fitness motivace
15 září, 2015
Kategorie: Pohyb

Jak správně běhat?

Běh je perfektní aktivita k redukci váhy, vytvarování těla, nebo třeba “očistě” mysli. Většina lidí, hlavně začínajících běžců má špatný styl a základy. V následujícím článku se tudíž budeme snažit problematiku trochu přiblížit a poradit, co a jak. A po přečtení budete běhat jako Usain Bolt!

Chodidlo

Prvním spojením země by měl být střed nohy, chcete-li chodidla. Došlapovat na paty je zcela špatně.

Za to došlapování na špičky v některých případech je vhodné – pro ušetření energie a odpočinek pro svaly.

Trup

Pro správný běžecký styl je zapotřebí mít trup lehce předkloněn. Těžko se to popisuje, ale někde na internetu jsem viděl článek, v kterém psali, že si máte představit, jako že Vám někdo strčil palec do zadku.

Toto přirovnání mě velice pobavilo a vždy si na něj při vysvětlování, jak správně běhat, vzpomenu. (Jestli to někde zahlídnete, vložte prosím odkaz do komentářů).

Ruce, ramena a dlaně

Ruce musí svírat pravý úhel a být podél těla. Ramena, až na ramenní kloub jsou naprosto v klidu. Dlaně máme sevřené, jako když držíte malé Kinder vajíčko.

Hlava

Hlava je vzpřímená a uvolněná. Pozor na zaklánění hlavy při snaze běhat, co nejrychleji. S tímto problémem jsem se setkal několikrát a je těžké se to odnaučit.

Mluvím ze své zkušenosti a bohužel tato “základní chyba” se mi nedaří z mého běhu vyřadit, i když si na to začínám dávat pozor.

Proč začít běhat?

Než začnete běhat, je dobré si vybrat kvalitní obuv. Zde se vyplatí nějaké peníze zainvestovat. Přeci jenom to je jediná věc, která je k běhu nutně potřeba.

Použitím vhodné obuvi se můžete vyhnout komplikacím (bolest nohou, puchýře a bolest zad). Ano, i z nekvalitních bot můžou bolet záda. Doporučujeme třeba kvalitní barefoot obuv, která poskytuje chodidlu dostatek prostoru a podporuje zdravé držení těla.

Před během se nezapomeňte pořádně protáhnout! Můžete tím předejít zdravotním komplikacím, jako jsou natažené šlachy a svaly.

Protažení a pomalejší běh (5 minut) na zahřátí je ideální volbou.

Výsledek obrázku pro running shoes

Další důvody pustit se do běhu?

  • dělá člověka šťastným (při běhu se vyplavují endorfiny – hormony štěstí)
  • levná záležitost, stačí si pořídit pouze kvalitní boty, pokud je to finančně možné
  • vysportovaná postava
  • fyzička

1. Nejlepší běžecké boty pro muže

2.Nejlepší běžecké boty pro ženy

Zdroje:

Jak správně běhat?

Rate this post

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *