svaly. Protažení a pomalejší běh (5 minut) na zahřátí je ideální volbou.

Výsledek obrázku pro running shoes

Další důvody pustit se do běhu?

  • dělá člověka šťastným (při běhu se vyplavují endorfiny – hormony štěstí)
  • levná záležitost, stačí si pořídit pouze kvalitní boty, pokud je to finančně možné
  • vysportovaná postava
  • fyzička

1. Nejlepší běžecké boty pro muže

2.Nejlepší běžecké boty pro ženy

Zdroje:

1. Jak správně běhat?

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *