Avokádo – superpotravina

Českému lidu zatím málo známé avokádo patří mezi superpotraviny a rozhodně by nemělo chybět v každém zdravém jídelníčku. Aspoň občas! Jedná se totiž o ovoce, které je plné užitečných vitamínů a zdravých tuků. Proto také na našem blogu naleznete mnoho článků a receptů, v kterých je avokádo mnohokrát zmíněno. Víte, jak vypadá avokádo?

Ovoce, rozhodně ne zelenina

Ačkoliv si hodně lidí myslí, že avokádo patří mezi zeleninu, tak opak je pravdou. Jedná se o plod hruškovce přelahodného, který se vyskytuje především v Jižní Americe. Plod je velice podobný české hrušce, jen má uprostřed velkou pecku a liší se i barvou. U nás v obchodech můžete narazit na zelené avokádo a občas také na hnědé/hnědo-fialové avokádo. Jsou to dva rozdílné druhy, ale chuť je téměř identická. Můžete se také setkat s termínem “nejčistší” ovoce. Proč? Avokádo má jednu z nejkvalitnějších slupek, které nepropustí nečistoty z okolí a chemické postřiky! Nemusíte se tedy bát pesticidů a podobných zdraví škodlivých látek. Je možné říci, že každé avokádo je BIO.

Zelené avokádo – odrůda Fuerte (hladká slupka – podobná hrušce)

Hnědé avokádo – odrůda Hass (slupka je hrbolatá a podobá se spíše vejci, patří mezi nejrozšířenější druhy)

avokádo

Vitamíny a tuky

Avokádo obsahuje nesmírně velké množství zdravých tuků, vitamínů a minerálů, jak už bylo řečeno výše. Dole můžete vidět, kolik % denní doporučené dávky obsahuje jeden průměrně velký kus avokáda:

 • Vitamin K1 – 35 %Vitamin B9 – 30 %Vitamin C – 20 %Vitamin B5 – 20 %Draslík – 20 %Vitamin B6 – 20 %Vitamin E – 15 %Hořčík – 10 %Mangan – 10 %

V případě, že byste konzumovali 3 avokáda denně, tak celkově pokryjete příjem vitamínu K1 a vitamínu B9! Vitamín C, B5, B6, E a draslík příjmete z 60% denní doporučené dávky. Avokádo obsahuje mnoho dalších vitamínů a minerálu, jenže je jich tolik, že by vám trvalo přečíst jen složení 5 minut.

Cena avokáda

Avokádo naleznete již téměř v každém obchodním domě (Tesco, Albert a dále), zdravé výživě a nově i v některých e-shopech. Cena se ale často liší a je třeba si dát pozor. Viděl jsem avokádo, které se prodávalo za 80 KČ/kus. To je opravdu přemrštěná cena, protože kus je možné sehnat již za 30 KČ/kus!

Recepty s avokádem

Díky tomu, že konzistence avokáda je máslová, tak se nejvíce hodí k přípravě různých pomazánek. Je možné ho rozkrojit a s trochou práce si ho natřít na chleba. Ukážeme si ale i pár zdravých receptů, které by vás pravděpodobně ani nenapadli!

avokádová kosmetika

Avokádové smoothie

U nás trochu netradiční smoothie, ale ve Vietnamu jsou na denním pořádku. Jedná se totiž o osvěžující, chutný a zdravý nápoj, který je dokonce rychlý na přípravu. Co budeme potřebovat?

 • 1 kus avokáda
 • 500 ml polotučného mléka (může být i rostlinné)
 • javorový sirup
 • vanilkový cukr
 • 200 ml vody

Avokádo “vyškrábeme” ze slupku a vložíme do mixéru společné s vodou, javorovým sirupem a vanilkovým cukrem. Rozmixujeme do krémové hmoty a přidáme mléko, s kterým to ještě promixujeme. Pro větší osvěžení přidejte led.

 

avokádové smoothie

Avokádová pomazánka

Avokádo je vážně zrozené pro pomazánky – jen si to zkuste! Co budeme potřebovat?

 • avokádo
 • česnek
 • sůl a pepř
 • olivový olej
 • máslo

Avokádo vyškrábeme a spolu s máslem, co nejlépe smícháme. Poté přidáme lžíci olivového oleje, nadrcený česnek, sůl a pepř. Pomazánku podáváme s čerstvým pečivem.

Další naše články o avokádu:

Avokádo, vliv na zdraví a recepty

Avokádo – vliv na zdraví a zdravé recepty

Avokádo, ovoce, které pomáhá k hubnutí

Zdravé recepty z avokáda

Naposledy aktualizováno 13 září, 2019, autorem Redakce Magazínu

Rate this post

3 Comments

 1. Tak jsem zkusila doma vypěstovat avokádo z pecky a musim říct, že nic moc a budu ho nadále kupovat 😀 Věřím, že avokádo a zdraví jde dohromady. Sama z toho dělám pomazánky (quacamole) a další recepty a nemůžu si stěžovat. Chutné a rychlé. Jedinou nevýhodu vidím v jeho ceně, která je často až za hranou.

  1. Avokádo jsem již 2x zkoušel vypěstovat doma od pecky. Bohužel vždy se něco pokazí, neroste to a já jsem nucen pecku vyhodit. Každopádně máte pravdu. Avokádo je zdroj zdravých tuků a vitamínu – měl by být v každém vyváženém jídelníčku. Jen ta cena tomu často nenasvědčuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *