[NÁVOD] Proč používat olej z vlašských ořechů?

Vlašské ořechy jsou nejzdravější ořechy na světě. Obsahují více živin a antioxidantů než všechny ostatní druhy ořechů. Vlašské ořechy pocházejí ze starověké Persie, odkud se rozšířily do celého světa.

Staly se oblíbeným artiklem na obchodních cestách a často byly darovány královským rodinám. Římané se domnívali, že ořechy působí proti jedům a léčí kožní onemocnění, zatímco v tradiční čínské medicíně se používají na:

 • detoxikaci ledvin
 • vyživují krev
 • podporují zdraví zažívacího traktu

BIO Bohemia Olej Vlašský nefiltrovaný

Biopurus Vlašský ořech olej BIO 250 ml

RAW Bohemia Olej Vlašský

BIO Bohemia Olej Vlašský nefiltrovaný
Biopurus Vlašský ořech olej BIO 250 ml
RAW Bohemia Olej Vlašský

Cena: 199 Kč

Cena: 249 Kč

Cena: 295 Kč

Obsah: 100 ml


Obsah: 250 ml

Obsah: 250 ml

Chuť oleje

100%

Chuť oleje

98%

Chuť oleje

96%

     Celkové hodnocení

     Celkové hodnocení

     Celkové hodnocení

Vlašský ořech

Moderní vědci našli důkazy, které potvrzují mnohá z těchto tvrzení. Zatímco studie se tradičně zaměřovaly na prospěšnost celého ořechu, novější výzkumy naznačují, že lisování ořechu do oleje zachovává jeho zdraví prospěšné účinky.

Olej z vlašských ořechů je k dostání ve většině obchodů s potravinami a lze jej používat místo většiny ostatních olejů v receptech, omáčkách a dresincích. Je vhodný ke smažení na pánvi, ale snažte se ho nevařit při příliš vysoké teplotě.

Při teplotě uzení, která se pohybuje kolem 320 °C, může ztratit některé živiny a získat hořkou chuť.

vlašské ořechy vyloupané

Výživové informace vlašského oleje

Jedna polévková lžíce oleje z vlašských ořechů obsahuje:

 • Kalorie: 120
 • bílkoviny: 0 gramů
 • Tuk: 14 gramů
 • Sacharidy: 14 g: 0 gramů
 • Vláknina: 0 gramů
 • Cukr: 0 gramů

Olej z vlašských ořechů je dobrým zdrojem:

 • Vitamínu K
 • vitamínu E
 • cholinu
 • fosforu
 • zinku

Olej z vlašských ořechů má také vysoký obsah selenu. Tento antioxidant podporuje zdravou funkci štítné žlázy a může snižovat riziko poklesu kognitivních funkcí, srdečních chorob a rakoviny.

Potenciální zdravotní účinky oleje z vlašských ořechů

Olej z vlašských ořechů je bohatým zdrojem živin a antioxidantů, z nichž některé mohou dokonce zlepšovat vaši paměť a koncentraci.

Výzkumy ukazují, že olej z vlašských ořechů má řadu dalších zdravotních přínosů.


Zdraví srdce

Většina tuku v oleji z vlašských ořechů obsahuje omega-3 mastnou kyselinu zvanou kyselina alfa-linolenová. Tento “dobrý tuk” může snížit riziko vzniku srdečních onemocnění o 10 %, pokud je součástí vaší každodenní stravy.

Vědci se domnívají, že je to proto, že omega-3 kyseliny mohou snižovat hladinu cholesterolu a pomáhají tak udržovat tepny čisté a dobře fungující.

Vlašské ořechy také snižují hladinu triglyceridů, což je typ tuku spojovaný s vyšším rizikem srdečních onemocnění, infarktu a mrtvice.

Jedna studie dokonce zjistila, že olej z vlašských ořechů pomáhá tělu lépe se vyrovnávat se stresem, protože udržuje stabilní hladinu krevního tlaku a snižuje zátěž srdce.


Nižší riziko cukrovky

Olej z vlašských ořechů má vysoký obsah antioxidantů, které mohou snižovat hladinu cukru v krvi, a tím snižovat riziko cukrovky.

Studie zjistily, že tyto antioxidanty mají také protizánětlivé účinky.

Zánět je přirozenou reakcí našeho těla na stres a infekci, ale může způsobit inzulinovou rezistenci, která blokuje schopnost těla využívat cukry.

Tím se zvyšuje hladina cukru v krvi, což zvyšuje riziko obezity a cukrovky.


Lepší pleť

Studie ukazují, že vaše tělo přeměňuje mastné kyseliny z ořechového oleje na sloučeniny, které tvoří vaši pokožku.

Vědci se domnívají, že dostatek omega-3 a omega-6 kyselin ve stravě – jako jsou ty obsažené v oleji z vlašských ořechů – může podpořit lepší zdraví pokožky, rychlejší hojení ran a léčbu ekzémů, akné a dokonce i některých druhů rakoviny kůže.

Olej z vlašských ořechů můžete používat i lokálně. Protizánětlivé a antioxidační účinky oleje mohou pomoci zpomalit známky stárnutí a léčit onemocnění, jako je lupénka.


Prevence rakoviny

I když je třeba provést další výzkum, studie ukazují, že živiny obsažené ve vlašských ořeších mohou zpomalit růst rakovinných buněk. Je zapotřebí dalšího výzkumu, který by zkoumal účinky na člověka.

Antioxidanty obsažené v oleji pomáhají bojovat proti poškození buněk, které podle vědců vede ke vzniku rakoviny.

Výzkumy ukazují o 15 % nižší riziko rakoviny u lidí, kteří denně sní unci vlašských ořechů.


Zabraňuje vypadávání vlasů

Vidíte polámané prameny při každém česání vlasů? Možná není řešení v drahých vlasových produktech, které používáte. Možná spočívá ve vaší stravě. I zde přichází na pomoc ořechový olej. Nahraďte svůj běžný olej olejem z vlašských ořechů a s vašimi kadeřemi to dokáže divy.

Olej z vlašských ořechů skvěle zabraňuje vypadávání vlasů a vyživuje kořínky a stonky takovým způsobem, že vám zajistí zdravou hřívu, a to vše díky úpravě vašeho jídelníčku a samozřejmě díky tomu, že nespálíte své těžce vydělané úspory v drahých vlasových produktech.


Dobré pro mužskou plodnost

O ořechovém oleji je známo, že zlepšuje počet spermií, což z něj činí dobrý prostředek pro zlepšení plodnosti u mužů. Dále je také známo, že působí na tvar spermií a zlepšuje jejich pohyblivost. To je důležité, protože nesprávně tvarované spermie by nebyly schopny proniknout do vaječníku, čímž se snižuje šance na otěhotnění.

Dalším způsobem, jak olej z vlašských ořechů pomáhá mužské plodnosti, je zlepšení průtoku krve, který pomáhá udržovat erekci.


Pomáhá snižovat výskyt migrény

Pokud trpíte migrénami, je pro vás ořechový olej darem z nebes. Olej z vlašských ořechů je bohatým zdrojem hořčíku, minerálu, který je spojován s léčbou migrény.

Konzumace a aplikace oleje z vlašských ořechů pomáhá výrazně zmírnit záchvaty migrény ve srovnání s těmi, kteří mají nedostatek hořčíku.

Obsah hořčíku v oleji z vlašských ořechů také pomáhá posilovat kosti a zlepšovat stav cév.


Bojuje proti lupům

Jedná se o jednu z nejobtížnějších a nejtěžších situací, ve které se většina lidí ocitá. Nikdo přece nechce mít na šatech šupinky suché pokožky hlavy. Pokud máte tmavé vlasy, je to o to viditelnější.

Na trhu je k dispozici tolik přípravků, ale buďme upřímní, mytí vlasů je dočasné řešení. Je třeba řešit hlavní příčinu zevnitř.

Řešením je olej z vlašských ořechů. Zařaďte ho do svého jídelníčku a také ho používejte k pravidelné masáži vlasů a pokožky hlavy. Dodá vašim vlasům tu správnou výživu, čímž zabrání šupinaté pokožce hlavy a bude bojovat proti lupům a dalším infekcím.

Potenciální rizika ořechového oleje

Olej z vlašských ořechů je bohatý na živiny, včetně omega-3, které v mnoha dietách často chybí.

Stejně jako ostatní oleje na vaření by se však měl používat s mírou, abyste si do jídelníčku nepřidávali příliš mnoho kalorií navíc a nevytvářeli si potenciální zdravotní rizika, jako např:


Alergie

Vlašské ořechy mohou u lidí s alergií na ořechy vyvolat závažnou alergickou reakci. U některých lidí alergických na arašídy může dojít k alergické reakci, pokud konzumují olej z vlašských ořechů.


Přibývání na váze

Olej z vlašských ořechů má vysoký obsah kalorií. Používejte ho střídmě při vaření, pokapávání salátů nebo přimíchávání do omáček, abyste se vyhnuli nežádoucímu přibírání na váze.

Nadměrná hmotnost může způsobit zdravotní problémy, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, některé druhy rakoviny a další závažné zdravotní potíže.


Interakce s léky

Vlašské ořechy mohou interagovat s některými léky na štítnou žlázu. Poraďte se se svým lékařem, abyste se ujistili, že olej z vlašských ořechů můžete přidat do svého jídelníčku.

11 faktů o ořechovém oleji

 1. Olej z vlašských ořechů se obvykle vyrábí z perských ořechů a obvykle se vyrábí ve Francii, Austrálii, na Novém Zélandu nebo v Kalifornii.
 2. Může být poněkud dražší, ale při správném používání vám jedna láhev vydrží 6 až 12 měsíců. Najdete pro něj mnoho využití.
 3. Nejlepší ze všeho je, že olej je pro vás prospěšný, protože se jedná o olej omega-3.
 4. Tento olej má jemnou oříškovou vůni.
 5. Je vynikající při použití do salátových zálivek.
 6. Je také vynikající náhradou olivového oleje na namáčení.
 7. Má mnoho antioxidantů.
 8. Při jeho používání při zahřívání dávejte pozor, aby teplota nebyla příliš vysoká, protože by se antioxidanty zničily.
 9. Vysoké teploty používané při smažení také odstraní chuť ořechového oleje a dodají mu poněkud hořkou chuť.
 10. Vyrábí se ze sušených ořechů, proto má ořechovou příchuť.
 11. Po otevření ho nezapomeňte uložit do chladničky, aby nežlukl.

ořechy a olej z ořechů

Jak použít ořechový olej?

S tímto olejem (nebo jinými speciálními oleji) se dá dělat několik základních věcí. Jen se ujistěte, že je přizpůsobíte pokrmu, který připravujete.

Například u dýňového oleje byste se měli ujistit, že jste ho použili s něčím, co by dýňové aroma doplnilo.

Zde je několik nápadů:

 • Smíchejte olej se smetanou nebo suchým sherry a použijte ho k pošírování kuřete nebo ryby.
 • Připravte zálivku ze sherry nebo šampaňského octa, česneku a hořčice.
 • Trochu oleje použijte na těstoviny, které jste uvařili nebo nechali okapat.
 • Trochu ořechového oleje použijte k vymazání pánví nebo misek.
 • Ovoce pokapejte trochou ořechového oleje a pak ho grilujte – přidejte do zmrzliny.
 • Přidejte pár kapek do brambor, sladkých brambor, pastináku nebo mrkve.
 • Před grilováním jím potřete ryby nebo drůbež a dodá pokrmům skvělou chuť.

Jak se vyrábí olej z vlašských ořechů?

V závislosti na kvalitě konečného produktu lze ořechový olej vyrábět několika různými způsoby. Fine Cooking v zásadě vysvětluje, že se vlašské ořechy rozdrtí na pastu, která se rozdělí na olej a zbylou pevnou hmotu.

I když mají vlašské ořechy vysoký obsah tuku, podle Cook’s Info je na výrobu jednoho litru oleje potřeba pět kilogramů ořechů.

To vysvětluje některé vyšší náklady spojené s pořízením ořechového oleje.

Nadace Slow Food Foundation uvádí, že původně ve středověku a dodnes se ořechový olej lisoval a může lisovat za studena nebo za tepla. Obecně platí, že při výrobě za studena se zachovává více chuti a živin, zatímco při výrobě za tepla se některé z těchto prvků spíše zničí.

Epicentrum také uvádí, že pro dodání výrazné oříškové chuti by se vlašské ořechy měly před lisováním při výrobě oleje opéct.

Zdroj upozorňuje, že přílišné filtrování oleje vede k tomu, že produkt postrádá chuť a další zajímavé a charakteristické vlastnosti.

Někteří výrobci se podle serveru The Spruce Eats uchylují k ještě větší zkratce a nechávají vlašské ořechy namočené v neutrálním rostlinném oleji v naději, že jim dodají část chuti. Pokud hledáte opravdovou kvalitu, mějte na paměti, že pro získání kvalitního ořechového oleje budete muset vynaložit trochu více peněz.

Jak chutná?

Tento jantarově zbarvený olej má lehký dřevitý a ořechový nádech. Díky své jemné chuti je olej z vlašských ořechů skvělým dochucovadlem nebo se dobře hodí do salátů.

Zvláště dobře zvýrazňuje hlubší chutě dýní, zrajících sýrů a tmavé listové zeleniny.

Nejčastější dotazy

Jaké jsou nutriční hodnoty oleje z vlaškých ořechů?

O vlašských ořeších bylo provedeno mnoho výzkumů, o oleji z vlašských ořechů však méně. Proto jsou některé z jeho navrhovaných výhod teoreticky založeny na zdravotních vlastnostech vlašských ořechů. Zajímavé je, že podle časopisu What’s Cooking America má 35 gramů oleje z vlašských ořechů stejný výživový přínos jako 50 gramů vlašských ořechů, což naznačuje, že se při něm získá více prvků.

Podle portálu Healthline je olej z vlašských ořechů chválen zejména pro obsah omega-3 polynenasycených tuků. Ve skutečnosti je jedinou makroživinou obsaženou v oleji z vlašských ořechů tuk a VeryWellFit uvádí, že jedna polévková lžíce obsahuje 14 gramů a 120 kalorií.

Healthline uvádí, že zejména vlašské ořechy obsahují kyselinu alfa-linolenovou, která může být obzvláště prospěšná při snižování hladiny cholesterolu. Stejně tak je podle Healthline dalším možným přínosem konzumace oleje z vlašských ořechů nižší krevní tlak. Celkově tyto účinky napomáhají zdravému fungování srdce, což by mohlo z oleje z vlašských ořechů učinit prospěšný doplněk vašeho jídelníčku.

Tento druh oleje má také vysoký obsah antioxidantů, které podle Healthline mohou pomáhat snižovat záněty a výskyt rakovinotvorných látek v těle. Podle What’s Cooking America je v oleji obsažena také řada vitaminů a minerálních látek, včetně vitaminů B, E a C, dále niacin, selen, zinek, fosfor, hořčík, vápník a železo.

Mějte na paměti, že pokud jste alergičtí na vlašské ořechy nebo jiné ořechy, olej pro vás pravděpodobně není vhodnou volbou. VeryWellFit však poznamenává, že některé vysoce rafinované verze díky zpracování neobsahují žádné alergenní vlastnosti. Přesto je pravděpodobně lepší neriskovat.

Recepty s olejem z vlašských ořechů

Koláč s vlašskými ořechy a karamelem

Javorový sirup a zlatý sirup v kombinaci s křupavými vlašskými ořechy tvoří neodolatelnou náplň tohoto koláče podávaného s trochou crème fraîche.

Složení

1 x 25 cm/10 palců slepé pečivo

Na náplň

 • 115 g/4oz slaného másla
 • 300g/10½oz javorového sirupu
 • 200g/7oz zlatého sirupu
 • 5 vajec z volného chovu
 • 75g/2½oz cukru demerara
 • 15g/½oz kukuřičné mouky
 • 250g/9oz vlašských ořechů, nahrubo nasekaných

Na ozdobu

 • 8 vlašských ořechů
 • 300ml/10fl oz crème fraîche
 • 5 lžic ořechového oleje, k podávání

Příprava

 • Pro přípravu náplně předehřejte troubu na 170C/150C/Gas 3. V hrnci smíchejte máslo, javorový sirup a zlatý sirup a zahřívejte, dokud se máslo nerozpustí. Vyšlehejte a nechte trochu vychladnout, poté zašlehejte vejce, cukr a kukuřičnou mouku. Když je směs dobře spojená, vmíchejte ořechy a náplň opatrně nalijte do těsta. Pečte 40-50 minut nebo dokud směs neztuhne.
 • Na ozdobu položte vlašské ořechy na plech a 5-10 minut je opékejte v tro
 • ubě. Odložte je stranou, dokud nebudou připraveny k podávání.
 • Kousek koláče podávejte se lžící crème fraîche. Navrch nastrouhejte trochu opečených vlašských ořechů a na závěr kápněte kapku ořechového oleje.

Jaká je cena vlašských ořechů?

Potřebujete se zoorientovat v nepřehledné nabídce e-shopů s ořechy? Připravili jsme pro Vás přehlednou tabulku ověřených prodejců, kteří nabízejí levné, ale zároveň kvalitní ořechy.

Vlašské ořechy natural

Vlašské ořechy FARMLAND

GRIZLY Vlašské ořechy 500 g

Vlašské ořechy natural NOVÁ SKLIZEŇ
Vlašské ořechy FARMLAND
GRIZLY Vlašské ořechy 500 g

Cena od: 39 Kč

Cena od: 40 Kč

Cena: 149 Kč

Možnosti balení: 100, 500 a 1000 gramů
Možnosti balení: 100, 200 a 1000 gramů
Možnosti balení: 500 gramů

Chuť ořechů

100%

Chuť ořechů

98%

Chuť ořechů

96%

     Celkové hodnocení

     Celkové hodnocení

     Celkové hodnocení

Přeloženo ze zdrojů:

webmd.com/diet/walnut-oil-health-benefits#1

delishably.com/sauces-preserves/Culinary-Basics-Walnut-Oil

blog.technavio.com/blog/top-10-vendors-global-walnut-oil-market

mashed.com/619582/what-is-walnut-oil-and-is-it-good-for-cooking/

thespruceeats.com/what-is-walnut-oil-4801445

bbc.co.uk/food/recipes/walnut_and_caramel_tart_81006

bebeautiful.in/all-things-lifestyle/health-and-wellness/walnut-oil-benefits-for-beauty-and-health

Naposledy aktualizováno 24 června, 2022, autorem Redakce Magazínu

5/5 - (1 vote)

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *