Detoxikace organismu – jak probíhá? Máme tipy!

V každém lidském těle probíhá dlouhodobý proces detoxikace organismu. Pomocí něj se přirozeně zbavujeme látek, které poškozují zdravé tkáně. Bohužel se nám do těla dostává tak velké množství nežádoucích látek, že s nimi tělo nedokáže efektivně bojovat bez naší pomoci.

Právě proto je potřeba věnovat zvýšenou pozornost možnostem, díky kterým můžeme i my sami přiložit ruku k dílu. A v mnoha případech se skutečně nejedná o žádné náročné kroky. Stačí jen mít dostatek informací a chuť udělat něco pro své zdraví. Týká se tohle právě vás? V tom případě nikam neodcházejte!

Přirozená detoxikace organismu v kostce

Přirozená detoxikace organismu jednoduše nemá šanci eliminovat všechny nežádoucí látky, které se nám do těla dostávají (i když se jí snaha nedá upřít). Na druhou stranu to s námi bohužel nemá zrovna lehké.

Lidský organismus sice v ideálním případě funguje jako dokonale promazaný stroj, který si se všemi nemocemi dokáže poradit sám ovšem za přítomnosti nebezpečných toxinů se mu tato schopnost značně ztěžuje.

toxiny

Toxiny se nám do těla dostávají hned několika různými způsoby. Jejich výskyt je znát zejména ve stravě (konzervanty, pesticidy, herbicidy, léky). Dále se pak ve velké míře objevují také v návykových látkách (alkohol, cigarety, léky, drogy) nebo kosmetických přípravcích.

Neméně významným zdroje toxinů je také prostředí, ve kterém žijeme. Výfukové plyny, průmysl, stavební konstrukce a nátěry do našich životů přinášejí mnoho špatného.

Příznaky zanesení těla toxiny?

Tělo se pak všemožně snaží upoutat naši pozornost, aby dala o nadměrném množství toxinů v organismu včas vědět. Většinou to provádí následovně:

  • bolestmi hlavy a pohybového aparátu, bolestivou menstruací
  • zácpou, průjmem, nevolností po jídle a pálením žáhy
  • astmatem, ekzémy a jinými kožními problémy, záněty, alergiemi
  • přibýváním za váze, úbytkem svalové tkáně
  • psychickými problémy (výkyvy nálad, depresemi)

Tyto symptomy nám dávají jasný signál, že je rychle potřeba něco změnit, dokud ještě není pozdě. A právě proto byste se měli začít zajímat o různé možnosti, kterými se dá s toxiny v našem těle efektivně bojovat.

Samozřejmě existují různé předražené přípravky, do kterých se jednoduše nevyplatí investovat peníze. Daleko větší úspěchy se vám dostanou s přírodními látkami obsaženými ve známých potravinách.

Jak fungují detoxikační potraviny?

Detoxikační potraviny pročišťují orgány trávicího systému. Jejich hlavním úkolem je okamžitě přistoupit k pročištění jater, která patří k těm nejvíce zatěžovaným orgánům, protože zachycují toxiny.

Detoxikační látky toxiny neutralizují a zároveň čistí krev, dokonce játra zbavují cholesterolu. Díky tomu pak orgán daleko lépe pracuje a člověk se celkově cítí zdravě.

Ptáte se, jaké potraviny disponují detoxikačními účinky na náš organismus? Odpověď vás možná překvapí, protože mnoho z nich je nedílnou součástí našich pravidelných nákupů.

Zázvor pomáhá s toxiny

Pokud si rádi ke snídani dopřáváte potraviny, které jsou na žaludek příliš těžké, může během dne docházet k nevolnostem. Možná trpíte problémy kvůli špatnému stravování dlouhodobě. V tom případě je tu pro vás kořen zázvoru, který efektivně zbavuje tělo veškerých problémů spojených s trávením.

Dokáže pomoci i v otázkách nadýmání. Zároveň je opravdu bohatý na antioxidanty, takže pokud se necítíte příliš dobře, hrnek horkého čaje z čerstvého zázvoru se stává ideálním řešením.

zázvor a detoxikace

Zázvor je známý tím, že stimuluje cirkulaci krve, čímž napomáhá filtrování toxinů ven z těla formou potu a moči. Jako přírodní detoxikant je tedy k nezaplacení.

Česnek je král na poli zdravého životního stylu

Česnek čistí krev a výrazně snižuje riziko vzniku krevních sraženin. Tím však výčet skvělých účinků na lidské tělo rozhodně nekončí. Z krve dále dokáže odstraňovat tuky. Snižuje krevní tlak. Vyniká antibakteriálními, antivirovými a antibiotickými účinky. Kromě toho všeho se také považuje za velice efektivní detoxikační potravinu.

Nejlepších detoxikačních účinků dosáhnete při konzumaci česneku v jeho syrovém stavu. Například se proto hodí umístit například do salátové zálivky. Česnek se pyšní vysokým obsahem metioninu a cysteinu, což jsou látky, které chrání játra tak, že pomáhají vytvářet žluč, jenž pak odstraňuje toxiny z těla. Pár stroužků česneku by tedy ve vašem detoxikačním jídelníčku nemělo chybět.

Koriandr je také velice prospěšný

Tato nenápadná aromatická bylinka vyniká nejen svými protizánětlivými schopnostmi a tím, že dokáže z těla odstranit nadbytečné minerály. Kromě toho se také považuje za výbornou detoxikační potravinu, protože umí z lidského těla odstranit toxické kovy (hliník, rtuť, olovo). Jeho význam je tedy skutečně nezměrný a rozhodně by ve vaší kuchyni neměl chybět.

Koriandr skvěle chutná v kombinaci s ovocnými a zeleninovými šťávami. Dále se hodí pro posypání různých druhů salátů a nebo se nasekaný přidává do pomazánek.

Zelený čaj je vhodným detoxikačním nápojem

Detoxikace není samozřejmě jen o potravinách. Každý z nás také potřebuje něco pít. A pokud už jste se pustili do detoxikace, je vhodné ji doplnit pitím zeleného čaje. Ten je skvělým pomocníkem při hubnutí, pozitivně působí v boji s nejrůznějšími nemocemi, ale také jsou díky němu vyplavovány toxiny z těla.

zelený čaj pro detoxikaci

Ovoce mezi detoxikační potraviny jednoznačně patří

Význam ovoce pro zdraví člověka snad nemusíme nijak dlouze vysvětlovat. Obsahují totiž obrovské množství vitamínů, minerálních látek, vlákniny a antioxidantů, čímž se nemohou s žádným jiným typem potravin absolutně měřit.

Kromě toho také nejsou příliš velkým zdrojem kalorií, proto se do detoxikačního jídelníčku skvěle hodí. Lepší trávení se dostaví díky zvýšené konzumaci ovoce opravdu brzy.

Zelené superpotraviny jako skvělí bojovníci s toxiny

V posledních letech svět zdravé výživy jednoznačně ovládají superpotraviny. Kromě nejznámějších chia semínek podporujících spalování tuků se také hojně skloňují takzvané zelené superpotraviny. Mezi ně patří například zelený ječmen, chlorella a spirulina, jejichž význam v detoxikačním stravování je skutečně nezměrný.

Zelený ječmen

Mladý zelený ječmen je bohatým zdrojem vitamínů A, B1, B2, B3, B6, C, E a K. Poměrně slušný zástup na tak malou potravinu, co říkáte? Kromě toho disponuje také obsahem základních minerálů (zinek, železo, vápník). Dále se také pyšní velkým množstvím hořčíku, fosforu a draslíku, antioxidantů, esenciálních aminokyselin a vlákniny.

Je velice vyhledávaným zdroje přírodní detoxikace, bojuje s infekcemi a posiluje imunitu lidské těla. Otázkou není, jestli jej začít konzumovat či nikoli. Otázkou je, proč jste s tím ještě nezačali?

Chlorella

Chlorella možná mnohým z vás svým názvem nic kloudného neřekne. Mluví za ní ovšem její činy. Obsahuje totiž velké množství zdraví prospěšných látek, které naše tělo vstřebá daleko efektivněji než z uměle vytvořených vitamínů v lékárnách. Zároveň je velice ceněná pro své detoxikační účinky.

Váže na sebe toxiny i těžké kovy a následně je odvádí z těla pryč. Také podporuje správnou mikroflóru ve střevech a čistí střevní stěny, takže na trávicí systém působí jen a jen pozitivně. Ve vašem jídelníčku by jednoznačně neměla chybět.

Spirulina

Spirulina taktéž vyniká svými detoxikačními účinky a v kombinaci s ostatními zelenými superpotravinami dokáže ve vašem těle doslova divy. Pomáhá správné činnosti střev a vylučování škodlivých látek z těla. Je ideální pro děti, seniory i těhotné ženy. Superpotraviny jsou zkrátka v kurzu a dá se předpokládat, že jejich věhlas se bude postupem času stále jen zvyšovat.

Kupte si všechny zelené super-potraviny v jednom balení!

blendea supergreens

  • BIO Blendea supergreens
  • Směs 4 super-potravin v jednom balení (odpadá starost, kde máte 4 “pixly” na kuchyňské lince a s tím i nedostatek místa na něco jiného)
  • Ve formě prášku (nejsou přidaná aditiva)
  • Bez lepku, cukru a laktózy
  • Od 349 ,-

Přejít do obchodu

Naposledy aktualizováno 26 září, 2022, autorem Redakce Magazínu

5/5 - (1 vote)

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *